KOMS: Mladi u Srbiji najviše veruju patrijarhu, potom Memiću, pa Vučiću

Mladi u Srbiji najveće poverenje imaju u patrijarha Srpske pravoslavne crkve Porfirija, dok je na drugom mestu ministar turizma i omladine Husein Memić, ispred predsednika Srbije Aleksandra Vučića, pokazuje istraživanje Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS).

Foto: Srđan Ilić.

Kada se pogledaju prosečne ocene, tokom istraživanja rađenog od aprila do maja ove godine, patrijarh Porfirije dobio je 2,39, Memić 1,42, a Vučić 1,36.

Premijer Srbije Miloš Vučević dobio je ocenu 1,33, dok mladi najmanje poverenja imaju u predsednicu Skupštine Srbije Anu Brnabić koja je dobila prosečnu ocenu 1,24.

Svi funkcioneri ove godine, izuzev Vučevića koji u prošloj nije ocenjivan, dobili su slabije ocene.

"Kada uporedimo prosečne ocene institucija i ličnosti koje su na čelu tih institucija, videćemo da su razlike između poverenja u ličnosti vrlo male u gotovo svim slučajevima, osim u odnosu na Ministarstvo turizma i omladine i ministra Huseina Memića koji njim rukovodi (Ministarstvo - 1,86; ministar turizma i omladine 1,42), što je bio slučaj i prošle godine", navodi se u izveštaju.

Kada je reč o institucijama, mladi najviše veruju u naučnike i nauku (ocena 3,15), a potom Vojsku Srbije (2,82), Crkvu (2,6) i nevladine organizacije (2,39).

Najmanje poverenje je u predsednika Vučića (1,38) i političke partije (1,37).

Kao najveće probleme u Srbiji mladi vide (ne)funkcionisanje demokratije (47,6), potom korupciju i kriminal (46,9), a potom nacionalne teme poput Kosova, situacije u regionu i spoljne politike (41,4 odsto).

Najmanji problemi među mladima su evropske integracije (19,6 odsto) i suočavanje sa prošlošću (20,5 odsto).

KOMS za Insajder: Posebno zabrinjavajući trend je kontinuirani pad poverenja mladih u institucije tokom poslednjih godina

Komentarišući razultate istraživanja za Insajder iz KOMS-a kažu da rezultati pokazuju da mladi u Srbiji imaju nizak nivo poverenja u institucije i ličnosti i da prosečna ocena ne prelazi ocenu 3.

"Važno je naglasiti da su razlike u procentima poverenja između različitih institucija i ličnosti gotovo neznatne, što otežava zaključivanje da neka institucija ili ličnost uživa značajno veće poverenje mladih u odnosu na druge. Posebno zabrinjavajući trend je kontinuirani pad poverenja mladih u institucije tokom poslednjih godina. Od 2017. godine, od kada se Alternativni izveštaj o položaju i potrebama mladih redovno sprovodi, beleži se postepeni pad poverenja, što ukazuje na sve veće nepoverenje mladih prema institucijama", zaključuje Milica Borjanić, generalne sekretarke Krovne organizacije mladih Srbije.

Izvor: Insajder/ Beta