KOMS: Mladi u Srbiji najviše veruju patrijarhu, potom Memiću, pa Vučiću
Mladi u Srbiji najveće poverenje imaju u patrijarha Srpske pravoslavne crkve Porfirija, dok je na drugom mestu ministar turizma i omladine Husein Memić, ispred predsednika Srbije Aleksandra Vučića, pokazuje istraživanje Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS).
Kada se pogledaju prosečne ocene, tokom istraživanja rađenog od aprila do maja ove godine, patrijarh Porfirije dobio je 2,39, Memić 1,42, a Vučić 1,36.
Premijer Srbije Miloš Vučević dobio je ocenu 1,33, dok mladi najmanje poverenja imaju u predsednicu Skupštine Srbije Anu Brnabić koja je dobila prosečnu ocenu 1,24.
Svi funkcioneri ove godine, izuzev Vučevića koji u prošloj nije ocenjivan, dobili su slabije ocene.
"Kada uporedimo prosečne ocene institucija i ličnosti koje su na čelu tih institucija, videćemo da su razlike između poverenja u ličnosti vrlo male u gotovo svim slučajevima, osim u odnosu na Ministarstvo turizma i omladine i ministra Huseina Memića koji njim rukovodi (Ministarstvo - 1,86; ministar turizma i omladine 1,42), što je bio slučaj i prošle godine", navodi se u izveštaju.
Kada je reč o institucijama, mladi najviše veruju u naučnike i nauku (ocena 3,15), a potom Vojsku Srbije (2,82), Crkvu (2,6) i nevladine organizacije (2,39).
Najmanje poverenje je u predsednika Vučića (1,38) i političke partije (1,37).
Kao najveće probleme u Srbiji mladi vide (ne)funkcionisanje demokratije (47,6), potom korupciju i kriminal (46,9), a potom nacionalne teme poput Kosova, situacije u regionu i spoljne politike (41,4 odsto).
Najmanji problemi među mladima su evropske integracije (19,6 odsto) i suočavanje sa prošlošću (20,5 odsto).
KOMS za Insajder: Posebno zabrinjavajući trend je kontinuirani pad poverenja mladih u institucije tokom poslednjih godina
Komentarišući razultate istraživanja za Insajder iz KOMS-a kažu da rezultati pokazuju da mladi u Srbiji imaju nizak nivo poverenja u institucije i ličnosti i da prosečna ocena ne prelazi ocenu 3.
"Važno je naglasiti da su razlike u procentima poverenja između različitih institucija i ličnosti gotovo neznatne, što otežava zaključivanje da neka institucija ili ličnost uživa značajno veće poverenje mladih u odnosu na druge. Posebno zabrinjavajući trend je kontinuirani pad poverenja mladih u institucije tokom poslednjih godina. Od 2017. godine, od kada se Alternativni izveštaj o položaju i potrebama mladih redovno sprovodi, beleži se postepeni pad poverenja, što ukazuje na sve veće nepoverenje mladih prema institucijama", zaključuje Milica Borjanić, generalne sekretarke Krovne organizacije mladih Srbije.
Izvor: Insajder/ Beta