IFC i EU: Potpisan prvi projekat u okviru Ekonomskog i investicionog plana za ZB

Međunarodna finansijska korporacija IFC i EU potpisali su prvi u nizu projekata, za dekarbonizaciju, čiji je cilj rešavanje ključnih razvojnih pitanja koja su identifikovana u okviru Ekonomskog i investicionog plana (EIP) za Zapadni Balkan (ZB) za period 2021-2027. godine, koji finansira EU i koji će biti sproveden kroz Investicioni okvir za ZB (WBIF).

Ilustracija, foto: Tanjug/ FOTO TANJUG/ JADRANKA ILIĆ/bg

Prvi projekat u okviru ovog partnerstva ima za cilj da pomogne da se unapredi dekarbonizacija i efikasnost resursa industrijskih parkova širom regiona. Nakon preliminarne dijagnostike uslediće ciljano sprovođenje pilot projekata u industrijskim parkovima u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Severnoj Makedoniji, Crnoj Gori i Albaniji.

Ovi projekti će se fokusirati na energetsku tranziciju, klimatske promene i jači privatni sektor, saopštio je IFC, koji je član Grupe Svetske banke. Cilj je podsticanje regionalne ekonomske integracije, podrška zelenoj, energetskoj i digitalnoj tranziciji, kao i neophodne reforme za napredak na putu pridruživanja EU. 

IFC je, zajedno sa Svetskom bankom, najnovija međunarodna finansijska institucija koja se priključila WBIF-u, kroz stvaranje partnerstva od presudnog značaja za podršku aktivnostima privatnog sektora u regionu, rešavanje hitnih razvojnih pitanja, otvaranje radnih mesta i obezbeđivanje dugoročne održivosti.

Zamenica generalnog direktora u Generalnom direktoratu Evropske komisije za susedstvo i pregovore o proširenju i predsednica WBIF,   Katarina Mathernova, pozdravila je potpisivanje prvog sporazuma o saradnji sa IFC preko WBIF-a. „Današnje potpisivanje predstavlja važno postignuće. Njime se formalno konsoliduje partnerstvo Evropske komisije i IFC na Zapadnom Balkanu preko WBIF i stvaraju prilike za javna i privatna ulaganja u cilju lakše energetske tranzicije poslovnih parkova koji predstavljaju velike zagađivače", rekla je ona. 

Cilj drugih projekata koji su u planu je da se mobilišu garantovani finansijski instrumenti za bonitetne klijente u oblasti agrobiznisa, što će omogućiti preko potrebnu modernizaciju sektora, digitalnu transformaciju i pomoći da se unaprede kapaciteti finansijskih posrednika u vezi s klimom, što će im omogućiti bolji pristup mikro, malim i srednjim preduzećima.

„Ponosni smo na snažno partnerstvo sa EU na Zapadnom Balkanu. To je region u kojem vidimo ogroman potencijal za ubrzanje ekonomskog rasta i poboljšanje života ljudi kroz podsticanje angažovanja privatnog sektora", rekao je Alfonso Garcia Mora, potpredsednik IFC-a za Evropu, Latinsku Ameriku i Karibe.

WBIF obezbeđuje kombinovano finansiranje za pripremu i sprovođenje prioritetnih infrastrukturnih projekata, uključujući resurse Instrumenta Evropske komisije za pretpristupnu pomoć (IPA) i 20 bilateralnih donatora, kredite međunarodnih finansijskih institucija i domaće finansiranje.

Izvor: Tanjug