Eskobar: Nisam uspeo da ubedim Kurtija u vezi sa upotrebom dinara

Izaslanik Sjedinjenih Američkih Država za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar izjavio je da nije uspeo da ubedi premijera Kosova Aljbina Kurtija da odgovori na zabrinutost Zapada u vezi sa zabranom upotreba srpskog dinara na Kosovu i Metohiji.

Gabrijel Eskobar. Foto: Srđan Ilić

"Potrebno je nam je rešenje. Zato sam pitao premijera da suspenduje odluku dok mi, zajedno sa Evropskom unijom, dakle SAD i Kosovom, radimo na dugoročnom rešenju koje bi odgovorilo na vaše potrebe. To podrazumeva elektronske transfere u evrima kroz sistem Kosova. Ali, sada, moramo nešto hitno da uradimo. Nažalost, nisam uspeo da ga obavežem na to", rekao je Eskobar u intervjuu za Radio Slobodna Evropa.  

Eskobar je izjavio juče nakon sastanka sa premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem, da je pitanje upotrebe dinara na Kosovu i Metohiji "hitno humanitarno pitanje koje odmah mora da se reši".

"Naši odnosi se suočavaju sa izazovima zbog tretmana srpske manjine na Kosovu. To je hitno humanitarno pitanje koje mora odmah da se reši", rekao je Eskobar novinarima u Prištini, prenosi Koha.

Prištinska vlada je ranije danas saopštila da je Kurti, u razgovoru sa Eskobarom, rekao da uredba centralne banke u Prištini o ukidanju platnog prometa u dinarima, predstavlja "odluku nezavisne i profesionalne institucije", i ponudio "saradnju" u brzom rešavanju svih problema koji spadaju u nadležnost vlade.

Centralna banka Kosova (CBK) saopštila je 17. januara da je na sednici održanoj 27. decembra 2023. godine Odbor te banke doneo Uredbu o gotovinskom poslovanju prema kojoj je jedina valuta koja se može koristiti na Kosovu za gotovinske transakcije u gotovini i platnom sistemu - evro, što znači da od 1. februara, kada je Uredba stupila na snagu, srpski dinar neće moći da se koristi.

Zvanični Beograd, ekonomisti i, pre svih, tamošnji Srbi, najavu ukidanja platnog prometa smatraju veoma lošom odlukom koja može da ima posledice ne samo po nastavak dijaloga već, pre svega, po situaciju na terenu i svakodnevni život građana.

CBK saopštila je da je počela sa preduzimanjem dodatnih mera, u cilju lakšeg sprovođenja uredbe o evru, koje će trajati najduže tri meseca, kako bi se Srbima koji na Kosovu koriste dinar omogućio prelazni period za prilagođavanje i potpuni prelazak na evro kao jedinu valutu.

U severnom delu Kosovske Mitrovice sa protesta Srba 12. febraura zatraženo je od kosovskih vlasti da omoguće isplatu penzija i ostalih davanja u dinarima.

Izvor: Tanjug