Grafit mržnje na ulazu u zgradu gde živi novinar Dinko Gruhonjić, NDNV: Ćutanje institucija može imati tragične posledice

Kraj ulaznih vrata zgrade u kojoj živi novinar i vanredni profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Dinko Gruhonjić jutros je osvanuo grafit mržnje. Nezavisno društvo novinara Vojvodine zatražilo je danas od tužilaštva i policije da hitno procesuiraju odgovorne za "otvorene pretnje ubistvom" programskom direktoru te organizacije i univerzitetskom profesoru Dinku Gruhonjiću.

NDNV

"Dinko-Šakiću za večni dom si spreman", napisano je na zidu kraj ulaznih vrata ćiriličnim slovima, uz potpis "Srpska Vojvodina".

Taj grafit nastavak višednevnih napada na Gruhonjića zbog montiranog snimka objavljenog na društvenim mrežama u kome, navodno, Gruhonjić veliča ustaškog zločinca Dinka Šakića.

Snimak su prenosili pojedini mediji i tabloidi, a na njega su reagovali i pojedini poslanici i funkcioneri vlasti, kao i studentske organizacije, dok je "Konzervativni pokret - Naši" zatražio je da se Gruhonjić izbaci sa Filozofskog fakulteta.

Neonacistički i grafiti mržnje protiv Gruhonjića na njegovom ulazu pojavili su se i 2020. godine, a bili su ispisani i neonacistički simboli svastika i keltski krst, uz poruku "Ratko Mladić srpski heroj".

NDNV: Ugrožen život Dinka Gruhonjića 

Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) zatražilo je danas od tužilaštva i policije da hitno procesuiraju odgovorne za "otvorene pretnje ubistvom" programskom direktoru te organizacije i univerzitetskom profesoru Dinku Gruhonjiću.

Iz NDNV su naveli da "zbog ćutanja institucija" otvorene pretnje ubistvom kojima su već danima izloženi Dinko Gruhonjić, kao i predsednica NDNV Ana Lalić, "mogu imati tragične posledice".

"Za direktno ugrožavanje fizičke bezbednosti odgovornost snose institucije, ali i visoki politički zvaničnici koji potpaljaju javnu hajku i pozive na linč novinara", navodi se u saopštenju.

NDNV je od predstavnika međunarodnih organizacija i vlada postavio pitanje kako opravdavaju svojim građanima finansijsku ili bilo koju drugu podršku režimima koji "otvoreno guše slobode i prava građana, pa čak i prete smrću onima koji se usude da kritički misle i govore".

"Nezavisno društvo novinara Vojvodine svesno je da je prinuđeno na samoodbranu. Smrt fašizmu", naveli su iz tog udruženja.

Pretnje studentima zbog podrške Dinku Gruhonjiću

Profesori i asistenti Odseka za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu osudili su danas pretnje koje stižu studentima i studentkinjama koji su dali javnu podršku profesoru Dinku Gruhonjiću.

On  je prethodnih dana izložen pretnjama i "životno ugrožen zbog lažne kampanje koja se vodi protiv njega", dodaje se.

"Posebno smo zabrinuti zbog pretnji na društvenim mrežama koje dobijaju mlade novinarke i novinari koji su članovi studentskog medija 'Univerzitetski odjek'. Pretnje su usledile nakon što su novinarski izveštavali o napadima na profesora Gruhonjića", dodaje se.

Precizira se da su poruke poput "Hvala na listi! Znamo odakle da počnemo" ili "ako ti razmišljaš isto kao i taj tzv. profesor možeš slobodno da se seliš iz Srbije i odeš gde ti je bolje" ili "sve ćemo vas rješiti jednog dana", samo neki od komentara koji su stigli na profile studenata.

"Javnost uveravamo da ćemo učiniti sve da zaštitimo profesionalni i akademski integritet  mladih kolega i koleginica, i da ćemo se boriti protiv manipulacija informacijama, kampanja mržnje i napada na sve one koji kritički i argumentovano govore u javnosti", dodaje se.

Navodi se i da je o pretnjama 'Univerzitetskom odjeku' Odsek za medijske studije obavestio esnafske i medijske organizacije, i da razmatra pravne mogućnosti zaštite.

OEBS: Razlike u mišljenju ne mogu biti razlog za pretnje i zastrašivanje Gruhonjića

Misija OEBS u Srbiji osudila je pretnje smrću Dinku Gruhonjiću

"Ova zastrašujuća poruka predstavlja direktnu pretnju po život Gruhonjića i zahteva hitnu i temeljnu reakciju tužilaštva i policije i privođenje pravdi. Razlike u mišljenju ne mogu biti razlog za pretnje i zastrašivanje", ocenila je u saopštenju Misija OEBS.

Pozvali su političke lidere, javne zvaničnike i sve relevantne organe da nedvosmisleno osude sve slučajeve nasilja nad novinarima, u skladu sa Odlukom Ministarskog saveta OEBS-a o bezbednosti novinara, koju je 2018. godine potpisalo svih 57 država učesnica, uključujući i Srbiju.

"Misija pohvaljuje brzu reakciju Stalne radne grupe za bezbednost novinara u razmeni vitalnih informacija o ovom napadu i traženju naknadnih akcija", dodaje se u saopštenju.

Izvor: Beta