ICOMOS Srbija pozvao Vladu da poništi odluku o Generalštabu

Nacionalni komitet Međunаrodnog sаveta zа spomenike i spomeničke celine (ICOMOS) Srbija pozvao je danas ponovo Vladu Srbije da poništi odluku o brisanju Generalštaba iz registra nepokretnih kulturnih dobara.

Zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane. Foto: Srđan Ilić

Komitet ICOMOS Srbija pozvao je Vladu da postupi u skladu sa zakonom i potpisanim međunarodnim dokumentima i da u ceo proces uključi svoje ustanove zaštite koje u svemu mogu biti stručno kompetentni sagovornici i savetodavci.

Ukazuje se da je ICOMOS Srbija reagovao i 18. novembra ove godine i da je naveo da je odlukom o brisanju svojstva kulturnog dobra doveden u pitanje smisao i svrha Zakona o kulturnom nasleđu i odgovarajući stavovi Ustava Srbije.  

Tada je navedeno da su devalvirani i potpisi države Srbije kojim su usvojene i prihvaćene međunarodne konvencije i dokumenta koje se odnose na kulturu, odnosno zaštitu graditeljskog nasleđa.

Odluka Vlade Srbije o prestanku svojstva kulturnog dobra

Odlukom Vlade Srbije donetom 15.novembra prestalo je svojstvo kulturnog dobra zgradama Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu.

Ideja da na mestu bivših zgrada Ministarstva odbrane bude izgrađen savremeni kompleks, o čemu se intenzivno priča od marta, može da bude realizovana samo uz saglasnost nadležnih institucija. Jedna od njih je Republički zavod za zaštitu spomenika kulture koji odlučuje o tri zaštite: prvoj - na zgradi Generalštaba, drugoj - na kompleksu koji čine zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane, i trećoj zaštiti – koja obuhvata područje uz Ulicu Kneza Miloša.

Podsetimo, da su maja ove godine direktorke Republičkog Zavoda za zaštitu spomenika kulture Dubravka Đukanović i direktorka Gradskog zavoda Olivera Vučković podnele ostavke, odbijajući pre ostavki da sa kompleksa zgrada generalštaba skinu zaštitu kulturnog dobra

Stručnjaci su se pobunili čim je obelodanjeno da Vlada Srbije planira da na mestu Generalštaba dozvoli investitoru Džaredu Kušneru (inače, zetu američkog predsednika Donalda Trampa) pravljenje hotela.

"U istorijskom smislu, zgrada je izuzetno značajna zato što pre svega predstavlja vrhunsko delo savremene arhitekture, odnosno arhitekture moderne 50-ih i 60-ih godina, ne samo u Beogradu, ne samo u nekadašnjoj Jugoslaviji, nego i u regiji, u regionu. Ovaj objekat je morao, kao spomenik kulture, da bude saniran i da bude vraćen u njegovo izvorno stanje. Što znači, ne mora on da zadrži funkciju Generalštaba, niti je potrebno da bude kao takav stavljen u funkciju, ali država je trebalo da ga sanira i trebalo da ga vrati u izvorno stanje. Što naravno nije učinila“, rekao je za Insajder arhitekta Slobodan Maldini.

Umesto da budu vraćene u izvorno stanje, na mestu tih kompleksa zgrada planira se kompleks sa dve visoke kule, koji arhitektonski odudara od zgrada u okruženju. 

“Naš partner, koji je potpisao sa nama ugovor, će morati da u saradnji sa nadležnim institucijama, među kojima su i one za zaštitu kulturnih dobara, moraće da svoj projekat upodobi njihovim odlukma, a mi čekamo rezultat toga i zato i nema komercijalnog ugovora i dalje, jer moramo prvo da dobijemo, opet vam kažem - sve mora da bude urađeno na osnovu zakona“, izjavio je 17. maja za Insajder tadašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Goran Vesić.

Izvor: Insajder/FoNet