Gnjot: Mi u Belorusiji se borimo za pravdu i slobodu od početka vladavine Lukašenka

Beloruski aktivista i reditelj Andrej Gnjot, koji je pre nekoliko dana pušten iz kućnog pritvora u Srbiji gde je čekao odluku o ekstradiciji u Belorusiju, a sada je u Nemačkoj, rekao je da se građani Belorusije bore za pravdu i slobodu od početka vladavine trenutnog predsednika Aleksandra Lukašenka.

Andrej Gnjot. Foto: ANEM

Gnjot je na onlajn konferenciji za novinare rekao da su viši sudovi u Srbiji uvek bili na "njegovoj strani", ali da ga je Osnovni sud uvek vraćao u pritvor.

"Apelacioni sud je uvek presuđivao u moju korist i bio objektivan i fer. Zato mislim da vlast u Srbiji mora da se pozabavi pravosudnim sistemom i načinom rada osnovnih sudova," rekao je Gnjot.

On je istakao da je Srbija evropska zemlja i da zaslužuje da bude deo "evropske porodice".

"Mi u Belorusiji se borimo za pravdu i slobodu od početka vladavine Lukašenka, i to je borba naroda. Mene je održalo razumevanje toga za šta se borimo," kazao je Gnjot.

On je rekao da je u Belorusiji optužen za utaju poreza i da postoji mnogo ljudi koji su zbog učešća u demonstracijama nakon krađe izbora 2020. godine optuženi i zatvoreni zbog iste stvari.

Na pitanje da li je neko "dogovorio njegovo puštanje na slobodu sa vlastima u Srbiji", Gnjot je rekao da je, pored diplomata sa Zapada, veliki doprinos imao tim Svetlane Tihanovske, Lukašenkove protivkandidatkinje 2020. godine, koja je takođe u egzilu.

"Diplomate iz EU, SAD i Kanade tražile su od vlasti u Srbiji moje oslobađanje, ali bitan događaj se dogodio kada je međunarodni tim Svetlane Tihanovske kontaktirao predsednika Srbije Aleksandra Vučića i tražio moje oslobađanje, a kancelarija predsednika Vučića je izrazila simpatije za moj slučaj," preneo je Gnjot.

On je takođe izrazio saučešće građanima Srbije zbog nesreće koja se juče dogodila u Novom Sadu, kada se srušila nadstrešnica Železničke stanice, pri čemu je poginulo 14 ljudi.

Gnjot je u oktobru 2023. uhapšen na aerodromu u Beogradu po međuvremenu ukinutoj poternici Interpola koju je za njim raspisala Belorusija. On se sada nalazi u Berlinu pošto mu je pre dva dana ukinut kućni pritvor, i tada je napustio Srbiju.

U beogradskom Centralnom zatvoru proveo je sedam meseci, a od 5. juna do danas bio je u kućnom pritvoru.

Apelacioni sud u Beogradu je prošlog meseca objavio da je ukinuo rešenje Višeg suda o izručenju Gnjota Belorusiji i da je predmet vratio na ponovno odlučivanje.

Minsk tereti Gnjota za utaju poreza, dok on te optužbe opisuje kao lažne i tvrdi da je reč o "sistemskom mehanizmu gonjenja" protivnika režima Aleksandra Lukašenka.

Izvor: Beta