Istraživanje: Fakulteti da preciznije odrede kako da studenti prijave korupciju
Neophodno je da fakulteti imaju preciznije odredbe kako bi studenti mogli da prijave slučajeve korupcije, rečeno je na skupu o istraživanju sprovedenom u Srbiji, Severnoj Makedoniji i Albaniji, u organizaciji Centra za slobodne izbore i demokratiju (CESID).
Istraživanje je pokazalo da prijava korupcije skoro i da nema, iako je njena percepcija velika, a tvrdnja da je ona značajno prisutna na državnim fakultetima veoma česta.
"Bez obzira što fakulteti i univerziteti imaju pravilnike po kojima treba da deluju, pokazalo se da studenti najčešće ne znaju kome treba da se obrate, ni kako, pa je broj prijavljenih slučajeva korupcije mali, ili gotovo ne postoji u većini ovih država", rekao je izvršni direktor Cesida Bojan Klačar, navodeći da se istraživanje o percepciji korupcije i potrebnim preporukama odnosi na državne fakultete.
Te preporuke, kako je naveo, podrazumevaju da fakulteti imaju jasno određeno u svojim pravilnicima koje se lice bavi problemom korupcije, neophodno je da to lice bude navedeno na sajtu fakulteta i da mu studenti imaju lak pristup.
Istraživanja o percepciji i preporukama, kako je objašnjeno, rađena su u okviru projekta "Univerziteti bez korupcije u Albaniji, Severnoj Makedoniji i Srbiji".
Klačar je podsetio na raniji nalaz da je percepcija studenata sa državnih fakulteta takva da između trećine i četvrtine smatra da je korupcija na njima značajna, kao i da postoje razlike u modelitetima koji se pojavljuju.
"Malo više se u Srbiji i Severnoj Makedoniji pojavljuje problem neakademskog ponašanja, u Albaniji malo više da su studenti čuli da se traži mito. Problem koji je karakterističan uglavnom za Severnu Makedoniju i Albaniju da profesori neretko traže da se kupi njihova knjiga da bi se izašlo na ispit", rekao je Klačar.
On je rekao i da studenti često neakademsko ponašanje i varanje na ispitima vezuju na korupciju, što može da bude ako je povezan sa profesorom, ili studenti koriste razne mreže pomagača i ljudi koji to rade za novac.
Kako je naglasio, tokom projekta, koji traje već godinu dana, pokazao se problem upotrebe modernih tehnologija.
"Pojava veštačke inteligencije je zapravo otvorila jednu potpuno novu oblast, kojom fakulteti moraju da se bave. Sa njom je gotovo nemoguće podvući crtu šta je rad studenta a šta je bila pomoć veštačke inteligencije", upozorio je Klačar.
Izvor: Beta