Kabinet: Siljanovska Davkova će se pridržavati ustavnog imena države

Nakon oštrih reakcija Grčke, Bugarske i EU, iz Kabineta novoimenovane predsednice Severne Makedonije Gordane Siljanovske Davkove danas je saopšteno da u svojim javnim nastupima, kako navode, "makedonska predsednica ima pravo da koristi naziv Makedonija, kao akt ličnog prava na samoopredeljenje i samoidentifikovanje, poštujući osnovna ljudska prava i slobode, a u skladu sa evropskim vrednostima i principima".

Gordana Siljanovska Davkova. Foto. Tanjug/ AP Photo/ Boris Grdanoski

Navode da će se Siljanovska Davkova pridržavati zvanične primene ustavnog imena.  

"Prema Ustavu, kako su ga pripremile službe Skupštine, svečana zakletva je potpisana ustavnim imenom. Makedonske institucije su u poslednjih pet godina gotovo u potpunosti ispunile svoje obaveze iz Prespanskog sporazuma, a predsednik očekuje da svi makedonski partneri poštuju bilateralne i multilateralne obaveze koje su preuzeli prema zemlji", navodi se u saopštenju iz Kabineta Siljanovske Davkove, preneli su skopski mediji.

Podsetimo, juče je EU izrazila žaljenje zbog činjenice da nova predsednica Severne Makedonije Gordana Siljanovska Davkova nije upotrebila Ustavni naziv zemlje tokom današnje ceremonije polaganja zakletve, saopštila je Evropska služba za spoljne poslove (EEAS).

U saopštenju je pisalo da EU ističe da je veoma važno puno poštovanje postojećih, pravno obavezujućih sporazuma, uključujući Prespanski sporazum koji je Severna Makedonija potpisala sa Grčkom.        

Siljanovska Davkova prilikom polaganja svečane zakletve nije izgovorila reč "Severna" koja je sastavni deo Ustavnog naziva te države, uprkos tome što se u tekstu zakletve, koji je pročitao odlazeći predsednik Sobranja Jovan Mitreski, pozivajući Siljanovsku da ponovi, država pominje kao Severna Makedonija.

Ambasadorka Grčke je nakon toga napustila Sobranje u znak protesta, a usledila je i reakcija Ministarstva spoljnih poslova Grčke koje je ocenilo da je prilikom polaganja zakletve predsednice Severne Makedonije došlo do flagrantnog kršenja Prespanskog sporazuma od kojeg, kako upozorava, zavise i bilateralni odnosi Atine i Skoplja, preneli su grčki mediji.

Izvor: Tanjug