Fakultet primenjenih umetnosti: Poništiti odluku o brisanju Generalštaba iz Registra zaštićenih nepokretnih kulturnih dobara
Fakultet primenjenih umetnosti u Beogradu (FPU) pridružio se apelima na Vladu Srbije da poništi odluku o brisanju kompleksa zgrada Generalštaba i Ministarstva odbrane iz Registra zaštićenih nepokretnih kulturnih dobara i izuzimanju parcela na kojoj se nalazi taj kompleks iz zaštićene prostorno kulturno-istorijske celine uz Ulicu kneza Miloša.
Izražavajući zabrinutost i oštro osuđujući vanzakonski akt brisanja kompleksa tih zgrada arhitekte Nikole Dobrovića, FPU je naveo u saopštenju da je taj slučaj "presedan u zaštiti kulturnog nasleđa, a posledice mogu biti izuzetno teške i dalekosežne".
"Na to je jednoglasno ukazala stručna služba, krovne institucije zaštite kulturnog nasleđa, Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture kao i mnogobrojne druge institucije i strukovna udruženja u zemlji i van nje, a koja su relevantna po pitanju zaštite kulturnog i istorijskog nasleđa", naveo je FPU i dodao da takav stav stručne javnosti pokazuje da su profesionalni integritet i solidarnost vrednosti koje, uprkos pritiscima, opstaju i brane javni interes, vladavinu prava i profesionalno dostojanstvo.
"Činom brisanja zgrade Generalštaba sa spiska spomenika kulture Republike Srbije vrši se direktna revizija kolektivnog sećanja", ocenio je FPU u saopštenju koje je potpisao predsednik Nastavno umetničko-naučnog veća i dekan tog fakulteta prof. Goran Čpajak.
Kao akademska institucija koja obrazuje umetnike svih oblasti primenjene umetnosti, između ostalih i konzervatore-restauratore, FPU je naveo da je "očigledno zaobilaženje zakonskih procedura uvod u urušavanje cele službe zaštite i njeno gašenje, što dovodi u pitanje i potrebu za obrazovanjem kadrova koji bi se time profesionalno bavili, a obrazuju se i na našem fakultetu već 50 godina".
"Ovakav potez, učinjen u potpunosti van zakonskih i profesionalnih okvira kao posledicu može imati domino efekat koji vodi potpunom ukidanju sistema zaštite, a samim tim i obrazovnog sistema koji ga podupire", naglasio je FPU u saopštenji.
FPU je dodao da takva odluka Vlade Srbije predstavlja i ugrožavanje jednog od osnovnih ljudskih prava - prava na kulturno nasleđe.
Napominjući da se zgrada Generalštaba, osim imanentnim likovnim vrednostima, odlikuje i "istorijskom svedočanstvenošću", kao javni podsetnik teških istorijskih trenutaka kroz koje je narod u Srbiji prošao, FPU je ukazao da su odlukom o brisanju svojstava kulturnog dobra dovedeni u pitanje i smisao i svrha Zakona o kulturnom nasleđu i odgovarajući stavovi Ustava, kao i potpisi države Srbije na međunarodne konvencije i dokumenta koje se odnose na kulturu, odnosno zaštitu nasleđa.
FPU apeluje na Vladu Srbije i da prestanu zlonamerni i neprimereni pritisci na zaposlene u institucijama kulture i zaštite koji su profesionalno i savesno ukazali na neustavnost i nezakonitost postupka brisanja kulturnog dobra iz registra kulturnih dobara Srbije.
Izvor: FoNet