Linglong: Radovi na fabrici guma u Zrenjaninu nisu obustavljeni
Kompanija Linglong objavila je danas da radovi na izgradnji fabrike automobilskih guma u Zrenjaninu nisu obustavljeni, a da se zastoj u izgradnji desio zbog problema koje su imali sa podizvođačima radova.
„Radovi nisu, niti će biti obustavljeni", saopštio je Linglong povodom objava u medijima o obustavi radova na izgradnji fabrike.
Kako je objašnjeno, China Energy Engineering Group Tianjin Electric Power Construction (CEEC TEPC), ogranak u Beogradu, koji je jedan od izvođača radova, "imao je poteškoća sa angažovanjem dovoljne radne snage radi realizacije ugovora potpisanih sa Linglongom, a pored toga je po više osnova prekršio odredbe ugovora".
Istaknuto je da je to je dovelo do nemogućnosti završetka ugovorenih radova u dogovorenim rokovima i rezultiralo ozbiljnim kašnjenjima i negativnim uticajem na poslovanje Linglonga.
„Kako bismo osigurali da završetak projekta bude kada je i planiran, nismo imali drugi izbor nego da sa kompanijom CEEC TEPC raskinemo deo ugovora i da angažujemo nove i pouzdane izvođače za završetak radova u planiranom vremenskom okviru", navedeno je u saopštenju.
Ukazano je da "drugi glavni izvođači radova, CCCC i CRBC, kao i podizvođači, i dalje kontinuirano i predano rade na izgradnji projekta".
Potpisivanje ugovora i primopredaja radova sa novim izvođačem su u toku, i oni će se vrlo brzo priključiti radovima na gradilištu.
„Zajedno sa već postojećim i novim izvođačima ubrzaćemo izgradnju fabrike i u bliskoj budućnosti pokrenuti proizvodnju", naveli su iz Linglonga.
Troškovi transporta materijala postali su skupi
Prethodno je saopšteno da narednih šest meseci na gradilištu Linglonga neće biti značajnih radova i da se radovi privremeno obustavljaju jer su troškovi transporta materijala postali preskupi.
Kineski menadžer potvrdio je da su se radnici iz Vijetnama i Kine vratili kući, a izvor VOICE-a navodi da su skoro svi radnici otišli i da će se poslednja grupa vratiti kući krajem oktobra.
Radnici koji su se vratili, navodi se u tekstu, rekli su da su poslati kući jer "nema kapitala", kao i da je u Zrenjaninu samo desetak radnika iz Kine, Vijetnama i Indije "koji su ostali da čiste".
Kineski menadžer rekao je da nije siguran da će se oni vraćati u Zrenjanin.
„Zbog rata između Ukrajine i Rusije je poskupela nabavka opreme i zato nismo sigurni šta će se dogoditi. Izgradnja fabrike će se nastaviti. Ovaj ugovor je završen, ali će se nastaviti sa radom. China Energy je državna kompanija i vlada će odlučiti o sledećim koracima", rekao je on za VOICE.
Takođe, VOICE piše da na ulazu još od prekjuče nema privatnog obezbeđenja.
Izvor: Beta