Evropska komisija: Poštovanje ekoloških kriterijuma pri iskopavanju litijuma kontolisale bi vlasti u Srbiji
Projekti koji na osnovu nedavno usvojenog Zakona Evropske unije o kritičnim sirovinama (CRMA) budu proglašeni “strateškim” moći će da budu zaustavljeni u bilo kojoj fazi sprovođenja ukoliko Evropska komisija (EK) proceni da ne zadovoljavaju odgovarajuće standarde, pre svega ekološke i pravne, rečeno je za Juropean Vestern Balkans (EWB) u EK.
Na pitanje ko će biti nadležan za kontrole da li se poštuju kriterijumi u slučaju da projekat “Jadar” kompanije Rio Tinto, koji bi se ticao iskopavanja i prerade litijuma u Srbiji, bude proglašen “strateškim”, sagovornici EWB u Briselu istakli su da je to zadatak vlasti države u kojoj se sprovodi implementacija, uz napomenu da bi “organizatori projekta” bili dužni da svake dve godine podnose izveštaj EK o stanju projekta i obaveštavaju je “o svim relevantnim promenama u njemu”.
“Komisija, takođe, može da zatraži informacije od promotera projekta, i, naravno, namerava da to iskoristi ako postoje ozbiljne sumnje u vezi sa nekim strateškim projektom. Na kraju, prema članu 7 CRMA, Komisija može da opozove status strateškog projekta u slučaju da projekat više ne ispunjava kriterijume za izbor, od kojih je jedan održivo sprovođenje”, precizirali su u EK.
U EK istiuču i da Rio Tinto ili bilo koja druga kompanija zainteresovana za rudarenje litijuma u Srbiji ne može da se prijavi za dobijanje statusa “strateškog projekta” od EK, a da prethodno ne dobije zvanično odobrenje od države u kojoj bi se projekat implementirao.
“Prema Zakonu o kritičnim sirovinama, Komisija mora da dobije direktno odobrenje određene treće zemlje (u kojoj bi se projekat sprovodio) pre nego što razmatra prijave. Takođe, i u slučaju da neki projekat EK proglasi strateškim, ovlašćeni organi u zemljama u kojima bi se projekti sprovodili nisu dužni da izdaju dozvole izvođačima”, precizirali su sagovornici EWB u EK.
Na pitanje koje kriterijume neki projekat mora da ispuni da bi ga EK proglasila “strateškim”, odgovoreno je da su to pre svega projekti koji “promovišu strateške sirovine u svim fazama lanca vrednosti, kako unutar EU, tako i izvan Unije”.
“Projekti će biti odabrani na osnovu njihovog doprinosa sigurnosti snabdevanja strateškim sirovinama, tehničke izvodljivosti, mogućnosti zamene strateških sirovina, održivosti i socijalnih standarda. Projekti u EU treba da obezbede evropsku dimenziju, a projekti u trećim zemljama treba da obezbede dodatnu vrednost na lokalnom nivou. Opseg obuhvata projekte koji omogućavaju proizvodnju materijala koji zamenjuju strateške sirovine. Strateški projekti u EU će imati koristi od pojednostavljenja izdavanja dozvola za ubrzavanje administrativnih procedura. Države članice EU će morati da se pridržavaju jasnih rokova za celu proceduru, da koordinišu u okviru jedinstvene procedure odgovarajuće procene životne sredine i, ako je potrebno, primenjuju hitne procedure u slučaju početka suđenja”, istakli su u EK.
Povodom pravila i procedura koje se tiču strateških projekata u zemljama koje nisu članice EU, u EK napominju da će i takve države morati da ispune “visoke ekološke i socijalne uslove”, što će podrazumevati da od toga ima neposrednu korist lokalna zajednica.
CRMA propisuje da projekti koji budu proglašeni strateškim moraju da značajno doprinesu obezbeđivanju sigurnosti snadbevanja strateškim sirovinama u EU, da budu tehnički izvodljivi u razumnom roku, te da se obezbedi da se “očekivana proizvodnja može proceniti sa dovoljnim stepenom sigurnosti”.
“Projekti koji budu proglašeni strateškim moraju se sprovoditi na održiv način, posebno u pogledu praćenja, sprečavanja i minimiziranja uticaja na životnu sredinu, sprečavanja i minimiziranja društveno štetnih uticaja,korišćenjem društveno odgovornih praksi, uključujući poštovanje ljudskih prava, autohtonih naroda i radnih prava, posebno u slučaju prisilnog preseljenja. Takođe, moraju da vode otvaranju novih radnih mesta i da se sprovode uz konstruktivnu interakciju sa lokalnim zajednicama i relevatnim društvenim patrnerima, uz korišćenje transparentne poslovne prakse, sa adekvatnom politikom usklađenosti za sprečavanje i minimiziranje rizika od negativnog uticaja na pravilno funkcionisanje javne uprave, uključujući korupciju i podmićivanje”, poručili su iz EK.
Izvori EWB u EK naglasili su da će, što se tiče strateških projekata koji budu implementirani u EU, to značiti da korist od projekata imaju odgovarajuće države članice, ali i u EU u celosti, a kada je reč o projektima “u trećim zemljama”, to znači da bi oni morali da donesu dobit i toj državi i EU.
Povodom rokova za podnošenje prijava za strateške projekte, sagovornici u EK naveli su da je “poziv za strateške projekte otvoren neprestano”, ali da će se svake godine četiri puta procenjivati prispele prijave.
Prva evaluacija prijava biće obavljena posle 22. avgusta.
Izvor: FoNet