Služba umešana u Ćuruvijino ubistvo, odgovornih nema: Bivši šef u DB Milan Radonjić tužio Fondaciju "Slavko Ćuruvija" zbog povrede ugleda i časti (VIDEO)

Slavko Ćuruvija fondacija saopštila je da je bivši načelnik beogradskog centra Resora državne bezbednosti Milan Radonjić tužio Fondaciju zbog, kako navode, saopštenja u kome su izrazili neslaganje sa oslobađajućom presudom za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije koju je u februaru ove godine objavio Apelacioni sud. Prethodno je advokat Aleksandar Olenik saopštio da je dobio Radonjićevu tužbu zbog tvita u kome ne piše njegovo ime, već imena sudija koje su, kako navodi Olenik, oslobodile optužene u postupku za ubistvo Slavka Ćuruvije 1999. godine.

Milan Radonjić. Foto: Srđan Ilić

Kako navode iz Fondacije "Ćuruvija", zbog povrede ugleda i časti, Radonjić traži odštetu od 500.000 dinara.

Apelacioni sud u Beogradu objavio je 2. februara presudu po kojoj su okrivljeni za ubistvo Slavka Ćuruvije - Radomir Marković, Milan Radonjić, Miroslav Kurak i Ratko Romić oslobođeni krivice.

Radomir Marković bio je šef Državne bezbednosti (DB), Milan Radonjić načelnik beogradskog DB-a, Ratko Romić glavni obaveštajni inspektor u Drugoj upravi Službe, a Miroslav Kurak pripadnik rezervnog sastava DB-a.

"Nakon 25 godina od ubistva Ćuruvije, devet godina dugog sudskog postupka, dve prvostepene presude kojima su proglašeni krivim i konačnog oslobađanja optuženih zbog nedostatka dokaza, zločin nad novinarom i vlasnikom Dnevnog telegrafa i Evropljanina ostaje nekažnjen i nerazrešen“, navodi se u saopštenju fondacije.

Dodaju da je ovo pokušaj da se, kako kažu, sećanje na Slavka Ćuruviju zatre, i da se "ućutkaju glasovi koji ne pristaju na zaborav i nekažnjivost“.

"Ova tužba je posledica atmosfere u društvu koju kreira vlast. Zarobljena država ne razrešava i ne kažnjava zločine činjene za njen račun i u njeno ime. Nasilje i zločin se veličaju i ohrabruju, a zločinci slave kao heroji. Svaka vrsta kritike na račun sadašnjih i prošlih grehova vlasti se najbrutalnije guši“, navodi Slavko Ćuruvija fondacija.

Poručuju da će nastaviti da neguju sećanje na novinara i da insistira na kažnjavanju svih napada na novinare. 

"Najpre oslobađajućom presudom, a sada i zastrašivanjem tužbama, takvi napadi se ohrabruju. Na to ne pristajemo“, poručuju iz fondacije.

Milan Radonjić tužio i advokata Aleksandra Olenika i  Mariniku Tepić

Milan Radonjić tužio je i advokata i političara Aleksandra Olenika zbog objave na društvenoj mreži X.

A u komentaru Olenika koji je, kako se navodi u tužbi, povredio čast i ugled Milana Radonjića, uopšte ne piše njegovo ime, već imena sudija koje su, kako navodi Olenik, oslobodile optužene u postupku za ubistvo Slavka Ćuruvije 1999. godine. 

"Sudija koja je oslobodila ubice Ćuruvije iz BIA je i Dušanka Đorđević, žena bivšeg šefa VI uprave DB-a, sada advokata Aleksandra Đorđevića, pratioca Mire Marković. Predsednik Veća Nada Hadži Perić je učestvovala u oslobađanju atentatora na Vuka Draškovića, iste ekipe iz BIA", sadržaj je tog tvita.

Da je u ubistvo Slavka Ćuruvije umešana tajna služba, javnosti je bilo jasno brzo po zločinu. Posle petooktobarskih promena, krajem 2000-te, u medijima se pojavio dokument pod nazivom Dosije Ćuran koji je otkrio da je Ćuruvija bio pod nadzorom DB-a, kao i da je pratnja obustavljena neposredno uoči njegovog ubistva. Sve to, međutim, nije bilo dovoljno da se istraga ubrza. Slučaj je do Suda stigao tek 15 godina kasnije, i to posle formiranja Komisije za istraživanje ubistava novinara. Za ubistvo su optuženi bivši pripadnici Državne bezbednosti. Međutim, i samo suđenje obeležile su brojne opstrukcije:

Miroslav Kurak, jedan od optuženih, godinama je bio u bekstvu, za njim se nije ciljano tragalo, neispitane tvrdnje svedoka, ali i inspektora koji su istraživali zločin, da im se preti, izbacivanje ključnih dokaza iz slučaja, pa njihovo vraćanje u slučaj, odugovlačenje postupka.

I to je samo deo nelogičnosti koji je pratio suđenje za ubistvo novinara. Prvostepeni sud osudio je bivše pripadnike službe Državne bezbednosti na višegodišnje kazne zatvora, ali je u presudi - na više mesta - uveo NN lice kao osobu koja je pucala u Slavka Ćuruviju. Takva presuda otišla je pred Apelacioni sud, a policajac Dragan Kecman koji je godinama vodio istragu i na osnovu čije je krivične prijave optužnica i podignuta, u intervjuu Insajderu koji je dao uoči konačne presude ocenio je da je baš to jedan od ključnih razloga da se optuženi i oslobode.

O slučaju ubistva novinara Slavka Ćuruvije, Brankica Stanković razgovarala je sa Inspektorom Draganom Kecmanom, u emisiji "Kada pobedi mrak".

Brankica Stanković: Ono što takođe zbunjuje je da izvršioca ubistva naveden Kurak, a u prvostepenoj presudi je NN lice. 

Dragan Kecman: Pa da budu oslobođeni.

Brankica Stanković: Hoćete da kažete da su delovi službe i dalje jači od sistema i države?

Dragan Kecman: Vreme će pokazati ali kako stvari stoje definitivno je to tako.

Pet meseci kasnije, u februaru ove godine, Apelacioni sud saopštio je konačnu presudu kojom je, zbog povreda bitnih odredaba krivičnog postupka – optužene oslobodio. U međuvremenu je u aprilu obeležena 25-ogodišnjica ubistva Slavka Ćuruvija. Na ulazu u zgradu u kojoj je živeo u njega je ispaljeno 11 metaka. Odgovornih nema.

Narodna poslanica Marinika Tepić saopštila je danas da su je istim povodom tužili I Milan Radonjić i Ratko Romić.

Nakon objavljene presude Apelacionog suda, Tepić je na društvenoj mreži X napisala "Osvetio se! Nema kazne za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije. Ubijen u vreme Vučića koji mu je pretio. Počinioci oslobođeni u vreme Vučića. Krug se zatvorio“.

Kako se navodi u tužbi, tužena je ovime povredila ljudsko dostojanstvo, čast i ugled tužioca.


Izvor: Slavko Ćuruvija fondacija, Insajder