Grosi (IAEA): Prečišćene radioaktivne vode iz Fukušime ispuštene u okean nisu uticale na životnu sredinu

Generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grosi rekao je da su prečišćene radioaktivne otpadne vode iz nuklearne elektrane Fukušima koje su ispuštene u okean bezbedne i da nisu uticale na životnu sredinu.

Rafael Grosi (u sredini) u Fukušimi Foto: Tanjug/AP Photo/Eugene Hoshiko, Pool

On je tokom sastanka sa lokalnim japanskim predstavnicima u Fukušimi izjavio da je ispuštanje obavljeno u skladu sa bezbednosnim standardima i da zabrane uvoza proizvoda iz te oblasti koje su neke države uvele, nemaju opravdanje.

Grosi je juče stigao u svoju prvu posetu Japanu od avgusta prošle godine, kada je počelo ispuštanje voda, a razgovaraće sa zvaničnicima zemlje i o daljoj saradnji u promovisanju kontrolisane upotrebe nuklearne energije.

Njegova poseta dolazi dva dana nakon što je Japan obeležio 13 godina od zemljotresa i cunamija, 11. marta 2011, koji su izazvali katastrofu u Fukušimi.

Grosi je danas postrojenje iz kojeg su otpadne vode ispuštene, obišao u pratnji zvaničnika elektrane. IAEA je u izveštaju naveo da je uticaj voda na okolinu zanemarljiv i da je ceo proces ispuštanja ispunjava međunarodne bezbednosne standarde.

Cunami je 2011. godine izazvao kvar na tri reaktora nuklearne elektrane u Fokušimi što je dovelo do curenja radioaktivnih supstanci i zbog toga je nekoliko desetina hiljada stanovnika okolnih područja moralo hitno da napusti svoje domove.

Očekuje se da će radovi na dekontaminaciji i obnovi elektrane trajati još nekoliko decenija, ali se Japan suočava sa neposrednim problemom skladištenja oko 1,33 miliona tona vode kišnice, podzemnih i voda potrebnih za hlađenje nuklearnih reaktora.

Japanska vlada ispustila je u okean deo otpadnih voda nakon što su one tretirane kroz sistem za dekontaminaciju koji uklanja radioaktivne elemente, osim tricijuma koji će biti u razblaženoj formi.

Izvor: Beta