Ministarstvo: Zaštititi decu od radne eksploatacije, prevencija - smanjenje siromaštva i socijalne isključenosti

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, na Međunarodni dan borbe protiv dečjeg rada 12. juna, saopštilo je da je nužno da deca, kao najosetljivija društvena grupa, budu zaštićena od svake vrste eksploatacije, pa tako i radne.

Deca, ilustracija, foto: Ben Wicks/Unsplash

"Položaj dece u društvu mora biti neprikosnoven u pogledu poštovanja i zaštite njihovih prava i njihove bezbednosti u svakom smislu. Nažalost, deca koja žive i odrastaju u teškim materijalnim i socijalnim uslovima, lako postaju žrtve nedozvoljenog radnog angažovanja. Mogućnosti za tako nešto se uvećavaju ukoliko se siromaštvo i socijalna isključenost dece i roditelja poklapaju sa pripadnošću nekoj od društveno osetljivih podgrupa," navodi se u saopštenju ministarstva.

U saopštenju se takođe ističe da su najugroženije devojčice iz najsiromašnijih porodica, deca romske nacionalnosti, deca sa teškoćama u razvoju, kao i da je u svetu više od 160 miliona dece uzrasta mlađeg od 17 godina izložena radnoj eksploataciji.

"Prevencija podrazumeva smanjenje siromaštva i socijalne isključenosti dece iz najosetljivijih grupa, osnaživanje porodice kroz univerzalni pristup socijalnoj zaštiti i podizanje svesti o značaju obrazovanja kao i uspostavljanje institucionalnih mehanizama zaštite," navodi se u saopštenju.

Međunarodni dan borbe protiv dečjeg rada obeležen je prvi put 2002. godine, u organizaciji Međunarodne organizacije rada, s ciljem podizanja svesti i pokretanja akcija u svetu protiv dečjeg rada i zapošljavanja dece, tražeći podršku pojedinih vlada, civilnog društva, kao i medija u kampanji protiv svakog oblika eksploatacije dece.

Izvor: Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog