Iranski novinari i njihova udruženja kritikuju vlasti zbog hapšenje kolega tokom demonstracija

Iranski novinari osudili su danas vlasti zbog hapšenja kolega novinara koji su izveštavali sa protesta pokrenutog pre više od mesec dana posle smrti mlade Iranke Mahse Amini dok je bila u pritvoru.

Iran je zahvaćen protestima od smrti Mahse Amini 16. septembra. Ona je umrla tri dana pošto ju je u Teheranu uhapsila policija za moral tačnije zbog kršenja strogih propisa oblačenja i ne nošenja vela na javnom mestu.

Desetine ljudi, uglavnom demonstranata ali takođe i pripadnika bezbednosnih snaga, ubijeno je tokom demonstracija koje vlasti uopšteno nazivaju neredima. Stotine drugih, među kojima i žene, uhapšeno je.

Reformatorski dnevnik Sazandegi objavio je danas da se više od 20 novinara i dalje nalazi u pritvoru u Teheranu ali i u drugim gradovima. Objavio je takođe da je su vlasti pozvale na razgovor više novinara.

Prema lokalnim medijima, više od 300 iranskih novinara i fotoreportera potpisali su saopštenje u kome kritikuju vlasti zbog hapšenja njihovih kolega i zbog toga što su ih lišili građanskih prava posle pritvora.

"Nemaju pristup svojim advokatima, ispitani su i optuženi bez održavanja javnog saslušanja", navodi se u tekstu i pozivaju se vlasti da oslobode novinare. 

U saopštenju objavljenom u listu Etemad, Udruženje novinara Teherana odbacilo je kao "nelegalan" i protivan slobodi medija odnos bezbednosnih službi prema novinarima.

Udruženje se time osvrnulo na dugi izveštaj koji su u petak objavile bezbednosne službe zemlje o početku demonstracija i, kako je rečeno, "intervenciji američkog režima u nedavnim neredima" u Iranu.

Optužili su zapadnjake da su organizovali časove obuke za Irance sa ciljem promene vlasti u toj zemlji.

U izveštaju se optužuju dvoje novinara, identifikovanim inicijalima, da su prošli kroz obuku i da su odigrali ulogu "glavnih izvora za strane medije".

Prema lokalnim medijima, radi se o novinarki Elaheh Mohamadi iz lista Sazandegi i fotoreporterki Nilufar Hamedi iz lista Šarg koje su doprinele obelodanjivanju slučaja Mahse Amini, a one su već nedeljama u zatvoru.

"Naša novinarka i naš list... delovali su u okviru novinarske misije", rekao je direktor dnevnika Šarg Mehdi Rahmanijan, i naveo da Nilufar Hamedi nije prva javila o smrti devojke.

List Sazandegi kritikovao je "razočaravajući" izveštaj obaveštajnih službi, dodajući da takav odnos prema novinarima vodi do zatvaranja medija.

Izvor: Beta/AFP