N1: Kompanija Proizvodnja Mile Dragić dobila spor sa državom, uvećala dobit dva miliona puta
Firma "Proizvodnja Mile Dragić" iz Zrenjanina imala je 2021. godine najveći rast profita u Srbiji, čak dva miliona puta, preneo je danas N1. Izuzetno visok rast prihoda, a posledično i dobiti, ostvaren je zbog naplate dobijenog sudskog spora protiv države Srbije.
To preduzeće predvodi listu "100 naj..." privrednih društava sa najvećim rastom neto dobitka koju je objavila Agencija za privredne registre (APR).
U APR-u su objasnili da toliki rast profita nije rezultat porasta poslovnih prihoda.
„Višestruko povećanje neto dobitka društva Proizvodnja Mile Dragić, rezultat je drastičnog rasta ostalih rezultata, sa pet miliona dinara na 3,03 milijarde dinara, usled prihoda od dobijenog sudskog spora protiv Republike Srbije. Prihod po ovom osnovu čini 99,9 odsto ukupnih ostalih prihoda", naveo je APR u analizi.
S druge strane, navodi APR, od obavljanja pretežne delatnosti, to preduzeće beleži negativan rezultat u iznosu od 269 miliona dinara. Godinu pre poslovni dobitak je bio 26 miliona dinara.
Podaci bilansa uspeha za 2021. pokazuju da je preduzeće ostvarilo neto dobit od 2.299.160.000 dinara, naspram svega 1.000 dinara profita upisanog za 2020. godinu.
Vlasnik tog preduzeća je privrednik Mile Dragić, a firma je registrovana za proizvodnju "ostalih delova od plastike", i na zvaničnom sajtu (armyequipment.com) navodi da u asortimanu proizvoda ima šlemove, balističke štitove, prsluke i ploče, deminersku opremu, vatrogasna i zaštitna odela, opasače, intervencijsku opremu.
U finansijskim izveštajima za 2021. godinu ne precizira se o kom je sudskom postupku reč, već stoji samo da je na ime prihoda od naplaćenih kazni, penala i šteta knjiženo 3.155.280.000 dinara. Ipak, zaključuje se da je reč o sporu koji je ova kompanija vodila protiv Ministarstva odbrane.
Naime, u napomenama uz finansijske izveštaje preduzeća za 2020. godinu naveden je spor protiv Ministarstva odbrane Srbije, vredan nešto više od 20 milijardi dinara. Takođe je navedeno da je podnet zahtev za reviziju.
Tog spora u novim finansijskim izveštajima, za 2021. godinu nema, ali se navodi sudski spor protiv Aleksandra Vasića u vrednosti od 97,6 milijardi dinara za šta je, kako stoji u dokumentaciji, podnet zahtev za reviziju.
U žižu javnosti Dragić je dospeo pre gotovo dve decenije, zbog takozvane "afere pancir", povodom ugovora Ministarstva odbrane sa proizvodnim preduzećem u vlasništvu Mileta Dragića.
Dragić je 2005. godine, kako je naveo KRIK u svom tekstu, sklopio sa državom posao vredan 176 miliona evra, ali on nije realizovan, a zbog sumnje da je reč o dogovoru štetnom po državu, otvorena je istraga.
KRIK podseća da su osumnjičeni bili tadašnji ministar odbrane Prvoslav Davinić, dvojica službenika ministarstva i Mile Dragić. Optužnica je podignuta 2007, za zloupotrebu položaja.
Kako je tvrdilo tužilaštvo, ministar Davinić je sklopio ugovor sa firmom "Mile Dragić" za nabavku, između ostalog, 60.000 pancira i 60.000 šlemova, a za tolikom kupovinom nije bilo potrebe.
Portal navodi da se Daviniću i službenicima Ministarstva kao vojnim licima sudilo pred tadašnjim Vojnim odeljenjem Okružnog suda u Beogradu. Optužen je bio i Dragić, ali je postupak protiv njega prebačen na Opštinski sud u Zrenjaninu.
U reformi sudstva vojno odeljenje suda je ukinuto, pa je sudjenje ministru odbrane i njegovim saradnicima nastavljeno pred krivičnim odeljenjem.
KRIK piše da su zbog nedostatka dokaza u julu 2012. godine oni oslobodjeni optužbi. Sud je utvrdio da ugovor nikada nije ni realizovan, tako da nije bilo niti štete za državu, niti koristi za Dragića.
Dragić je pred zrenjaninskim sudom takođe oslobođen u februaru 2013, a posle nekoliko meseci ovu odluku je potvrdio i Apelacioni sud u Novom Sadu, podseća KRIK.
Dragić je tvrdio da mu je slučaj "pancir" namešten. Kako je tada ispričao, prenosi KRIK, aferu mu je namestio tadašnji ministar finansija Mladjan Dinkić jer je bio u sukobu sa Davinićem u vezi sa troškovima Ministarstva odbrane.
Dinkić je inače javnosti otkrio da se sprema potpisivanje ugovora, a taj posao je nazvao "pljačkom veka".
izvor: Beta