Ministarka Begović: Nauka ne donosi odluku o projektu "Jadar", ali ona neće biti na štetu građana

Nauka ne donosi odluku o projektu "Jadar", ali može da doprinese kritičkim razmišljanjem i razmenom mišljenja da donosilac odluka na kraju donese odluku koja apsolutno ide u korist, a ne na štetu građana Srbije, izjavila je u ponedeljak 2. septembra za RTS ministarka nauke i tehnološkog razvoja Jelena Begović.

Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Jelena Begović. Foto: Srđan Ilić

Govoreći o sastanku sa naučnom zajednicom o iskopavanju litijuma, Begović je navela da je taj sastanak "jako dobro protekao" i da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić zamolio da se nauka više uključi, ne samo u projekat "Jadar", već u sva pitanja koja su u vezi sa životnom sredinom. 

"Mi imamo jako dobru nauku. Bila su prisutna 33 dekana i direktora fakulteta koji u svojim kućama, u svojim institucijama imaju stručnjake koji se bave temama, direktno i indirektno, životnom sredinom. Tu ima ljudi koji su ceo život posvetili, celu svoju karijeru ovoj temi i tu leži znanje, tu leže činjenice, tu leže podaci, tu leže dokazi", tvrdi Begović. 

Ona je najavila da će "imati redovne sastanke na temu da vide koje su potencijalno možda negativne strane, koje su potencijalno pozitivne strane, ali da izađu sa podacima i dokazima". 

"Nauka ne donosi odluku, ali i te kako može sa ovim kritičkim razmišljanjem, sa razmenom različitih mišljenja da doprinese da donosilac odluka donese na kraju krajeva jednu odluku koja apsolutno ide u korist, isključivo u korist, a ne na štetu građana Srbije", rekla je Begović. 

[related-content]

Istakla je da će se sastanci održavati često, a da se formiraju i različite radne grupe, pošto je tema životne sredine vrlo kompleksna, kao i da su potrebni multidisciplinarni timovi. 

"Ideja platforme jeste - s obzirom na to da živimo u 21. veku i koristimo u svakodnevici nove tehnologije, kao što su mobilni telefoni, laptopovi - da ih koristimo da bismo pratili parametre životne sredine", navela je Begović. 

Ona je najavila da će biti napravljen i portal posredstvom koga će ti parametri moći da se prate, a osnovna konfiguracija tog sajta bi trebalo da bude dostupna početkom oktobra.

Izvor: FoNet