Macura: Ohrabriti žrtve da prijave nasilje, institucije sistema će odreagovati
Podatak da je od 400 žena koje su stradale u porodičnom nasilju u Srbiji, samo tri odsto prethodno prijavilo nasilje je zabrinjavajući, izjavila je danas ministarka bez portfelja zadužena za rodnu ravnopravnost, političko i ekonomsko osnaživanje i sprečavanje nasilja nad ženama Tatjana Macura i istakla da je zbog toga neophodno ohrabriti žrtve da prijave nasilje jer postoje institucije sistema koje su na prvoj liniji odbrane, kao što su Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo za rad i socijalna pitanja
Ona je za Tanjug istakla da je stav Vlade Srbije u ovom trenutku da se bez izuzetka veruje žrtvama nasilja i da će svako od pojedinaca koji radi u institucijama sistema na pravi način odreagovati.
S obzirom na to da u Srbiji postoje zakoni koji obavezuju sve one koji su svedoci nasilja da to i prijave, Macura je poručila da bi građani trebalo da poštuju zakon i da ukoliko svedoče nekom nasilju, to i prijave institucijama sistema.
Macura je istakla da je takođe veoma zabrinjavajuć podatak da je svaka peta devojčica uzrasta između 13 i 19 godina doživela neki oblik nasilja, od kojih 74 odsto nije bilo spremno da to nasilje i prijave, pa čak ni unutar porodice.
Dodala je da je zbog toga neophodno da se odnosi između roditelja i dece grade na kvalitetnijem nivou, da kada dođe do ovako neprijatnih iskustava devojčice osećaju slobodu da se nekom povere.
"Najčešće se ovaj podatak odnosio na devojčice koje idu u osnovnu i srednju školu, i najčešće se dešavalo da se nasilje neposredno dešava u školama. U ovom trenutku Srbija ima platformu 'Čuvam te', na kojoj možete da prijavite nasilje koje ste doživeli ili ukoliko svedočite da se nekome nasilje dešava. To je jedina garancija koja se odnosi na nasilje u kojem su uključena deca, koja garantuje da će institucije sistema odreagovati", navela je ministarka.
Nasilja u društvu ima, ali relevatni podaci ne ukazuju na to da ga je više nego ranije, izjavila je Macura i dodala da je utisak da je više nasilja stvara činjenica da se o njemu danas više govori.
"Manje je fizičkog i psihičkog nasilja, ali je zato digitalno nasilje u ekspanziji. Sa pojavom veštačke inteligencije otvorili su se novi načini kako se nekome može naneti šteta. Posebno su ugrožene žene, jer sada postoje mogućnosti kreiranja lažnih video-snimaka i fotografija. Svima je poznat slučaj zatvorenih Telegram grupa koje su delile privatne snimke žena bez njihovog znanja i pristanka. Na tim grupama su se delile i fotografije dece i porodica", navela je ministarka za K1 televiziju.
Prema njenim rečima, Ministarstvu za telekomunikacije nije lako da uđe u trag počiniocima, ne zato što to ne žele, već zato što je platforma Telegram, gde se ovakvi sadržaji šire, privatna kompanija koja ima specifične mehanizme zaštite korisnika.
Izvor: Tanjug