Fon der Lajen o de fakto priznanju nezavisnosti Kosova: Radi se o sprovođenju Ohridskog sporazuma (FOTO)
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je nakon sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, odgovarajući na pitanje na šta znači "de fakto priznanje nezavisnosti Kosova" ako pet članica EU ne priznaje tu nezavisnost, izjavila da se radi o sprovođenju Ohridskog sporazuma, koji predviđa različite korake, koji uključuju priznanje dokumenata i instutucija od strane Srbije, a uz to ide osnivanje Zajdnice srpskih opština, što treba da realizuje Kosovo.
"To će utrti put normalizaciji odnosa Srbija i Kosova i to je neophodan preduslov za put ka EU", rekla je Fon der Lajen.
Predsednica Evropske komisije izjavila je da Srbija mora da počne da sprovodi sporazume postignute u dijalogu s Kosovom, a Kosovo da osnuje Zajednicu srpskih opština, istakvši da je to neophodan preduslov za evropski put.
Fon der Lajen je izjavila da je nasilni napad 24. septembra na severu Kosova neprihvatljiv i da počinioci moraju da budu privedeni pravdi i da snose odgovornost.
Predsednica Evropske komisije rekla je, odgovarajući na pitanje da li je realno da zemlje zapadnog Balkana postanu deo evropske zajednice do 2030. godine, da je proširenje na vrhu agende EU, a da se proces pristupanja zasniva na zaslugama.
"Proces pristupanja se zasniva na zaslugama, neke zemlje napreduju brzo, neke su sporije, i smatramo da je fer da se takav proces zasniva na zaslugama", rekla je Fon der Lajen.
Ona je istakla da postoji i drugi element u procesu pristupanja kao što je rat u Ukrajini koji je doveo do dubokih geopolitičkih promena i turbulencija.
"Činjenica je takođe da se, kao što sam rekla da EU na vrhu svoje agende ima temu proširenja, ali mi momramo da se spremamo za proširenje i takođe zemlje kandidati moraju da budu spreme za proširenje", rekla je Fon der Lajen.
Sada postoji zamah, dodala je, koji je potrebno iskoristiti, jer kako je rekla pokazuje pozitivne stvari - kako to možemo da uradimo.
"Kako to možemo da realizujemo, da imamo proširenje ka zemljama u procesu. Mi moramo da uradimo domaći, i vi svoj i iskorisitimo ovaj trenutak", rekla je Fon der Lajen.
Predsednica Evropske komisije je istakla i da je usvajanjem medijskih zakona završen važan deo reformi.
Vučić: Srbija zna svoje obaveze
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da Srbija zna svoje obaveze, ali i da zna šta ne može da učini suprotno svom Ustavu.
Vučić izjavio je da za Srbiju priznanje nezavisnosti Kosova nije pitanje, da je to ponovio bezbroj puta i da mu nije teško da ponovi još jednom.
On je rekao da je predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen ponovio stav koji je nedavno izneo i u Briselu, na sastanku sa liderima evropskih zemalja.
"Srbija je posvećena očuvanju mira i stabilnosti. Srbija zna svoje obaveze i u skladu sa dogovorenim će svoje obaveze da ispunjava", rekao je predsednik Srbije.
Naveo je da je Srbija sve partnere odavno upoznala šta je njen stav i šta može da ispuni, a šta ne, naglašavajući da ta pozicija Srbije ostaje ista.
"Mi znamo, da ponovim još jednom, šta je to Srbija prihvatila, a i o čemu smo govorili, raspravljali i donosili zaključke u Skupštini Srbije i u skladu sa tim odgovorno i ozbiljno ćemo se ponašati u ispunjavanju svojih obaveza", rekao je Vučić.
Dodao je da će Srbija ispunjavati svoje obaveze, "očekujući da neki drugi ispune svoje obaveze koje je trebalo da ispune pre 11 godina".
On je podsetio da je potpisano četiri dokumenta, među kojima su principi o ZSO, koji su potpisali Isa Mustafa i on, a da ništa od toga nije ispunjeno.
Dodao je da mnogi od tih principa stoje u statutu koji je nedavno predložila "velika petorka" i da je taj predlog "dobra osnova za nastavak razgovora".
"Iako nisam pominjao prištinsku stranu niti je to moj način prebacivanja odgovornosti, plašim se da nećemo imati ZSO skoro jer ja znam dobro sve balkanske trikove", rekao je Vučić i dodao da misli da dobar deo ljudi u Evropi to vidi.
Pitanja Kosova i uvođenja sankcija Rusiji su dva najveća problema Srbije na putu ka Evropskoj uniji, izjavio je Vučić.
"Jedna je činjenica naša neusaglašenost u potpunosti sa spoljnom politikom EU, odnosno neuvođenje sankcija Rusiji, a drugo pitanje je naš odnos sa Prištinom. Ja ću verovatno biti subjektivan, čini mi se ne sasvim subjektivan, ako kažem da veći deo krivice tu nije na našoj strani", rekao je Vučić novinarima nakon sastanka u Beogradu.
Naveo je da je Fon der Lajen prenela da Evropska komisija očekuje Srbiju u članstvu EU i da joj je tamo mesto, ali da sve zavisi od zasluga i dodao da će Srbija nastaviti i pokušati da ubrza svoj evropski put.
"Nama ostaje da zasučemo rukave i pokušamo da uradimo sve što nije direktno u suprotnosti s našim vitalnim i nacionalnim interesima", rekao je Vučić.
Naveo je da na evropskom putu ostaje da se obave reforme u demokratskom i pravosudnom sistemu Srbije i da je potrebno još mnogo toga da se uradi.
Vučić je kazao da je sa Fon der Lajen razgovarao i o nedavnim izmenama medijskih zakona u Srbiji, navodeći da evopski partneri Srbije, kao i predsednica Evropske komisije, smatraju da su to "pozitivni koraci".
Predsednik Srbije je rekao u Beogradu da Srbije očekuje značajnu finasijsku podršku EU, ukoliko se zvanični Beograd bude držao svojih obaveza.
On je dodao da Srbija ima "ogroman broj projekata" sa EU.
"Očekujemo značajnu finansijsku podršku, ukoliko se budemo držali svojih obaveza.... i tu ide jedna trećine sredstava za budžet", kazao je Vučić.
Vučić je napomenuo i da se ta sredstva dele po ustaljenoj šemi, te ukazao da to za Srbiju nije mali novac.
"Formiranjem i prihvatanjem regionalnog tržišta, najpre , a zatim učeće u jedinstvenom evropskom tržištu za Srbiju je prioritet i mi to smatramo velikom koristi i benefitom za sve naše gradjane", rekao je on.
Podsetio je da je EU, po svim parametrima, ubedljvo najveći i prvi ekonomski partner Srbije, te dodao da 610 najvećih stranih investitora u Srbiji su iz država članica EU.
Rekao je da Srbija ostvaruje dve trećine izvora roba u EU, a da tri petine direktnih stranih investrica dolazi iz EU, te da, kako je naveo, EU kao najznačajniji ekonomski partner "znači život građanima Srbije".
Kazao je i da je Srbija vodeći trgovinski partner EU sa Zapadnog Balkana, te da, kako je precizirao, Srbija ima udeo od 50 odsto u izvozu celog Zapadnog Balkana u EU.
Prema njegovi rečima, u poslednjiih 12 godine, direktne strane investicije iz EU iznosile su ukupno 21,31 milijardi evra.
"U prva dva kvartala 2023. strane direktne investicije iz EU iznosile su 51 odsto od ukupnog priliva direktnih stranih investicija", kazao je on.
Izvor: Tanjug, Beta