Milan Knežević o usvajanju rezolucije o genocidu u Jasenovcu: Crna Gora se ne miri sa revizijom istorije

Važno mi je da pošaljem jasnu poruku da je ova rezolucija jasan odgovor parlamentarne većine i srpskog naroda u Crnoj Gori koji se ne miri sa revizijom prošlosti, izjavio je danas predsednik Demokratske narodna partija Crne Gore Milan Knežević o usvajanju rezolucije o genocidu u Jasenovcu, Dahau i Mathauzenu.

Milan Knežević, predsednik DNP i narodni poslanik u skupštini Crne Gore, foto: Gradska RTV Podgorica/Youtube/Printskrin

"Želimo da pošaljemo jasnu prouku Crna Gora nikad neće biti antisrpska država", rekao je Knežević u video uključenju za TV Prva i potom iskoristio gostovanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića na toj televiziji ga pozove da tokom jula dođe u Crnu Goru i Berane.  

Vučić je rekao da mu je jul pun, ali da prihvata poziv da poseti Berane.  

Knežević je dodao i da ne razume zašto zvanična Hrvatska reaguje agresivno na usvajanje te rezolucije u crnogorskom parlamentu.  

"Sutra kad Italijani budu uzimali Istru i Dalmaciju, ja sam spreman da branim teritorijalni integritet Hrvatske, ko što je moj đed branio integritet Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca", rekao je Knežević za TV Prva.  

On je dodao da je rezolucija direktno uperena protiv "ljudskog zla u NDH", gde su "sistematski ubijali Srbe, Jevreje i Rome". 

"I ako to u Hrvatskoj ne mogu da podnesu, to pokazuje da delovi institucija u Hrvatskoj i dalje favorizuju NDH prošlost", rekao je Knežević. 

Knežević je rekao da Hrvatska u vladi ima političku stranku koja "baštini vrednosti Pavelićeve NDH".

Podsetimo, Skupština Crne Gore usvojila je u petak 28. juna glasovima parlamentarne većine Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu kojom se 22. april proglašava danom sećanja na žrtve tog logora iz Drugog svetskog rata.

Za rezoluciju su glasali poslanici Nove srpske demokratije (NOVA) Andrije Mandića, DNP-a Milana Kneževića, Pokreta Evropa sad (PES) premijera Milojka Spajića i Demokrata potpredsednika vlade Alekse Bečića.

Na predlog Mandića i Kneževića rezolucijom se osuđuju i zločini počinjeni u Dahauu i Mithauzenu.

Od 42 poslanika, koja su glasala, 41 je podržao, a jedan poslanik je bio protiv. Opozicija je u znak protesta napustila salu uoči glasanja.

S druge strane, hrvatsko Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova (MVEP) saopštilo je da smatra neprihvatljivim, neprimerenim i nepotrebnim donošenje rezolucije čija "namera nije izgradnja kulture sećanja i pomirenja, već instrumentalizacija sećanja na žrtve Jasenovca radi kratkoročnih političkih ciljeva inicijatora ove rezolucije".

Izvor: FoNet