Evropska federacija novinara: Crni dan za slobodu medija i demokratiju na Kosovu zbog usvajanja novog medijskog zakona

Generalni sekretar Evropske federacije novinara (EFJ) Rikardo Gutijerez nazvao je današnji dan "crnim danom za slobodu medija" pošto je u kosovskom parlamentu izglasan Zakon o nezavisnoj komisiji za medije koji, između ostalog, predviđa licenciranje onlajn medija, njihovo praćenje i kazne do 40 hiljada evra.

Mediji. Ilustracija, foto: Srđan Ilić

"Kosovo: Parlament je upravo usvojio medijski zakon (Zakon o Nezavisnoj komisiji za medije) uprkos savetima SE, EU, OEBS-a i EFJ da to ne čini. Danas je crni dan za slobodu medija i demokratiju na Kosovu. Opozicione političke stranke su bojkotovale sednicu", napisao je Gutijerez na paltformi Iks.

Protiv odredbi ovog zakona pored opozicije izjasnili su se i stručnjaci iz međunarodnih organizacija i predstavnici civilnog društva.

Opozicija na Kosovu: Zakoni o tužilačkom savetu i nezavisnoj komisiji za medije idu na Ustavni sud

 Šef poslaničke grupe Demokratske partije Kosova (DPK) Abeljard Tahiri najavio je da će Ustavnom sudu uputiti na ocenu ustavnosti Zakon o Tužilačkom savetu i Zakon o Nezavisnoj komisiji za medije, koji su danas usvojeni na sednici kosovskog parlamenta.

Ti su zakoni izglasani samo glasovima vladajuće koalicije, dok je opozicija napustila sednicu.

Tahiri je na Fejsbuku napisao da donošenjem tih zakona kosovska vlast pokušava da zarobi i potčini ove nezavisne institucije.

"Ponovljeni napori ove vlade da zauzme i potčini nezavisne institucije pravde, kao i da kontroliše medije i slobodu govora, dobili su formu odluke uz usvajanje dva zakona na  današnjoj sednici", rekao je on.

Tahiri je dodao da će se slanjem zakona Ustavnom sudu obezbediti "poštovanje Ustava Kosova".

"Zbog toga ćemo, naravno, iskoristiti ustavne mehanizme da Ustavnom sudu uputimo Zakon o Tužilačkom savetu Kosova i Zakon o Nezavisnoj komisiji za medije kako bismo obezbedili poštovanje Ustava Republike Kosovo", kazao je on.

Prethodno je Ustavni sud Kosova Zakon o Tužilačkom savetu Kosova ocenio protivustavnim i naložio izmene i dopune koje će biti u skladu sa Ustavom. 

EU, OEBS i ANK negativno o novom Zakonu o nezavisnoj komisiji za medije

Najviši zvaničnici Kancelarije EU na Kosovu, Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju i Asocijacije novinara Kosova ocenili su štetnim usvajanje Zakona o nezavisnoj komisiji za medije, koji je danas izglasan u Skupštini Kosova i ocenili da je to udar na slobodu medija.

Šef Kancelarije EU u Prištini Tomas Šunjog je ocenio da je kosovski parlament danas izgubio priliku da ima dva dobra zakona u zemlji, pošto nije prihvatio preporuke EU i drugih međunarodnih organizacija.

"Skupština Kosova je danas izgubila priliku da ima dva dobra zakona, izmenjeni Zakon o Tužilačkom savetu Kosova i Zakon o nezavisnoj komisiji za medije, koji nisu u potpunosti inkorporirali preporuke EU i drugih međunarodnih organizacija", napisao je on na platformi Iks.

Misija OEBS-a na Kosovu je putem saopštenja izrazila zabrinutost zbog nekih aspekata zakona koji je danas usvojen.

Iz OEBS-a ističu da uprkos tome što su u ime Saveta Evrope, EU i OEBS-a dali preporuke međunarodnih eksperata da se zakon uskladi sa međunarodnim standardima, nažalost većina njih nije uzeta u obzir.

"Glavne preporuke stručnjaka koje nisu uzete u obzir odražavale su zabrinutost zbog novih odredbi koje će uticati na sastav, ulogu i odgovornosti NKM-a, kao i na procedure izbora novih članova i uslove službe za izabrane. Preporuke o ulozi i odgovornostima NKM-a tokom izbornih kampanja takođe nisu uzete u obzir", navodi se u reagovanju.

OEBS dalje navodi da proširenje nadležnosti NKM na društvene medije i nedostatak jasnih kriterijuma za blokiranje štetnih sadržaja izaziva zabrinutost i ima implikacije na slobodu izražavanja.

"Proširenje nadležnosti KPM-a u društvenim medijima, uz nedostatak jasnih kriterijuma za blokiranje štetnih sadržaja, izaziva zabrinutost u pogledu proporcionalnosti i ima moguće implikacije na slobodu izražavanja", navodi se u reagovanju.

Konačno, Misija OEBS-a kaže da ostaje posvećena podršci Kosovu u usklađivanju zakonodavstva kako bi se ispunili najviši međunarodni standardi.

"Biće važno da sada usvojeni zakon bude predmet sveobuhvatne revizije, tokom koje treba tražiti stavove kosovskih i međunarodnih eksperata. U međuvremenu, spremni smo kao i uvek da podržimo KPM stručnim savetima i izgradnjom kapaciteta", zaključuje se u reagovanju.

Asocijacija novinara Kosova (ANK) usvajanje Zakona o nezavisnoj komisiji za medije smatra udarom na slobodu i pokušajem disciplinovanja i kontrole medija.

U saopštenju za medije ANK kaže da je glasanje koje je održano danas jedan od najvećih udaraca koje su Kurtijeva vlada i Samoopredeljenje naneli slobodi medija, udar na slobodu medija i pokušaj da se oni disciplinuju i kontrolišu.

"Politička partija na vlasti nije uzela u obzir primedbe civilnog društva i medija, a ignorisala je izveštaj eksperta Saveta Evrope koji je utvrdio da većina zakona ne ispunjava evropske standarde, uključujući one Saveta Evrope gde Kosovo ima za cilj članstvo. Tako nešto je danas pred glasanje istakao predsednik Skupštine Glauk Konjufca", kaže se u saopštenju.

Istovremeno ANK poziva na upotrebu svih zakonskih i ustavnih sredstava da se suprotstavi stupanju zakona na snagu.

Za zakon su glasali samo poslanici vladajuće koalicije, dok su poslanici opozicije napustili sednicu.

Izvor: Beta