Matić: Za bezbednost novinara najvažnija je dobra komunikacija sa policijom

Stalna radna grupa za bezbednost novinara danas je održala sastanak u Novom Sadu u okviru svog programa kojim je predviđeno da se obiđe bar 15 gradova i mesta u Srbiji u narednih godinu dana.

Veran Matić. Foto: Srđan Ilić

Član Radne grupe Veran Matić rekao je da im je želja da na lokalnom nivou razmotre slučajeve koji su se pojavljivali poslednjih nekoliko godina, pretnje i napade na novinare, bilo da su oni rešeni ili da su još uvek otvoreni, kako bi se videlo koji su problemi u istražnim radnjama ili kada je reč o saradnji između tužilaštava i novinarskih udruženja. 

"Lokalna komunikacija između tužilaca i policije je najvažnija. Jer mi u Beogradu u okviru stalne radne grupe imamo dosta kvalitetnu saradnju, ali smo shvatili da je jako važno da takva organizacija bude preslikana i da u lokalnim sredinama novinari sa tužilaštvom i policijom imaju svoj kontakt. Danas je ovde bilo pet tužilaca i tužilac za visokotehnološki kriminal iz Beograda jer najveći broj prijava su u poslednje vreme pretnje preko društvenih mreža i Interneta", rekao je Matić.

On je istakao da je sastanak bio veoma koristan jer se na njemu čulo za sve slučajeve koji su u toku.

"I upoznali smo se sa problemima koji postoje u komunikaciji između novinara koji prijavljuju slučajeve i tužilaštva i tako smo identifikovali probleme koje treba da rešavamo i da ih integrišemo naše buduće planove", istakao je Matić.

Matić je podsetio i da su postignuti određeni pomaci u smislu prevencije i da se reaguje i pre nego što se dogodi neki slučaj napada ili pretnje novinarima kao što je bilo na jednom od proteklih mitinga kada je jedna redakcija prijavila svoje ekipe koje će pratiti događaj sa procenom rizika, pa je MUP postavio policajce u civilu da ih čuva, kao i na slučaj novinara Dinka Gruhonjića kada su na ulazu u zgradu u kojoj živi postavljene kamere uz pomoć Nezavisnog udruženja novinara Srbije nakon čega se nisu događali incidenti. 

Kada je reč o specifičnostima Novog Sada u odnosu na druge gradove, Matić je naveo da je od 2016. evidentno veći broj prijavljenih slučajeva pretnji i napada na novinare i to je povezao sa članom radne grupe iz NDNV-a koji je i advokat i koji ohrabruje novinare da prijavljuju nasilje i pretnje.

"Imamo dobru komunikaciju sa našim predstavnikom ovde i mislim da je to veoma važno ali i da tužioci nisu pasivni i da prihvataju slučajeve, tako da je to podignuto na viši nivo, baš kao u Nišu gde se to pokazalo odlično. Moram reći i to da iza celog projekta stoji i OEBS sa jednim snažnim medijskim timom koji veoma dobro poznaje probleme koje imamo i evo tu su sa nama i podržavaju svaku našu inicijativu", rekao je Matić.

Projekat održavanja sednica radne grupe za bezbednost novinara van Beograda realizuje se uz pomoć Evropske komisije koja je prepoznala bezbednost novinara i važnost medija kao jedno od centralnih pitanja kada je reč o celom procesu pridruživanja Srbije Evropskoj uniji. 

Izvor: Tanjug