Eskobar: Upotreba dinara na Kosovu hitno humanitarno pitanje koje odmah treba rešiti

Izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar izjavio je nakon sastanka sa premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem, da je pitanje upotrebe dinara na Kosovu i Metohiji "hitno humanitarno pitanje koje odmah mora da se reši".

Izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar (u sredini) na Kosovu. Foto: Tanjug/ Srpska lista

"Naši odnosi se suočavaju sa izazovima zbog tretmana srpske manjine na Kosovu. To je hitno humanitarno pitanje koje mora odmah da se reši", rekao je Eskobar novinarima u Prištini, prenosi Koha.

Dodao je da odluka centralne banke u Prištini o zabrani upotrebe dinara otežava život Srbima na Kosovu, istakavši da su SAD zabrinute zbog toga.

Američki diplomata je naveo da je tokom posete Kosovu i Metohiji razgovarao sa Srbima koji su mu ukazali na izazove sa kojima se suočavaju zbog uredbe o zabrani dinara.

"To su najugroženiji građani, poput osoba sa invaliditetom, penzionera i studenata. Bio sam dirnut njihovim pričama o tome kako je uredba uticala na njih. Premijer Kurti je obećao da će pogledati neke od predloga koje sam mu danas dao", rekao je Eskobar.

Kurti: Obavestio sam Eskobara o koracima koje je naša vlada preduzela u vezi sa uredbom CBK

Premijer Kosova Aljbin Kurti objavio je da je Gabrijela Eskobara obavestio o koracima koje je vlada preduzela da podrži Centralnu banku Kosova za pronalaženje rešenja za dinar.

"Zadovoljstvo je sresti se sa izaslanikom Vašingtona za zapadni Balkan Gabrijelom Eskobarom. Zahvaljujem mu na podršci SAD i ističem potrebu da se Srbija smatra odgovornom za napad u Banjskoj", napisao je Kurti na platformi Iks (X).

Centralna banka Kosova (CBK) saopštila je 17. januara da je na sednici održanoj 27. decembra 2023. godine Odbor te banke doneo Uredbu o gotovinskom poslovanju prema kojoj je jedina valuta koja se može koristiti na Kosovu za gotovinske transakcije u gotovini i platnom sistemu - evro, što znači da od 1. februara, kada je Uredba stupila na snagu, srpski dinar neće moći da se koristi.

Zvanični Beograd, ekonomisti i, pre svih, tamošnji Srbi, najavu ukidanja platnog prometa smatraju veoma lošom odlukom koja može da ima posledice ne samo po nastavak dijaloga već, pre svega, po situaciju na terenu i svakodnevni život građana.

CBK saopštila je da je počela sa preduzimanjem dodatnih mera, u cilju lakšeg sprovođenja uredbe o evru, koje će trajati najduže tri meseca, kako bi se Srbima koji na Kosovu koriste dinar omogućio prelazni period za prilagođavanje i potpuni prelazak na evro kao jedinu valutu.

U severnom delu Kosovske Mitrovice sa protesta Srba 12. febraura zatraženo je od kosovskih vlasti da omoguće isplatu penzija i ostalih davanja u dinarima.

Izvor: Tanjug