Komandant KFOR: Bezbednosna situacija na Kosovu krhka i ima potencijal za zaoštravanje

Bezbednosna situacija na Kosovu je krhka i ima potencijal za zaoštravanje, a teroristički napad u Ibar-Lepencu narušio je bezbednosnu situaciju u zemlji, ocenio je danas komandant međunarodnih mirovnih snaga (KFOR) Enriko Barduani.

Foto: KFOR Kosovo/Flickr

On je u intervju za prištinsku agenciju Kosovapress.com rekao da još treba da se radi kako bi se osiguralo da se ispune neophodni uslovi za održavanje bezbednog okruženja, uključujući i one koji su prvenstveno političke prirode.

"Ovim se izričito pozivam na dijalog Beograda i Prištine i važnost njegovog napredovanja. Stoga će KFOR nastaviti svoju dužnost da garantuje bezbednost za sve ljude koji žive na Kosovu - i kroz svakodnevno prisustvo i aktivnosti širom Kosova. Nastaviće da stvara prostor za politički dijalog kako bi se obezbedilo dugoročno rešenje preostalih pitanja", rekao je Barduani.

Ocenio je da nerešena pitanja između Kosova i Srbije i dezinformacije u regionu čine da situacija na Kosovu ima potencijal za zaoštravanje.

"Nedavni napad na vodovodni kanal Ibar-Lepenac naglašava ranjivost bezbednosne situacije na Kosovu. KFOR će blisko sarađivati sa kosovskim bezbednosnim organizacijama i međunarodnom zajednicom, u podršci bezbednosti u vezi sa predstojećim izborima početkom sledeće godine. Ako situacija to zahteva, NATO takođe ima mogućnost da odmah pojača KFOR kroz različite jedinice rezervnih snaga", rekao je komandant KFOR.

Govoreći o mogućnosti otvaranja mosta na Ibru, Barduani je rekao da KFOR zauzima transparentan i dosledan stav, ističući da se svaka odluka mora doneti kroz dijalog sa međunarodnom zajednicom.

"Most na Ibru je političko a ne vojno pitanje", naglašava komandant KFOR-a i dodaje da je ono što se dogodilo u Banjskoj bilo neprihvatljivo i da je NATO više puta tražio da se počinioci privedu pravdi.

"Uz to, KFOR ima mandat da obezbedi održavanje stabilnog i bezbednog okruženja za sve ljude i zajednice koje žive na Kosovu. Naš mandat ne uključuje aktivnosti za sprovođenje zakona. Tako da neću komentarisati slučaj koji je još pod istragom. Prepustiću to nadležnim organima", kaže on.

Naveo je da kao odgovor na aktuelne bezbednosne izazove, KFOR je intenzivirao svoje patrole na severu Kosova, posebno u onim oblastima koje mogu biti podložnije riziku od daljih napada, kao što je kritična infrastruktura.

"Takođe, od početka 2025. godine, KFOR će blisko sarađivati sa kosovskim bezbednosnim organizacijama i međunarodnom zajednicom u podršci bezbednosti u vezi sa predstojećim izborima, početkom sledeće godine", rekao je on.

Ako situacija to zahteva, NATO takođe ima mogućnost da odmah pojača KFOR kroz različite rezervne jedinice, u vrlo kratkom roku za kretanje. Sve u svemu, KFOR je opremljen, resursima i potpuno opremljen da se nosi sa svim dešavanjima koja mogu uticati na bezbednosnu situaciju širom Kosova, u skladu sa našim mandatom UN, dodao je italijanski general.

"Iako KFOR nema mandat za sprovođenje zakona, KFOR je uvek na oprezu i uvek je spreman da interveniše kada postoje ozbiljne pretnje bezbednosti i stabilnosti Kosova. Iz tog razloga, KFOR redovno sarađuje sa Kosovskom policijom i EULEKS-om i sprovodi redovne vežbe obuke kako bi obezbedio intervenciju, kada je to potrebno i u punoj saradnji sa drugim bezbednosnim akterima", rekao je komandant KFOR.

Naglasio je da "Kosovska policija, uključujući njene specijalizovane jedinice, može da deluje širom Kosova bez potrebe za pristankom KFOR", ali da očekuju blagovremene i smislene konsultacije o bilo kakvom delovanju Kosovskih bezbednosnih snaga ili Kosovske policije koje mogu uticati na bezbednosno okruženje i imati direktne implikacije na regionalnu stabilnost.

Izvor: Beta