Koalicija za slobodu medija traži ostavku ministra informisanja: Zamena teza i nastavak hajke na novinare

Koalicija za slobodu medija reagovala je na saopštenje Ministarstva informisanja i telekomunikacija ocenjujući da je sramno i da pokazuje nivo dubokog nerazumevanja očuvanja koncepta slobode govora i zalaganje za bezbednost novinara, i otvara put ka daljoj hajci i ugrožavanju bezbednosti novinarke Tamare Skrozze i zatražila ostavku ministra Dejana Ristića kao “moralni čin jer je pokazao da nije dorastao zadatku koji mu je poveren”.

Dejan Ristić Foto: Srđan Ilić

Ranije danas Ministarstvo informisanja i telekomunikacija upozorilo je na sve učestalije manifestacije govora mržnje i otvorenog pozivanja na nasilje i čak i na ubistva neistomišljenika, za šta je najnoviji primer, kako su naveli, Skrozina izjava o dešavanjima 5. oktobra 2000. godine.

"Najnovije saopštenje ministra za informisanje i telekomunikacije Dejana Ristića je sramno i pokazuje nivo dubokog nerazumevanja očuvanja koncepta slobode govora i zalaganja za bezbednost novinara, i otvara put daljoj hajci i ugrožavanju bezbednosti novinarke Tamare Skrozze", ocenila je Koalicija za slobodu medija.

Optužili su ministra da se drznuo da zamenom teza očita bukvicu novinarskim udruženjima i Tamari Skrozzi i da uradi isto što su uradili tabloidi i tabloidne televizije sa nacionalnom dozvolom – da učita reči koje nisu izgovorene i tumači ih na svoj način.

"Ministar se u saopštenju nije osvrnuo na očigledne laži plasirane u Novostima, Informeru, na Pinku i drugim tabloidnim medijima, zbog čega su ga novinarska i medijska udruženja juče i pozvala da reaguje i sprovede zakone koji su u nadležnosti ministarstva kojim rukovodi", stoji u saopštenju.

Ocenjuje se da je dokaz da novinarka agencije FoNet nije izgovorila ono što joj je imputirano što niko od gledalaca, ali ni nadležnih organa nije reagovao pre skoro dva meseca kada je emitovana emisija u kojoj je govorila o dešavanjima 5. oktobra 2000. godine.

"Sve ovo govori u prilog tome da je zapravo ovo što se dešava organizovana kampanja blaćenja koja se sada preliva i na druge medijske profesionalce", ocenila je Koalicija za slobodu medija.

U saopštenju su dodali da je od izbora na funkciju ministra, Ristić pokazao da su njegovi stavovi duboko protivni cilju zacrtanom u Medijskoj strategiji - Unapređenom sistemu javnog informisanja kroz harmonizovan pozitivni pravni okvir koji garantuje slobodu izražavanja, slobodu medija, bezbednost novinara, medijski pluralizam, razvijeno medijsko tržište, osnaženu novinarsku profesiju, edukovano građanstvo i institucije sposobne za primenu regulative.

Koaliciju za slobodu medija čine Asocijacija medija, Asocijacija onlajn medija (AOM), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Poslovno udruženje Asocijacija lokalnih i nezavisnih medija "Lokal Pres", Slavko Ćuruvija fondacija i Granski sindikat kulture, umetnosti i medija "Nezavisnost".

Novinarka agencije FoNet Tamara Skrozza izjavila je početkom juna u emisiji "Da sam ja neko" na TV N1, da je od 6. oktobra 2000. godine Srbija trebalo da bude potpuno drugačija, bez ljudi koji su do tada bili deo vlasti.

"Da je ta noć (između 5. i 6. oktobra) bila drugačija, i da smo se probudili u jednoj drugačijoj Srbiji, Srbiji bez nekih ljudi, mislim da bi ovo danas bilo sasvim druga priča, a mi zapravo živimo devedesete (godine prošlog veka)", rekla je Skrozza.

Izvor: Beta