Institut za filozofiju i društvenu teoriju osuđuje privođenje svoje naučne saradnice

Institut za filozofiju i društvenu teoriju (IFDT) saopštio je danas da je uznemiren zbog toga što je tokom vikenda njegova viša naučna saradnica dr Aleksandra Bulatović bila pozvana u prostorije Uprave kriminalističke policije zbog navodnog pozivanja na nasilnu promenu ustavnog uređenja, zbog javnog protivljenja realizaciji projekta Jadar.

Gornje Nedeljice Foto: Insajder

Pošto su, pored Bulatović, pod istom optužbom privođeni i građani širom Srbije, koji nisu članovi istih udruženja niti deluju na istom prostoru, IFDT saopštava da javnost ima pravo da zna kako su protivljenjem privatnom projektu jedne strane kompanije svi oni pojedinačno mogli da "ugroze ustavno uređenje ili bezbednost Srbije".  

"Najava nastavka pripremnih radnji na projektu Jadar izazvala je snažne reakcije u društvu. Nadležni državni organi, ali i stručna javnost, imaju obavezu da komuniciraju na način koji doprinosi razjašnjavanju nedoumica, a ne njihovom produbljivanju. Demokratsko društvo se prepoznaje po pravu građana da javno izraze svoje mišljenje, bilo da je u saglasnosti sa većinskim stavovima ili nije", smatraju zaposleni u Institutu.  

Institut ukazuje na to da građani moraju da imaju pravo da se organizuju, okupljaju i protestuju, naročito u situacijama gde nadležne institucije ćute i ne doprinose toliko potrebnom društvenom dijalogu, a da se poštovanje zakona podrazumeva, "kako od strane građana, tako i, što je još važnije, od državnih organa, koji su dužni da omoguće uživanje tih Ustavom zajamčenih prava".  

"Ovakva radikalna reakcija nadležnog tužilaštva i policije izaziva strah i nesigurnost, što obeshrabruje građane da aktivno učestvuju u društvenom i političkom životu. Time se dodatno produbljuje polarizacija društva i slabe njegovi demokratski potencijali," upozorava Institut za filozofiju i društvenu teoriju.

Izvor: FoNet