Nagorno-Karabah: Kako zategnuti odnosi između Jermenije i Rusije dodatno komplikuju krizu na južnom Kavkazu

Kriza u Nagorno-Karabahu nastala posle značajnog pogoršanja odnosa između istorijskih saveznika Jermenije i Rusije pojačana je i ponekad zapaljivim komentarima istaknutih pojedinaca u Moskvi.

Ruski mirovnjaci čuvaju kapiju u kampu u blizini Stepanakerta u Nagorno-Karabahu, foto: Tanjug/Russian Defense Ministry Press Service via AP

Jermenski premijer Nikol Pašinjan i drugi zvaničnici u Jerevanu optužili su Rusiju da nije ispunila svoje bezbednosne obaveze prema Jermeniji, nakon što su azerbejdžanske snage pokrenule, kako su to nazvale, “antiterorističke“ operacije protiv etničke jermenske zajednice u Nagorno-Karabahu, pre prekida vatre dogovorenog u sredu.

Pašinjan je kritikovao Rusiju što ga nije obavestila o vojnim planovima Azerbejdžana, rekavši da je “čudno i zbunjujuće“ da njegova vlada nije dobila “nikakve informacije od naših ruskih partnera o toj operaciji“.

Jermenija je decenijama verovala Rusiji da deluje kao njen jedini bezbednosni garant, ali je nedavno postala frustrirana neefikasnošću ruskih mirovnih snaga u Nagorno-Karabahu, koja je otkrivena u utorak. 

Ali Rusija je, sa druge strane, ljuta zbog pokušaja Jermenije da stvori nova međunarodna partnerstva, što se pokazalo i nedavno kroz održavanje zajedničkih vojnih vežbi sa Sjedinjenim Državama.

Sekretar Saveta bezbednosti Jermenije Armen Grigorjan optužio je ruske mirovne snage da nisu uspele da zaštite Nagorno-Karabah od agresije Azerbejdžana, piše državni medij Armenpress.

Kremlj je odbacio kritike Jermenije na račun ruskog mirovnog kontingenta. 

“Takve optužbe protiv nas su neosnovane“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov u sredu.

Veze između Moskve i Jerevana su već neko vreme narušene, ali su se poslednjih nedelja značajno pogoršale. Ranije ovog meseca, Jermenija je prvi put poslala humanitarnu pomoć Ukrajini, a Pašinjanova supruga, Ana Hakobjan, boravila je u zvaničnoj poseti Kijevu.

 “Mi nismo saveznik Rusije u ratu sa Ukrajinom, a sam pogled na taj rati i taj sukob izaziva kod  nas anksioznost, jer on direktno utiče na sve naše odnose“, rekao je Pašinjan za CNN u intervjuu u junu. 

 Horske kritike iz Moskve

Ruski komentatori i političari su bili veoma kritični prema rukovodstvu Jermenije, povremeno ga ismevajući zbog nesposobnosti da zaštiti etničke Jermene izvan svojih granica i zbog očekivanja od ruskih mirovnih snaga da brane Nagorno-Karabah tamo gde Jerevan ne može.

Bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev je među najglasnijim kritičarima, a na svom Telegram kanbalu je čak i ismevao Pašinjana. 

“Izgubio je rat [misleći na sukob između Azerbejdžana i Jermenije 2020.], ali je na neki čudan način ostao na svojoj poziciji. Tada je odlučio da odgovornost za svoj antitalenat i poraz prebaci na Rusiju i odustao od dela teritorije svoje zemlje. Onda je odlučio da flertuje sa NATO. Pogodite kakva ga sudbina čeka“, rekao je Medvedev.

 Istaknuti ruski vojni bloger Ribar rekao je da se Jermenija previše oslanja na Rusiju u obezbeđivanju bezbednosti Nagorno-Karabaha. 

“Očekuju se akcije od ruskih mirovnjaka – koje propašinjanski nacionalisti dosledno diskredituju“, prokomentarisao je Ribar.

Rusija navodno garantuje bezbednost Jermeniji preko Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB), vojnog saveza postsovjetskih država koji uključuje Jermeniju, ali isključuje Azerbejdžan.

“Karabah. Tragično, beznadežno i predvidljivo. Jermenske vlasti su svojim rukama predale jermensku svetinju... Sudbina Jude je nezavidna“, napisala je na Tviteru Margarita Simonjan, glavni urednik državne televizijske mreže RT.

 Simonjanova je na Telegramu pisala i o protestima u Jerevanu. 

“Publika skandira: 'Nikol je izdajnik.' Probudili su se. Jermenin, koji je na vlast došao sa antiruskim parolama – po definiciji je izdajnik. Izdajnik jermenskih interesa, a ne ruskih. Rusije će biti i bez Jermenije. Jermenija bez Rusije – ne“, napisala je ona. 

Pašinjan je došao na vlast 2018. na krilima jermenske „baršunaste revolucije“ – izliva gneva protiv postojeće korupcije i kronizma u bivšoj sovjetskoj republici.

Vladimir Solovjov, jedan od najistaknutijih voditelja ruske televizije, takođe je kritikovao Pašinjanovu vladu.

“Ološ koji nešto kaže protiv Lavrova ili Putina – zašto ne žele da odu da umru za Karabah gde su Jermeni oduvek živeli?… Ne, oni žele da neki Rus Ivan ode i umre umesto njih“, rekao je Solovjov.

“Gde je bila jermenska vojska? Oni vežbaju sa Amerikancima. Pa kako su vam Amerikanci pomogli?" upitao je on.

Smernice medijima 

Nezavisni ruski medijski projekat Meduza saopštio je da je dobio dokument sa smernicama od Kremlja koji je u utorak prosleđen državnim medijima, u kojem se preporučuje da se za zaoštravanje sukoba u Nagorno-Karabahu okrive Jermenija i zapadne zemlje, a ne Azerbejdžan.

Meduza navodi da je, prema dokumentu, Kremlj takođe naglasio da je “jermensko rukovodstvo priznalo suverenitet Azerbejdžana nad Karabahom“, ali da su Pašinjana na radikalniji stav gurnuli njegovi zapadni partneri “koji bi u potpunosti s njim trebalo da dele odgovornost za posledice."

CNN ne može da potvrdi autentičnost dokumenta, ali čini se da je više onih kojima je namenjen pažljivo pratilo njegove smernice.

Izvor: CNN