Hag nema ništa o bombardovanju srpskih civila na Petrovačkoj cesti
Da je bilo dokaza za raketiranje kolone sa srpskim izbeglicama u "Oluji" 1995, to bi bilo obuhvaćeno haškim optužnicama, izjavila je danas glavna hrvatska državna tužiteljka Zlata Hrvoj Šipek, povodom optužnice Srbije protiv četvorice pilota zbog bombardovanja izbegličke kolone u BiH u kome je poginulo i ranjeno više civila.
Kako navodi Radio Slobodna Evropa, ona je danas u Saboru rekla da Državno tužilaštvo Hrvatske istražuje naznake da je Armija Bosne i Hercegovine tokom akcije "Oluja" avgusta 1995. godine ušla na područje Republike Hrvatske.
Glavna državna tužiteljka rekla je novinarima Tužilaštvo godinama u Hagu imalo svog oficira za vezu.
"Državno tužilaštvo je, da tako kažem, prekopalo sve arhive Haškog tribunala. U njima nije bilo dokaza. Da ih je bilo, glavni haški tužitelj Serž Bramerc bi sigurno i to obuhvatio optužnicom. Prema tome, o tome nemamo šta da govorimo. Istražuje se, ali ne zbog toga, nego zato što ima naznaka da je Armija Bosne i Hercegovine tokom akcije 'Oluja' avgusta1995. godine ušla na područje Republike Hrvatske", kazala je Zlata Hrvoj Šipek.
Prema podacima Državnog tužilaštva Hrvatske, za krivična dela za vreme "Oluje" od 4. do 6. avgusta 1995 i nakon nje, za ubistva, pljačke i paleljevine osuđeno je 2.380 osoba, međutim, oni su suđeni za "obične" zločine, a ne za ratne zločine.
Za ratne zločine nad starijim srpskim civilima u danim i nedeljama nakon "Oluje" postoje svega dve pravomoćne sudske presude, a niz slučajeva još je u sudskom postupku, postupak uopće nije pokrenut ili je vođen, ali nitko nije osuđen.
Prema publikaciji Hrvatskog helsinškog odbora za ljudska prava "Vojna operacija Oluja i posle - Izvještaj" iz 2001. godine ukupan broj žrtava među Srbima je 677. Publikacija nema razdvojene žrtve rata od žrtava ratnih zločina.
Prema njihovim podacima, u nekadašnjem UN sektoru Jug je 410 osoba izgubilo život, u sektoru Sever 191 osoba i 76 osoba je ubijeno i nestalo u izbegličkoj koloni, navodi RSE.
Desničari prekinuli tribinu o stradanju srpskih civila
Grupa desničara prekinula je sinoć u Zagrebu tribinu posvećenu stradanju srpskih civila na Petrovačkoj cesti.
U prostorijama Srpskog privrednog društva Privrednik u Zagrebu održavala se tribina pod nazivom "Petrovačka cesta duga 28 godina", ali je prekinuta zbog verbalnih ispada većeg broja desničara koji su bili u publici, dobacivanja i onemogućavanja učesnika da govore, preneo je portal Index.hr.
Tribinu je vodio novinar Saša Kosanović, a gosti su bili Ante Nobilo i Slađana Čanković.
Pričalo se o raketiranju izbegličke kolone 1995. godine, a gosti su celu priču nameravali da, kako navodi zagrebački portal, prokomentarišu s pravnog aspekta.
Smislen razgovor trajao je oko pola sata, a onda su krenula dobacivanja iz publike.
U dobacivanje se uključio i Ante Nazor, šef Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centar Domovinskog rata, na šta je novinar i voditelj tribine Kosanović poručio da to nema smisla i zamolio Nazora da sedne.
Kosanović je ponavljao i molio desničare da prestanu, ali vođa Hrvatske autohtone stranke prava Dražen Keleminec upadao mu je u reč, na što je Kosanović ustao i otišao iz prostorije, dodaje Indeks.
"Je li Srbija pokrenula istragu protiv onih zločina koje su učinili srpski teroristi kad su gazili tenkovima Srbe u onoj koloni? Je li Srbija pokrenula kaznenu prijavu i odgovornost...", vikao je Keleminec, nakon čega su tehničari ugasili zvuk s prenosa.
Nekoliko minuta u prenosu nije bilo zvuka, a onda je tribina nastavljena, da bi opet desničari iz publike nastavili s dobacivanjima i svojim monolozima, na šta je Kosanović ponovio da "ovo više nema smisla" i zaključio tribinu.
Izvor: FoNet/Tanjug