Miroslav Kurak tužio Fondaciju "Slavko Ćuruvija"

Fondacija "Slavko Ćuruvija" saopštila je da je bivši pripadnik Državne bezbednosti Miroslav Kurak tužio Fondaciju zbog, kako navode, saopštenja u kome su izrazili neslaganje sa oslobađajućom presudom za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije koju je u februaru ove godine objavio Apelacioni sud.

Slavko Ćuruvija Foto: Srđan Ilić

Prethodno je bivši načelnik beogradskog centra Resora državne bezbednosti Milan Radonjić tužio Fondaciju iz istog razloga.

"Nakon tužbe bivšeg načelnika beogradskog centra Resora državne bezbednosti, Milana Radonjića, još jedan od ranije okrivljenih za ubistvo Slavka Ćuruvije koji je oslobođen zbog nedostatka dokaza odlukom Apelacionog suda, Miroslav Kurak tužio je Slavko Ćuruvija fondaciju. Kao i u slučaju Radonjića, tužba se odnosi na saopštenje u kome smo izrazili neslaganje sa presudom. Zbog povrede ugleda i časti, i Kurak od Fondacije traži odštetu od 500.000 dinara“, navodi se u saopštenju Fondacije.

Kako navode, nova tužba predstavlja nastavak pritiska na Fondaciju "koja nosi ime ubijenog Slavka Ćuruvije“, kao i da je to "nastavak progona ubijenog novinara, četvrt veka nakon ubistva“. 

"Nakon dve prvostepene presude kojima su četvorica ranije optuženih proglašeni krivim i konačnog oslobađanja zbog nedostatka dokaza u februaru ove godine, zločin nad novinarom i vlasnikom Dnevnog telegrafa i Evropljanina ostaje nekažnjen i nerazrešen. Uprkos pritiscima, naša misija ostaje ista: insistiranje na pravdi za ubijene novinare, ali i sve medijske radnike koji zbog svog rada trpe nasilje, pretnje i pritiske“, navode iz Fondacije.

Apelacioni sud u Beogradu objavio je 2. februara presudu po kojoj su okrivljeni za ubistvo Slavka Ćuruvije - Radomir Marković, Milan Radonjić, Miroslav Kurak i Ratko Romić oslobođeni krivice.

Miroslava Kuraka, bivšeg pripadnika Državne bezbednosti, optužnica je teretila da je pucao u novinara Slavka Ćuruviju.

Godinama je bio u bekstvu, za njim se nije ciljano tragalo, neispitane tvrdnje svedoka, ali i inspektora koji su istraživali zločin, da im se preti, izbacivanje ključnih dokaza iz slučaja, pa njihovo vraćanje u slučaj, odugovlačenje postupka.

Podsetimo, bivši načelnik beogradskog centra Resora državne bezbednosti Milan Radonjić tužio je ranije ovog meseca pored Fondacije, i advokata Aleksandra Olenika zbog tvita u kome ne piše njegovo ime, već imena sudija koje su, kako navodi Olenik, oslobodile optužene u postupku za ubistvo Slavka Ćuruvije 1999. godine. Poslanicu Mariniku Tepić tužili su istim povodom i Milan Radonjić i Ratko Romić.


Izvor: Slavko Ćuruvija fondacija