Japan počeo da ispušta prečišćenu radioaktivnu vodu u Tihi okean

Japan je počeo danas da ispušta prečišćenu radioaktivnu vodu iz razorene nuklearne elektrane "Fukušima" u Tihi okean.

Fukušima Foto: Tanjug/Kyodo News via AP

Japanska vlada odobrila je taj potez pre dve godine, a prošlog meseca to je odobrila i Agencija Ujedinjenih nacija za atomsku energiju (IAEA) za nuklearku koja je teško oštećena u cunamiju i zemljotresu 2011. godine.  

Operater "Fukušime" Tokio Electric Power (Tepco) saopštio je da je počelo ispuštanje prečišćene radioaktivne vode i da sve teče prema planu.  

Japan će sprovoditi monitoring oko područja ispuštanja vode i objavljivati rezultate nedeljno, rekao je japanski ministar životne sredine.    

Tepco očekuje da će proces ispuštanja otpadnih voda, ukupno više od 1,3 miliona tona, trajati oko 30 godina.    

Građanske grupe pokrenule su proteste u Japanu i u Južnoj Koreji.

Nekoliko desetina demonstranata okupilo se ispred sedišta operatera Tepco u Tokiju.  

Južnokorejska policija uhapsila je najmanje 14 demonstranata koji su ušli u japansku ambasadu u Seulu, rekao je svedok za Rojters.  

Kina je ponovila danas da se protivi tom potezu Japana, navodeći da japanska strana ne bi trebalo da nanosi sekundarnu štetu lokalnom stanovništvu zbog svojih "sebičnih interesa" i da je to pitanje od šireg interesa.   

Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da će Kina preduzeti mere za zaštitu mora i javnog zdravlja, kao i da će pojačati praćenje nivoa radijacije u svojim vodama nakon ispuštanja prečišćene radiokativne vode iz Fukušime.  

Tokio je zauzvrat kritikovao Kinu zbog širenja "naučno neutemeljenih tvrdnji", preneo je Rojters.    

Južnokorejski premijer Han Duk-su pozvao je Japan da transparentno i odgovorno saopštava informacije o ispuštanju otpadnih voda iz "Fukušime" u narednih 30 godina.

"Fukušima" je uništena je u martu 2011. godine u zemljotresu jačine 9,0 stepeni po Rihteru i cunamiju.

Ambasador Japana: Svet ne treba da se brine zbog ispuštanja vode iz "Fukušime"

"Svet ne treba da se brine, a pogotovu naši susedi, jer Japan iz rezervoara uništene nuklearne elektrane "Fukušima" počinje da ispušta samo prečišćenu, a ne kontaminiranu vodu", izjavio je ambasador Japana u Beogradu Akira Imamura.

On je, u intervjuu za Politiku, istakao da Tokijska energetska kompanija (TEPCO) vodu koju je koristila za hlađenje oštećenih nuklearnih reaktora nije ispuštala u okean, već skladištila u specijalne kontejnere.

Prema njegovim rečima za 12 godina prikupljeno je 1,3 miliona tona te vode i pošto više nema prostora za njeno dalje skladištenje, Vlada Japana je 2021. godine donela plan da se posle njenog tretiranja i razblaživanja ispusti u more. 

Ceo proces, koji će biti pod budnim okom međunarodnih stručnjaka, potrajaće između 20 i 30 godina. 

"Mi ne ispuštamo u Tihi okean, kao što mediji pišu, radiokativnu, već vodu koja je tretirana ALPS metodom filtracije. Reč je o naprednom sistemu za odstranjivanje nuklida kojim se uklanja radioaktivni materijal iz kontaminirane vode. Dakle, ono što počinjemo da ispuštamo u okean nije više kontaminirana voda, već prečišćena i razblažena voda koja zadovoljava sve međunarodne relevantne standarde", rekao je on. 

Posebno je ukazao na činjenicu da voda, koja počinje postepeno da se ispušta, zadovoljava sve međunarodne standarde i propisane tehničke norme, zbog čega je dovoljno bezbedna po ljude i životnu sredinu. 

Ta voda je prema njegovim rečima toliko razblažena da u sebi sadrži manje radioktivnosti nego u prirodi. 

"Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) početkom jula predala je izveštaj premijeru Japana Fumiju Kišidi u kome se kaže da je ceo proces ispuštanja vode tretirane ALPS sistemom urađen u potpunosti u skladu sa relevantnim međunarodnim standardima. IAEA zaključuje da će ispuštanje tako tretirane vode imati zanemarljiv radioaktivni uticaj na ljude i životnu sredinu", rekao je Akira. 

Dodao je da je tačno da u vodi ostaju neki elementi u tragovima poput tricijuma, radioaktivnog izotopa vodonika, ali da je reč o zanemarljivoj količini koja ne može da utiče na ljudsko zdravlje.

Izvor: Tanjug