Lideri G7 založili se za postizanje rodne ravnopravnosti i osudili kršenje prava žena
Lideri G7 ponovo su u petak 14. juna, potvrdili posvećenost postizanju rodne ravnopravnosti i osnaživanju prava žena kroz ravnopravno učešće u svim sferama društva i osudili kršenje prava žena žena i njihovih sloboda.
U zajedničkom saopštenju sa samita G7 u Italiji, koje je objavljeno danas, najoštrije se osuđuju i sva kršenja prava i sloboda pripadnika LGBTQ zajednice.
"Nastavićemo da promovišemo i štitimo njihova prava u svim sferama društva i dosledno uvodimo rodnu ravnopravnost u sve oblasti politike. Radićemo sa globalnim partnerima na unapređenju rodne ravnopravnosti u multilateralnim forumima", navodi se u saopštenju koje je objavljeno na sajtu italijanskog predsedništva G7.
Lideri G7 obavezali su se na sprečavanje rodne diskriminacije, kao i na eliminisanje seksualnog i rodno zasnovanog nasilja.
G7 ističe da je cilj da do 2035. godine podrži još 200 miliona žena da zasnuju radni odnos. G7 napominje da će, s obzirom na to da je 2024. godina obrazovanja za zemlje članice Afričke unije, unaprediti partnerstvo sa afričkim zemljama u oblasti obrazovanja devojčica.
Italijanska krajnje desničarska vlada negirala je da je izbacila pominjanje prava LGBTQ zajednice u nacrtu završne deklaracije samita G7 u Pulji.
U deklaraciji je ukinuta referenca koja se odnosila na zaštitu "rodnog identiteta i seksualne orijentacije" LGBTQ zajednice.
Navodno izbrisana referenca bila je sadržana u završnoj deklaraciji G7 u Japanu u maju prošle godine, preneo je Gardijan.
Blumberg je uklanjanje reference doveo u vezu sa učešćem pape Franje na samitu.
"Vest koju je objavio Blumberg da je pozivanje na prava LGBTQ osoba moglo da bude uklonjeno iz konačnog saopštenja G7 lišena je svakog osnova", saopštila je kancelarija italijanske premijerke Đorđe Meloni.
Italijansko predsedništvo G7 kategorički je negiralo da je bilo izbacivanja reference o zaštiti "rodnog identiteta i seksualne orijentacije" LGBTQ zajednice.
Prethodno je došlo do sukoba između Meloni i francuskog predsednika Emanuela Makrona, nakon što je Italija optužena da je u konačnom tekstu G7 ublažila referencu o garantovanju pristupa "bezbednim i legalnim" abortusima.
Tu klauzulu su takođe dogovorile članice G7 prošle godine u Japanu.
Izvor: Tanjug