MUP povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama: Nasilje u porodici prijaviti na 192 ili 0800-100-600 (VIDEO)

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Ministarstvo unutrašnjih poslova poručilo je da ukoliko građani sumnjaju ili znaju da neko trpi nasilje u porodici mogu da pozovu brojeve 192 ili 0800-100-600. Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je na panelu "Sigurne", koji se održava u okviru konferencije "Jednake. Sigurne. Osnažene", društvo mora sistemski zajedno da radi na ovom problemu. Istraživanje UN Women i UNODC pokazalo je da je u svetu prošle godine ubijeno više od 85.000 žena, a 60 odsto femicida počinili su partneri ili članovi porodice žrtava.

Foto: Srđan Ilić

"Nasilje u porodici nije privatna stvar. Umesto da ćutimo ili okrećemo glavu, pokažimo hrabrost i solidarnost", navodi se na Instagram stranici MUP-a.


"Vaša prijava je prvi korak kojim možete spasiti nečiji život", navodi MUP.

Dačić: Važno je da ohrabrimo žrtve da prijave nasilje, da se problem sistemski rešava

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas na panelu "Sigurne", koji se održava u okviru konferencije "Jednake. Sigurne. Osnažene", da je važno da se nasilje prijavljuje i da se žrtve ohrabre da prijave nasilnika, kao i da društvo mora sistemski zajedno da radi na ovom problemu. 

Dačić je naveo da je jedna od tema koja je prioritetna za MUP svakako sprečavanje bilo kakavog nasilja, pre svega nasilja u porodici. 

On je dodao da je prevencija nasilja prioret policije i da su uvedena dva nova krivična dela u zakon kako bi se sprečilo nasilje u porodici. 

Kako je naglasio, uspešne borbe protiv nasilja nema bez jasnog i celovitog konsenzusa čitavog društva. 

"I ovde bih apelovao na svest, na prevenciju, ali se bojim da samo to neće biti moguće, nego da ćemo se opet više oslanjati na rad MUP i Ministrsva pravde", rekao je Dačić.

On je istakao da je od početka godine do 20. novembra evidentirano 25.897 počinilaca nasilja u porodici, od tog broja 20.598 muškog pola.

"Izrečeno je više od 26.000 mera, dok je više od 18.000 mera produženo, jer su uglavnom povratnici kada je ovaj vid nasilja u pitanju. U istom periodu bilo je više od 29.000 žrtava nekog oblika nasilja u porodici, od toga više od 20.000 su bile žrtve žene", naveo je on. 

Dačić je naglasio da je važno da se nasilje prijavljuje, da se žrtve podstiču da prijave nasilje i da mora da postoji u društvu razumevanje za težinu ovog dela. 

"Važno je da smanjimo ove brojke, da postoji nulta tolerancija na nasilje i da zajedno smanjimo ovaj vid krivičnih dela i broj povratnika", rekao je on. 

Konferencija "Jednake. Sigurne. Osnažene" održava se povodom početka kampanje "16 dana borbe protiv nasilja nad ženama". ,

UN: Počinjeno 85.000 femicida u 2023, jedna žena ubijena na svakih deset minuta

 U svetu je prošle godine ubijeno više od 85.000 žena, a 60 odsto femicida počinili su partneri ili članovi porodice žrtava, pokazalo je danas istraživanje UN Women i UNODC povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

Izveštaj ''Femicid 2023'' otkrio je da 140 žena i devojaka umire svakog dana od ruke svog partnera ili bliskog rođaka, što znači da svakih 10 minuta muškarac ubije jednu žena ili devojčicu.

U Afrika je 2023. zabeležena najveća stopa femicida od strane partnera i porodice, sledi Amerika, a zatim Okeanija, navodi se na sajtu UN Women.

U Evropi i Americi, najveći broj žena ubije partner, dok ostale femicide počine članovi porodice.

"Nasilje nad ženama i devojčicama nije neizbežno - može se sprečiti. Potreban nam je snažan zakon, poboljšano prikupljanje podataka, veća odgovornost vlade, kultura nulte tolerancije i povećano finansiranje organizacija i institucionalnih tela za ženska prava", rekla je direktorka izvršne komisije UN Women Sima Bahus.

Ona je pozvala svetske lidere da se ujedine u borbi protiv nasilja nad ženama i ulože neophodne resurse u te svrhe,

Gada Vali, izvršna direktorka UNODC-a, ukazala je da ovaj izveštaj naglašava potrebu za jakim sistemima krivičnog pravosuđa koji bi počinioce pozivali na odgovornost, a istovremeno pružili adekvatnu podršku preživelim žena, što uključuje pristup sigurnim i transparentnim mehanizmima prijavljivanja nasilja.

Globalna kampanja protiv nasilja nad ženama "16 dana aktivizma" na društvenim mrežama u kojoj se govori protiv rodno-zasnovanog nasilja pokrenuta je koristeći #NoExcuse i #16Days.

Macura: Svaka peta devojčica u Srbiji doživela nasilje, 74 odsto njih nisu prijavile

Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura izjavila je danas na konferenciji "Jednake, sigurne, osnažene" da je svaka peta devojčica u Srbiji doživela nasilje, a da od toga 74 odsto njih nisu imale poverenje da se o takvom iskustvu izjasne institucijama i porodici.

Dodala je i da je drugi podatak koji je za nju poražavajući to što je u Srbiji u poslednjih deset godina više od 400 ubijenih žena i to samo prema pisanju medija, a da je samo 3 odsto njih prethodno prijavilo nasilje.

"Želim da danas ipak svi stavimo prst na čelo i razmislimo da li bi neke od njih makar bile žive danas i sedele možda ovde sa nama da su prethodno prijavile ili da je neko iz njihovog neposrednog okruženja koje svedoči o nasilju, to učinio umesto njih", rekla je Macura.

Dodala je da je cilj konferencije da se pošalje poruka da je vrhunski cilj  izgraditi društvo bez nasilja i da su institucije sistema tu za sve žene i devojčice koje su žrtve nasilja i da imaju snažan odgovor na to nasilje, ali i da to što se se o nasilju u Srbiji danas više govori, prema njenim rečima, ne znači da ga ima više.

"Ja sam imala sreću i zadovoljstvo da na početku svog mandata razgovaram sa ministrima u Vladi Republike Srbije koji se bave ovom temom i ono što jeste važno je da nasilja ima manje nego što ga je bilo ranije, ali se o njemu više govori i to je dobro, zato što kroz dijalog koji ćemo voditi i kroz medije i institucije sistema možemo da ohrabrimo žrtve da prijave nasilje", navela je Macura.

Naglasila je da je podatak koji govori u prilog tome taj da je 32.000 hitnih mera izrečeno na osnovu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici i da je izgradnja društva bez nasilja nemogući zadatak ukoliko se ne otvori dijalog u institucijama sa svim relevantnim sagovornicima, ali i da je kabinet koji vodi ove godine opredelio više od 100 miliona dinara kako bi podržao organizacije koje se bave sprečavanjem nasilja nad ženama.

"Sa moje strane, to su razgovori pre svega sa relevantnim i resornim ministrima u Vladi Republike Srbije, sa kojima sam se već do sada imala prilike da sretnem. To znači i razgovor sa medijima i pre svega sa organizacijama civilnog društva. Moja vrata su i dalje otvorena za sve koleginice i kolege u Vladi Republike Srbije. Želim da i njihova vrata budu otvorena za mene, da razmenjujemo ideje i da radimo zajedno na izgradnji društva bez nasilja", istakla je Macura.

Izvor: MUP, Tanjug