Ministarstvo: Martinović razgovarao sa poljoprivrednicima, novi sastanak ubrzo; Deo poljoprivrednika i dalje nezadovoljan
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandra Martinovića sastao se sa predstavnicima sedam udruženja poljoprivrednika u Vladi Srbije, koji su mu ukazali na izazove sa kojima se suočavaju, saopštilo je ministarstvo. Dogovoreno je da se sastanak u istom sastavu ubrzo ponovo održi.
Kako se navodi u saopštenju, razmatrani su budući koraci u pravcu njihovog prevazilaženja.
"Mi smo na veoma zahtevnom evropskom i svetskom tržištu, svaka država pomaže svojim poljoprivrednicima da se izbore sa problemima, to čini i Srbija. Ministarstvo kojim rukovodim ima nastojanje da, u skladu sa mogućnostima, odgovori na vaše zahteve, ali je samo uz međusobno poštovanje i razumevanje, i u saradnji svih zainteresovanih strana, moguće doneti sistemska rešenja koja će dati rezultate“, poručio je Martinović.
Ministar je naglasio da država ulaže značajna sredstva u poljoprivredu, više nego ikada ranije, ali da nije moguće sve probleme odmah rešiti. Zbog toga je, kako je naveo, ključno da se saslušaju svi predlozi, zahtevi i ideje poljoprivrednika i da se nastavi sa dijalogom.
Dodao je da će u okviru Ministarstva biti temeljno sagledana situacija, ali da je najvažnije da se prioriteti zajednički odrede i da se, u skladu sa tim, postupa.
Ministarstvo poljoprivrede će, naglasio je Martinović, ostati pouzdan partner za razgovor.
Sastanku su prisustvovali predstavnici sedam udruženja poljoprivrednika Srbije, i to: "Stig" Požarevac, "Naše Mleko", "Složni Pidikanci" Bavanište, "Brestovački ratari", "Spas i opstanak stočara Zapadne Srbije", "Proizvođači mleka Šumadije i Pomoravlja" i udruženje "Severni Banat" Kikinda.
Pored predstavnika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u razgovoru je učestvovao i državni sekretar u Ministarstvu finansija Saša Stevanović.
Poljoprivrednici Srbije nezadovoljni razgovorom sa ministrom Martinovićem
Poljoprivrednici Srbije iz sedam udruženja nisu zadovoljni ishodom današnjeg razgovora sa ministrom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, jer nisu dobili odgovore na pitanja oko uvoza mleka, isplate subvencija po raznim osnovama i registracije zakupljenih parcela u sistem e-agrara, rekao je vlasnik farme krava Dejan Trajković.
On je, posle sastanka za agenciju Beta rekao da su ratari i stočari očekivali konkretne odgovore, a Martinović je umesto toga zamolio za dodatni rok od sedam do 10 dana kako bi se informisao i odgovorio na njihova pitanja.
"Očekivali smo da se Marinović, kada je preuzeo funkciju, informisao dokle se stiglo sa realizacijom zahteva, dogovorenih prošle godine, u prethodnom sazivu Vlade Srbije. Nismo dobili čak ni odgovor da li je tačno da je u ovoj godini ukupno uvezeno više mleka i proizvoda od mleka nego u celoj prošloj godini, a potpisivanje dozvola za uvoz je u njegovoj nadležnosti", rekao je Trajković.
Dodao je da je, prema dokumentaciji sa carine, prošle godine ukupno uvezeno mleka i proizvoda od mleka 23.125 tona, a od januara do sada 23.440 tona.
Posledica tako velikog uvoza je, kako je rekao, najava mlekara da bi mogle da počnu da smanjuju otkupnu cenu mleka.
On je kazao da još nije isplaćena premija za mleko za prvi kvartal, a da je Martinović obećao da će to biti učinjeno krajem ovog meseca.
Trajković je rekao da država još nije isplatila svim poljoprivrednicima ni prvih 18.000 dinara, od ukupno 35.000 dinara subvencija po hektaru, a da se ne zna kada će biti isplaćeno ni preostalih 17.000 dinara i da Martinović nije imao odgovor na ta pitanja.
Takođe, bez odgovora je, kazao je Trajković, ostalo i pitanje kada će biti isplaćeno 100.000 dinara za odgoj junica, kao i isplata premija, po kravi.
Martinović je posle sastanka saopštio da "Ministarstvo poljoprivrede nastoji da u skladu sa mogućnostima, odgovori na zahteve poljoprivrednika, kao i da će u okviru Ministarstva biti temeljno sagledana situacija".
Sastanak su zatražila udruženja: "Stig" (Požarevac), "Naše Mleko", "Složni Pidikanci" (Bavanište), "Brestovački ratari", "Spas i opstanak stočara Zapadne Srbije", "Proizvođači mleka Šumadije i Pomoravlja" i udruženje "Severni Banat" (Kikinda).
Izvor: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Beta