Crnogorski političari Mandić, Knežević i Bečić proglašeni nepoželjnima u Hrvatskoj

Predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić proglašen je nepoželjnom osobom u Hrvatskoj.

Andrija Mandić. Foto: Srđan Ilić

Notu Ambasadi Crne Gore u Hrvatskoj uputilo je Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske, a pored Mandića, koji je i predsednik Nove srpske demokratije, nepoželjnima su proglašeni poslanik i lider DNP Milan Knežević i potpredsednik Vlade Crne Gore i lider Demokratske Aleksa Bečić.

Kako je saopšteno iz hrvatskog MVEP, oni su  nepoželjni u Hrvatskoj zbog "sistemskom delovanja na narušavanju dobrosusedskih odnosa i kontinuiranog zloupotrebljavanja Hrvatske u unutrašnje političke svrhe".

"Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova žali što je većina u Skupštini Crne Gore odlučila da zanemari kontinuirane pozive Republike Hrvatske da ne povlači poteze koji bi se na negativan način mogli odraziti na naše bilateralne odnose i evropski put Crne Gore", navodi se u saopštenju hrvatskog MVEP. 

U tom kontekstu, delovanje spomenutih političkih zvaničnika posebno se izdvaja, a njihovo postupanje nikako se ne može smatrati dobronamernim i dobrosusedskim u odnosu na Hrvatsku niti je u skladu sa  deklarisanom cilju članstva Crne Gore u Evropskoj uniji.

Dobrosusedski odnosi su jedan od ključnih elemenata procesa proširenja kao i procesa stabilizacije i pridruživanja te jedan od ključnih kriterijuma za ocenjivanje napretka u pristupnom procesu Crne Gore u skladu sa Pregovaračkim okvirom Evropske unije za Crnu Goru.  

Hrvatska, navodi se, podržava evropsku Crnu Goru, podržava proces pristupanja EU i zalagala se za napredak na evropskom putu Crne Gore. 

Republika Hrvatska očekuje da će se Crna Gora ponašati u skladu s evropskim vrednostima i u evropskom duhu te da će svoje napore usmeriti na dalje ispunjavanje uslova i merila u pristupnom procesu, poručili su iz MVEP-a.

Ovo je samo još jedna u nizu nota koje je Hrvatska uputila Crnoj Gori od kada je u crnogorskom parlamentu usvojena Rezolucija o genocidu u sistemu logora Jasenovac, Dahau i Mauthauzenu.

Neki hrvatski poslanici su se nakon toga u hrvatskom saboru zalagali da se svi poslanici vladajuće većine koji su glasali za pomenutu rezoluciju proglase "personama non grata".

Knežević: Izgleda da su ustaše i nacisti pobedi, a mi izgubili

Predsednik Demokratske narodne partije Milan Knežević reagovao je na notu Hrvatske kojom su Andrija Mandić, Aleksa Bečić i on proglašeni nepoželjnima nakon izglasavanja Rezolucije o genocidu u Jasenovcu u Skupštini Crne Gore, porukom da "izgleda da su ustaše i nacisti pobedili".

„Znači moj đed Milan, po kome nosim ime zalud je poginuo na Đurđevdan 1945. oslobađajući Karlovac od ustaša i nacista. Izgleda su oni pobedili, a mi izgubili", napisao je Knežević na društvenim mrežama.

U post skriptumu, Knežević je u svom maniru dodao: "Ubiće me žena, propade nam rezervacija za Rovinj".

Grlić Radman: Mandić, Bečić i Knežević pogoršali odnose između dve zemlje

Hrvatski ministar spoljnih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman kaže da je njihovo suverena procena koga će proglasiti nepoželjnim u Hrvatskoj, te da predsednik Skupštine Crne Gore  Andrija Mandić, potpredsednik Vlade Aleksa Bečić i poslanik Milan Knežević to zaslužuju jer su pogoršali odnose između Crne Gore i Hrvatske.

Kako prenosi zagrebački Večernji list, Grlić Radman kaže da je potez koji je Crna Gora nedavno preduzela, a koji je pogoršao odnose između zemalja, bio neuspešan u očuvanju dobrosusedskih odnosa.

"Crna Gora je pokazala činom na koji je bila upozoravana, koji nije u skladu s dobrosusedskim odnosima, da joj očito nije stalo do odnosa sa Hrvatskom", naveo je Grlić Radan ne precizirajući tom prilikom o čemu je tačno reč.

Proteklih meseci, naime, bilo je puno priče o otvorenim pitanjima između Crne Gore i Hrvatske, od Prevlače, preko školskog broda "Jadran", pa do promene naziva plivačkog bazena u Kotoru, ali je gotovo izvesno da je usvojena Rezolucija o genocidu u Jesenovcu, Dahau i Mauthauzenu, bila "kap koja je prelila čašu".

U vezi s mogućim blokiranjem Crne Gore na putu prema EU, Grlić Radman je rekao da Hrvatska ne planira da blokira zvaničnu Podgoriču, jer, kako je rekao, bloada nije evropska vrednost i izbegavamo ga kao instrument.

"Međutim, uvek postoje drugi mehanizmi kako bi se uticalo na određene odluke. Crna Gora mora ispuniti određena merila kako bi završila neke procedure, a Hrvatska će uskočiti s našim merilima, jer još uvek moraju odgovoriti na neka ratna pitanja. Smatram da je došao trenutak da se Crna Gora okrene vladavini prava i proevropskim vriednostima", naveo je Grlić Radan.

Izvor: Tanjug

Izvor: Tanjug