Južna Afrika optužila Izrael pred Međunarodnim sudom pravde da podvrgava Palestince aparthejdu i genocidu
Južna Afrika navela je u četvrtak, 11. januara, na otvaranju ročišta pred Međunarodnim sudom pravde (MSP) u Hagu, a povodom tužbe te zemlje protiv Izraela na navodni genocid u Pojasu Gaze, da Izrael podvrgava palestinski narod aparthejdu i genocidu.
Južna Afrika tvrdi da je Izrael prekršio član dva Konvencije Ujedinjenih nacija o genocidu iz 1948. godine, čineći akte koji potpadaju pod definiciju genocida, preneo je Rojters.
Akcije Izraela pokazuju obrazac sistematičnog ponašanja iz kojeg se može zaključiti da je u pitanju genocid, rekao je advokat Visokog suda Južne Afrike Adila Hasim.
Južna Afrika od MSP zahteva i hitnu suspenziju izraelske vojne kampanje u Pojasu Gaze.
Južna Afrika iznosi svoje optužbe, a Izrael će izneti svoj odgovor pred sudom u petak. Odluka suda o hitnim merama očekuje se kasnije ovoga meseca.
Sud će konačnu odluku o optužbama za genocid doneti za nekoliko godina. Južna Afrika je taj predmet pokrenula krajem decembra i u njemu se Izrael optužuje za kršenje Konvencije o genocidu iz 1948. godine, preneo je Rojters.
Izrael je ceo slučaj nazvao "apsurdnim" i optužio Južnu Afriku da igra ulogu "đavoljeg advokata" za Hamas.
Portparol izraelske vlade Ejlon Levi izjavio je uoči saslušanja da Izrael "ostaje privržen međunarodnom pravu" i naglasio da su sve vojne akcije usmerene protiv Hamasa.
Odluke MSP su konačne i bez prava žalbe, ali sud nema načina da ih sprovede.
Južna Afrika i Izrael su potpisnice Konvencije Ujedinjenih nacija o genocidu koja obavezuje potpisnice da ne počine genocid i takođe da ga spreče i kazne.
Konvencija definiše genocid kao "dela počinjena sa namerom da se uništi, u celini ili delimično, jedna nacionalna, etnička, rasna ili verska grupa".
U svojim sudskim podnescima, Južna Afrika navodi da Izrael nije obezbedio nesmetano dostavljanje hrane, vode, lekova i druge neophodne humanitarne pomoći palestinskoj enklavi. Južna Afrika takođe navodi da je u izraelskoj vojnoj operaciji poginulo više od 23.000 ljudi, prema podacima Ministarstva zdravlja u Gazi koje kontroliše Hamas.
Izrael je počeo napade na Pojas Gaze nakon napada Hamasa na jug Izraela 7. oktobra kada je ubijeno 1.400 ljudi i oteto oko 240 talaca.
Izvor: Tanjug