EU zabrinuta da bi američki poreski kredit mogao da diskriminiše evropske proizvođače automobila

Evropska unija (EU) izrazila je danas zabrinutost da bi novi plan američkog poreskog kredita, čiji je cilj da podstakne Amerikance da kupuju električna vozila, diskriminisao evropske proizvođače i prekršio pravila Svetske trgovinske organizacije, javlja Asošijeted pres.

Ilustracija. Foto: Andrew Roberts / Unsplash

Prema Zakonu o smanjenju inflacije, koji se približava konačnom odobrenju u Kongresu Sjedinjenih Američkih Država (SAD), poreski kredit u vrednosti do 7.500 dolara mogao bi da bude odobren za smanjenje troškova električnog vozila.

Da bi bio odobren, zakon zahteva da električna vozila sadrže bateriju napravljenu u Severnoj Americi sa mineralima koji se kopaju ili recikliraju na tom kontinentu.

"Evropska unija je duboko zabrinuta ovom novom, potencijalnom, transatlantskom trgovinskom barijerom", rekla je portparolka Evropske komisije Mirijam Garsija Ferer.

Kako je istakla, EU smatra da je to diskriminatorno prema stranim proizvođačima u odnosu na američke proizvođače.

Komisija je izvršna vlast EU, a deo njenih odgovornosti je da vodi trgovinu sa inostranstvom u ime 27 zemalja bloka.

Komisija je saglasna da su poreski krediti "važan podsticaj za pokretanje potražnje za električnim vozilima" i na kraju da pomognu u smanjenju emisije gasova staklene bašte, ali da se mora obezbediti na uvedene mere budu pravedne, rekla je Mirijam Garsija Ferer.

Prema pisanju Asošijeted presa, ideja koja stoji iza zahteva SAD je da se podstakne domaća proizvodnja i rudarstvo, izgradi snažan lanac snabdevanja baterijama u Severnoj Americi i smanji zavisnost industrije od inostranih lanaca snabdevanja koji bi mogli biti predmet poremećaja.

Proizvodnja litijuma i drugih minerala koji se koriste za proizvodnju EV baterija sada dominira Kina, a vodeći svetski proizvođač kobalta, još jedne komponente EV baterija, je Demokratska Republika Kongo.

Izvor: FoNet