Ministarstva zaštite životne sredine: Uklanjanje Starog savskog mosta sprovodi se u skladu sa zakonom
Projekat demontaže čelične konstrukcije i rušenja Starog savskog mosta realizuje se potpuno u skladu sa zakonskim procedurama koje se odnose na zaštitu životne sredine navodi se u saopštenju Ministarstva zaštite životne sredine. Prethodno je Regulatorni institut za obnovljivu energiju životnu sredinu (RERI) naveo da se uklanjanje Starog savskog mosta, koje izaziva veliko nezadovoljstvo među građanima, sprovodi bez procene uticaja na životnu sredinu.
"Navodi koje šire pojedina udruženja, tvrdeći da se projekat realizuje mimo procedure i bez neophodne dokumentacije, netačni su i tendenciozni. U cilju istinitog informisanja obaveštavamo javnost da se, i kada je reč o predmetnom projektu, u okviru nadležnosti Ministarstva zaštite životne sredine u potpunosti postupalo prema važećoj proceduri, propisanoj Zakonom o proceni uticaja na životnu sredinu“, rekao je državni sekretar Aleksandar Dujanović.
U skladu sa pomenutim Zakonom, kako je rekao, projekti demontaže glavne čelične konstrukcije Starog savskog mosta i rušenje drugih konstrukcija ne predstavljaju predmet procene uticaja na životnu sredinu i nisu svrstani u Listama projekata za koje postoji takva obaveza, prema Uredbi o utvrđivanju Liste projekata za koje je obavezna procena uticaja na životnu sredinu. "Saglasno tome, a što bi udruženja koja pretenduju da se bave životnom sredinom trebalo da znaju, ne postoji pravni osnov kako bi otpočela procedura procene uticaja na životnu sredinu u skladu sa članom 8. pomenutog Zakona“, rekao je Dujanović.
Prema njegovim rečima, za demontažu čelične konstrukcije starog mosta i njegovo uklanjanje, mere zaštite životne sredine su propisane u tehničkoj dokumentaciji i uslovima drugih institucija, poput Zavoda za zaštitu prirode, vodnih uslova, uslova iz planskog osnova itd.
Sa druge strane, kada je reč o posebnom projektu izgradnje novog mosta na reci Savi, za koji je neophodna saglasnost Ministarstva zaštite životne sredine na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu, Dujanović navodi da je predmetna saglasnost i data 2021. godine i odlukom Ministarstva i u ovom momentu je važeća.
"Imajući u vidu navode u projektnoj dokumentaciji, a pre svega da, prema studijama rađenim poslednjih godina, korišćenje Starog savskog mosta, koji datira iz Drugog svetskog rata predstavlja niz strukturalnih i bezbednosnih rizika i ne zadovoljava postojeće i rastuće saobraćajne potrebe grada Beograda, Ministarstvo zaštite životne sredine preduzeće neophodne korake iz svoje nadležnosti zbog očigledne opstrukcije rada državnih organa u cilju sprečavanja realizacije ovog projekta, širenjem dezinformacija i neodgovornim pokušajima uzbunjivanja javnosti“, rekao je on.
RERI: Uklanjanje Starog savskog mosta sprovodi se uz brojna kršenja zakona
Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) je u petak 29. novembra naveo da se uklanjanje Starog savskog mosta, koje izaziva veliko nezadovoljstvo među građanima, sprovodi se bez procene uticaja na životnu sredinu.
"Dozvole za rušenje starog mosta i izgradnju novog izdate su uz kršenje važećih propisa, a postoji osnovana sumnja da je službeno lice Ministarstva zaštite životne sredine izvršilo krivična dela falsifikovanja službene isprave i nesavesnog rada u službi, dajući netačne podatke koji su omogućili pribavljanje dozvola za investitore", navodi se u saopštenju.
Izvor: Ministarstvo zaštite životne sredine/Insajder