Poljoprivrednici: Nismo na ulici zbog politike, već zato što ne možemo da preživimo(FOTO/VIDEO)

Poljoprivrednici su ponovo blokirali puteve svega tri nedelje nakon prethodnog skupa. Zahtevi ostaju isti - ispuniti ono što je dogovoreno u maju. Istovremeno Ministarstvo poljoprivrede poziva na otvoreni razgovor. Kako kaže Jovan Jovanov u ime Udruženja "Složni Pidikanci“ iz Bavaništa za Insajder, za ponovnim razgovorom sa Ministarstvom "nema potrebe", a ističe da će protest trajati sve dok zahtevi ne budu ispunjeni.

Foto: Nikola Bilić

Blokirano je više puteva, ali i prilaz novosadskoj rafineriji. Miša Vukić iz udruženja "Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije" rekao je za Betu da su u blokadi  poljoprivrednici iz Čeneja, Kisača, Stepanovićeva, Gospođinaca, Đurđeva, Čuruga, Žablja i Kovilja, kao i da očekuju da im pristigne "pojačanje" jer će blokada potrajati.

"Sve zavisi od Vlade Srbije, zahtevi su ti koji su i pregovaranja nema u vezi toga", dodao je on.

Neke od poljoprivrednika u blokadi legitimisala je policija.

Kaže da je blokada rafinerije logičan korak zbog akciza na naftu i da je bilo nekoliko verbalnih okršaja sa vozačima cisterni, ali nije bilo nikakavih incidenata, dok sa zvaničnicima rafinerije nije bilo kontakata.

Iako je rafinerija u blizini puta Novi Sad-Zrenjanin, ovaj putni pravac nije blokiran, već su poljoprivrednici svoju mehanizaciju postavili direktno na ulaze rafinerije.

Poljoprivrednici iz udruženja "Složni Pidikanci" iz Bavaništa blokirali su stari put iz tog sela ka Pančevu, zahtevajući od Vlade Srbije da budu ispunjenji svih zahtevi ratara.

Poljoprivrednici u Bavaništu istakli su transparente "Uzalud smo svet zadobili ako smo zemlju izgubili!!", "Mladi farmeri bez budućnosti".

Foto: Nikola Bilić

U centru cela policija zaustavlja i kontroliše sve traktore koji krenu na protest. 

Subotički paori su sa više od 80 traktora blokirali danas kružni tok na putu između Subotice i Starog Žednika

Protest su  organizovala četiri udruženja - Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije, Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice, Savez udruženja poljoprivrednika Banata i Udruženje poljoprivrednika Aradac.

Više uduženja poljoprivrednika Srbije blokiralo je više puteva sa zahtevom da se uredi berza poljoprivrednih proizvoda, dodeli subvencija po hektaru od 35.000 dinara i dizel na pumpi prodaje bez akcize, rekao je danas član Upravnog odbora Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije Vladimir Višić.

Foto: Nikola Bilić

On je za Betu rekao da  protest poćinje u 11.00, a da će biti blokirano više puteva, među kojima su Bačka Planka - Novi Sad, Vrbas  -Sombor, Zrenjanin -Beograd, magistralni put u Ćupriji, rafinerije nafte u Novom Sadu i Beogradu. Blokiran je i put Zrenjanin – Novi Sad na delu u blizini Aradca.

Jovan Jovanov iz Udruženja "Složni Pidikanci“ iz Bavaništa za Insajder kaže da se danas protestuje "zato što nisu ispunjeni zahtevi koji su dogovoreni u maju, pa i oni od avgusta prošle godine".

Sagovornik Insajdera ističe da su ispunjeni neki od zahteva koji su se odnosili na stočarstvo i ratarstvo. 

Kao najbitnije neispunjene zahteve Jovanov navodi regulisanje tržišta žitaricama i donošenje novih zakona.

[related-content]

"Dogovoreno je da na svakoj pumpi bude plaviog dizela po ceni od 179 dinara i to bez akzize od 50 dinara, što bi znailo dapoljoprivrednici plaćaju koji imaju gazdivnstvo plaćaju 129 dinara. Umesto toga država traži da poljoprivrenici plaćaju 179 dinara i da podnosimo račune i zahteve, pa da država kasnije odobri novac za povraćaj", objasnio je Jovanov.

Ministarstvo poljoprivrede je pozvalo na razgovor u 11 časova, sve ratare koji smatraju da država i pored svega što je uradila za bolji položaj poljoprivrednika u ovoj godini, nije ispunila neku tačku Sporazuma potpisanog u maju sa sedam poljoprivrednih udruženja.

Ministarstvo navodi i da "oni koji bi da pomoć i pored otvorenog poziva na razgovor traže na ulici, nisu zainteresovani za opštu dobrobit poljoprivrede, već su politički motivisani".

Foto: Nikola Bilić

Deo poljoprivrednika iz Asocijacija 2022 odazvao se pozivu ministarke poljoprivrede Jelene Tanasković na razgovore uz ocenu da je protest paora politički. 

Regujući na ovo Saša Tomas poljoprivrednik iz Nove Crnje za Insajder kaže da su u pitanju udruženja bliska vlasti, koja su tek nedavno formirana, i da, kako kažu, niko ko se istinski bavi poljoprivredom nije otišao na razgovor sa ministarkom.

Jovan Jovanov kaže da za razgovorom više "nema potrebe" .

"Nakon protesta u maju i prošle godine dostavljena je sva dokumentacija, sve je dogovoreno i potpisano, a ništa nije ispunjeno. Tako da nema potrebe da idemo ponovo na razgovore jer to bi značilo da hoćemo da pristanemo na nešto manje. Nismo odredili ni ljude koji bi išli na pregovore što znači da svako ko izađe danas ili sutra nema veze sa ovim protestima i mi se svi ograđujemo od takvih ljudi", kaže sagovornik Insajdera.

Protest će, dodaje, trajati dok dogovoreno ne bude ispunjeno, a kao očekivanja Jovanov ističe da je zahtev da "sve što je potpisano bude ispunjeno i to je to".

"To ako bude bilo bukvalno do večeras, mi ćemo se večeras razići, ali čisto sumnjam jer od prošlih godinu i po dana ništa nije uređeno", zaključio je sagovornik.

Tokom popodneva Jovanov j za Insajder rekao da da su mu stranački atkivisti Srpske napredne stranke blokirali ulaz u kuću i da je na licu mesta i policija. 

Ministarka Tanasković: Ispunjene sve tačke iz sporazuma

Ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković rekla je da su ispunjene sve tačke iz sporazuma koji je u maju dogovoren sa poljoprivrednicima i ocenila da je današnji protest politički.

"Ja sam njima na sastanku dala apsolutni iznos svake subvencije koja je isplaćena i procenat nigde nije manji od 97 odsto za svaku meru", rekla je Tanaskovićeva za Tanjug i dodala da još nije isplaćeno još samo ono gde se dokumentacija dopunjuje.

Kada je reč o uređenju tržišta i robnim berzama, Tanasković kaže da je ranije na sastanku sa poljoprivrednicima dobila predlog zakona za koji, kako je navela, nisu znali da je usvojen još 2021. godine.

"Oni sada kažu - hoćemo da se srede javna skladišta. Ja sam prva rekla, hoću, dajte predlog šta mislite da treba da se uradi. Ali ne možete da dajete predlog u kome će država da garantuje kroz kompenzacioni fond nešto što nećete da obezbedite sami. Ali sam za svaku vrstu predloga", rekla je Tanasković.

Ministarka je povodom zahteva u vezi sa izmenama zakona ili donošenja uredbi primetila da se to traži u trenutku kada Skupština ne zaseda i dok je vlada u tehničkom mandatu što je, ističe, osnovno nepoznavanje sistema, dodajući da je to u ovom trenutku nemoguće.

"Kažu, hoćemo dizel sa olakšicom, zapravo hoćemo zeleni dizel, nećemo refakciju. U celom iznosu akcize je odobrena refakcija, usvojeno kroz zakon i to stupa na snagu 1.1.2024", rekla je Tanasković.

Kako je dodala, ono što je trebalo da ispuni država, ispunjeno je time što je omogućeno da im se novac vrati. 

"Sada svaki poljoprivrednik koji kupuje sa NIS-ovom karticom gde je 179 dinara povlašćena cena goriva, može da povrati još 50 dinara, znači kupuje gorivo po 129 dinara", rekla je Tanaskovićeva. 

Povodom zahteva da se zaustavi "progon poljoprivrednika" u vezi sa  neslaganjem katastra i satelitskih snimaka, kao i da se svi inspekcijski nalozi storniraju, Tanaskovićeva pita šta je tu tačno zahtev i povod za izlazak na protest. 

Jedan od zahteva se odnosi na subvencije po hektaru za biljnu proizvodnju u iznosu od 35.000 dinara, najkasnije do 31. marta, a traži se od avgusta 2022. godine, a Tanaskovićeva pita da li taj zahtev ima smisla za bilo kog poljoprivrednika.

"Subvencije za 2024. godinu će svakako biti veće. Rekla sam da će sigurno biti povećanje po hektaru. Minimalna cena stoji u zakonu, a mi ćemo isplaćivati shodno budžetu, a budžet je veći nego što je bio 2023. godine", podsetila je Tanasković.

Kako je rekla, svi će dobiti iznos od 18.000 dinara, a iznos od 35.000 dinara će dobiti po hektaru oni poljoprivrednici koji koriste sertfikovano seme. 

Ona je dodala da je premija za mleko i sada 19 dinara, te dodala i da su subvencionisani krediti postojali i 2023. godine, pa nema razloga da ih ne bude u 2024. godini. 

"Kažu da neće otići sa ulice dok se zahtevi ne ispune. A ovo je ispunjeno. Koji deo od nas tražite da ispunimo, osim dela koji se tiče zakonodavnog okvira koji nisu u mogućnosti da ispunimo u tehničkom mandatu vlade? Tako da je to čista manipulacija. Ovo je čist politički protest", rekla je Tanasković. 

Izvor: Insajder, FoNet, Beta, Tanjug