Lagumdžija: Finalni predlog rezolucije o Srebrenici upućen UN
Ambasador BiH pri UN Zlatko Lagumdžija kaže da je "nakon više krugova inkluzivnih konsultacija, finalni predlog rezolucije" o Srebrenici upućen predsedniku Generalne skupštine UN i svim stalnim misijama u UN.
"Nakon više krugova inkluzivnih konsultacija, finalni predlog Rezolucije 'Međunarodni Dan refleksije i komemoracije genocida u Srebrenici 1995', od strane 'cross- regional core group', otišao prema Predsedniku GS UN i svim stalnim misijama u UN", navodi Lagumdžija.
Međunarodni dan sećanja će se obeležavati svake godine
Usaglašenim tekstom Rezolucije o Srebrenici 11. juli proglašava se Međunarodnim danom sećanja i komemoracije genocida u Srebrenici 1995. godine, koji će se obeležavati svake godine.
"Bez rezerve se osuđuje svako poricanje genocida u Srebrenici kao istorijskog događaja i pozivaju države članice da sačuvaju utvrđene činjenice, uključujući i obrazovni sistem, razvijanjem odgovarajućih programa, u znak sećanja, prema sprečavanju poricanja i iskrivljavanja pojave genocida u budućnosti", navodi se u tekstu rezolucije, o kojem će se izjasniti Generalna skupština UN-a.
U rezoluciji se dalje "osuđuju radnje koje veličaju osuđene za ratne zločine, zločine protiv čovečnosti i genocid od strane međunarodnih sudova, uključujući i odgovorne za genocid u Srebrenici".
Naglašava se i važnost završetka procesa pronalaženja i identifikacije preostalih žrtava genocida u Srebrenici, kako bi imale dostojanstven pokop i poziva se na nastavak procesuiranja onih počinilaca genocida u Srebrenici koji tek treba da se suoče sa pravdom.
U rezoluciji se pozivaju sve države da se u potpunosti pridržavaju svojih obaveza prema Konvenciji o prevenciji i kažnjavanju zločina genocida i međunarodnog običajnog prava o sprečavanju i kažnjavanju genocida, uz dužno poštovanje relevantnih odluka Međunarodnog suda pravde.
Od generalnog sekretara UN-a se traži da uspostavi program informisanja pod nazivom "Genocid u Srebrenici i Ujedinjene nacije", počevši sa svojim aktivnostima priprema za 30. godišnjicu 2025. godine, kao i da skrene pažnju svim državama članicama, organizacijama sistema UN-a i organizacijama civilnog društva da poštuju ovu rezoluciju.
"Pozivaju se sve države članice, organizacije sistema UN-a, druge međunarodne i regionalne organizacije i civilno društvo, uključujući nevladine organizacije, akademske institucije i druge relevantne zainteresovane strane na obeležavanje Međunarodnog dana, uključujući posebne svečanosti i aktivnosti u znak sećanja i pošte žrtvama genocida u Srebrenici 1995. godine, kao i odgovarajuće edukacije i aktivnosti podizanja javne svesti", navodi se u predloženim zaključcima rezolucije.
Zaoštrena situacija u BiH
Predlog rezolucije o Srebrenici doveo je do zaoštravanja situacije u BiH jer je pripremljen bez znanja Republike Srpske.
Glasanje o tom predlogu trebalo je da bude održano danas, ali je odloženo.
Podsećamo, Srbija je povodom predloga rezolucije, za koju sedam meseci nije znala da se priprema, povela snažnu diplomatsku ofanzivu, ukazujući na posledice usvajanja takvog dokumenta.
Zbog situacije u BiH 30. aprila održana je vanredna sednica Saveta bezbednosti UN, na zahtev Rusije, na kojoj je srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović istakla da je Lagumdžija pokazao nepoštovanje prema Ustavu BiH time što je inicirao rezoluciju bez ovlašćenja i konsenzusa sva tri konstitutivna naroda BiH.
Izvor: Tanjug, Beta