General Tviti: Nadam se da neće prestati američka pomoć Ukrajini
Ako bi se SAD povukle iz pomoći Ukrajini, to bi podstaklo i druge zemlje i podelilo NATO, izjavio je penzionisani američki general Stefen Tviti.

On je za Radio Slobodnu Evropu (RSE) rekao da ruski predsednik Vladimir Putin računa upravo na ovakav scenario.
Tviti je dodao i da je teško odrediti hoće li se američka pomoć Ukrajini nastaviti istim intenzitetom, s obzirom na neizvesnost izbora u SAD.
"Nadam se da će SAD i naši NATO saveznici nastaviti podržavati Ukrajinu. Važno je da gledamo širu sliku, u pogledu pretnje miru i bezbednosti na evropskom kontinentu", rekao je Tviti.
Otkako je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu SAD su ovoj ratom razorenoj zemlji pružile više od 60 milijardi dolara pomoći, od čega je 43 milijarde dolara vojne pomoći.
Američki državni sekretar Entoni Blinken je poslednje nedelje avgusta najavio još jedan paket pomoći Kijevu koji uključuje municiju i projektile i iznosi 250 miliona dolara.
Ove brojke čine SAD najvećim finansijskim donatorom Ukrajine.
Ali 18 meseci nakon početka ruske invazije, neki Amerikanci sumnjaju da je pomoć vredna cene.
Prošle sedmice, osam republikanaca u utrci za predsedničku nominaciju svoje stranke žestoko su se sukobili oko tog pitanja.
Među njima je bilo i onih koji su rekli da bi, pobede li na predsedničkim izborima 2024. godine američku pomoć Ukrajini uslovili povećanjem pomoći iz Evrope.
"Evropa se mora uzdići. Nateraću Evropu da ustane i radi svoj posao", rekao je guverner Floride Ron Desantis.
Nakon SAD, institucije Evropske unije najveći su donatori Ukrajine. Slede Velika Britanija, Nemačka, Kanada, Poljska, Francuska.
Desantisov izazivač, Vivek Ramasvami, otišao je još dalje, rekavši da neće podržati povećanje finansiranja za Ukrajinu.
"Branimo se od invazije preko tuđe granice, kada ti vojni resursi koje bismo trebali koristiti da sprečimo invaziju naše južne granice, ovde u SAD", rekao je on, misleći na granicu s Meksikom zbog velikog priliva migranata koji su ušli u SAD.
Nekoliko drugih kandidata, uključujući bivšeg potpredsednika Majka Pensa, kritikovali su te stavove, braneći kontinuiranu podršku SAD Kijevu.
Kandidat Donald Tramp, koji vodi u anketama, nije učestvovao u raspravi, ali je u intervjuu objavljenom na mreži Iks rekao da Rusija nikada ne bi napala Ukrajinu da je on predsednik.
Prema anketi koju je prošlog meseca objavio CNN, 45 posto Amerikanaca podržava način na koji je trenutni predsednik Džozef Bajden, koji će se kandidovati za reizbor, rešio situaciju u Ukrajini.
Međutim, prema istoj anketi, većina Amerikanaca, njih 55 posto, ne odobrava to što Kongres odobrava dodatna sredstva za Ukrajinu.
Ovo istraživanje sprovedeno je od 1. do 31. juna na uzorku od 1.279 punoletnih osoba.
Poređenja radi, anketa sprovedena u prvim danima ruske invazije krajem februara 2022. pokazala je da 62 posto Amerikanaca smatra da je SAD trebalo da učine više.
Izvor: Beta