EU i SAD nastavljaju podršku Srbiji u borbi protiv korupcije i borbi za veću transparentnost
Evropska unija (EU) i Sjedinjene američke Države (SAD) imaju nameru da nastave podršku Srbiji u borbi protiv korupcije i radu na većoj transparentnosti institucija i dostupnosti informacija o javnog značaja.
Uvodničari na skupu "Budućnost slobode informacija" povodom 20 godina primene Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja pohvalili su danas u Beogradu postojanje legalnog okvira ali istakli oblasti u kojima se treba poboljšasti primena, kako su istakli, "donesenih legislatura".
Šef odeljenja za saradnju Delegacije Evropske unije u Srbiji Nikola Bertolini izjavio je da je transparentnost javnih institucija i pristup informacijama od javnog značinja veoma važan princip demokratskog društva.
"Transparentnost omogućava građanima da budu informisani i da učestvuju u procesu donošenja odluka. Takođe je ključna karakteristika dobrog vladanja i indikator toga da li je društvo demokratično i pluralistično", izjavio je on.
On je dodao da Evropska unija vidi transparentnost kao ključni element koji snaži građane.
"U Srbiji Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja je značajno evoluirao u odnosu na to kakav je bio pre 20 godina. EU je podržavala Srbiju na tom putu i nastaviće da je podržava", kazao je Bertolini.
Koordinator Biroa za međunarodnu borbu protiv narkotika i sprovođenja zakona (INL) Vilijams Bendžamin kazao je da korupcija može da oduzme fondove onim institucijama kojima je novac najpotrebniji.
"Izveštaji Stejt departmenta o praksi ljudskih prava iz 2023. godine za Srbiju navodi da uprkos postojanju zakona o transparentnosti i protiv korupcije pokazano je da u državi manjka transparentnosti te da se institucije često oglušuju na obavezu da pruže potrebne informacije", kazao je on.
Dodao je da su u tom kontekstu nezavisni mediji ključni te da je glavni cilj njegovog biroa da pomogne institucijama da se bore protiv korupcije na svim potrebnim frontovima.
Izvršna direktorka Partneri Srbija Ana Toskić Cvetinović kazala je poslednjih 10 godina vidljiva stagnacija u nekim oblastima ali i nazadovanje stanja u Srbiji u vezi sa transparentnošnju.
"Ovo nazadovanje vidljivo je posebno u sada sve otežanijem pristupu informacijama od javnog značaja, građanima, akadenskoj zajednici, medijima i civilnom sektoru, ali se odnosi i na različite zloupotrebe propisa", kazala je ona.
Dodala je da ono što je situacija u Srbiji jeste zapravo više globalni trend i da su zatvaranje institucija i različite krize dovele do toga da se sloboda izražavanja ugrožava.
Konferenciju organizuju Partneri za demokratske promene Srbija u saradnji sa biroom INL.
Izvor: Tanjug