Italija radi na izlasku iz kineske inicijative Pojas i put

Italijanski ministar odbrane Gvido Krozeto ocenio je da je Italija donela "improvizovanu i užasnu" odluku da se pridruži kineskoj inicijativi Pojas i put.

Turisti pored fontane di Trevi u Rimu, foto: AP Photo/Andrew Medichini

Prema njegovim rečima, ta inicijativa malo je doprinela povećanju italijanskog izvoza, pa je Kina jedini dobitnik, preneo je BBC.

Peking je inače ranije ocenio da su obe zemlje videle "plodne rezultate" inicijative.

Italija je jedina razvijena ekonomija koja je pristupila inicijativi Pojas i put 2019, što su kritikovali njeni zapadni saveznici.

Globalna investiciona inicijativa Pojas i put predviđa povezivanje Kine i Evrope i dalje kroz ponovnu izgradnju stare trgovinske rute Put svile.

Prema inicijativi, Kina obezbeđuje finansiraje velikih infrastrukturnih projekata širom sveta nastojeći da ubrza pristizanje svoje robe na tržišta.

Kritičari su kinesku inicijativu videli kao oruđe za širenje uticaja. I EU i SAD su izrazile zabrinutost kada je Italija odlučila da joj se priključi pre četiri godine.

"Odluka da se pridruži novom Putu svile bila je improvizovan i užasan čin" koji je povećao kineski izvoz u Italiju a da nije isto delovao na italijanski izvoz u Kinu, rekao je Krozeto za italijanski list Korijere dela sera.

Ministar je rekao da Italija sada treba da radi na tome kako da izađe iz inicijative a da ne pokvari odnose sa Pekingom jer je "Kina konkurent ali i partner".

U Italiji se od maja vode razgovori o tome da li Italija treba da ostane u inicijativi Pojas i put. Tada je premijerka Đorđa Meloni rekla da želi da razgovara sa Pekingom o mogućem povlačenju iz inicijative.

Ukoliko Italija ne podnese zvanični zahtev za izlazak iz Pojasa i puta do decembra, u martu 2024. će njeno članstvo biti automatski obnovljeno.

Kineski ministar spoljnih poslova ranije je rekao da veruje da "Kina i Italija treba dalje da istraže potencijal za saradnju" u Pojasu i putu i "ojačaju uzajamno korisnu saradnju da bi postigle plodonosnije rezultate".

Peking je u maju pokrenuo diplomatsku kampanju u okviru koje šalje visoke zvaničnike u Italiju pokušavajući da ubedi Rim da obnovi sporazum.

Izvor. Beta