Najmanje dve eksplozije potresle Kijev u kome boravi afrička mirovna delegacija

Najmanje dve eksplozije potresle su danas Kijev, a sirene za vazdušnu opasnost oglasile su se u trenutku kada u ukrajinskoj prestonici, u okviru mirovne misije, boravi delegacija afričkih zemalja predvođena predsednikom Južne Afrike Sirilom Ramafosom.

Delegacija afričkih zemalja predvođena predsednikom Južne Afrike Sirilom Ramafosom. Foto: Tanjug/AP Photo/Efrem Lukatsky
Delegacija afričkih zemalja predvođena predsednikom Južne Afrike Sirilom Ramafosom. Foto: Tanjug/AP Photo/Efrem Lukatsky

Delegacija koju uz Ramafosu čine lideri Senegala, Zambije, Komorskih ostrva i Egipta, trebalo bi da se danas sastane sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim, a sutra bi trebalo da otputuju u Sankt Peterburg i tamo razgovaraju sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, prenosi Rojters. 

Svedoci su Rojtersu potvrdili da su se u centru Kijeva čule dve eksplozije. Gradonačelnik Vitalij Kličko je takođe izvestio o eksplozijama u centralnom Podilskom okrugu i upozorio da je još projektila usmereno ka prestonici. 

Prema izveštaču britanske agencije, iznad ukrajinske prestonice primetan je dimni trag od dve rakete u vazduhu, ali nije poznato da li je te rakete ispalila Rusija ili ukrajinska protivvazdušna odbrana. 

Afrički lideri su, prema Rojtersu, primećeni kako stižu u Kijev u koloni automobila i ulaze u hotel, da bi iskoristili njegovo sklonište od vazdušnih napada. Lideri su ranije svoju posetu Ukrajini započeli odlaskom u Buču, u blizini Kijeva, što je jedno od mesta gde su, po tvrdnjama Ukrajine, ruske trupe počinile zločine velikih razmera nakon napada u februaru 2022. Moskva negira te optužbe.

Zajedno sa predsednikom Senegala Makijem Salom, Ramafosa je na čelu delegacije koja uključuje još lidere Zambije, Komorskih ostrva i premijera Egipta. Afrički lideri mogli bi da predlože niz "mera za izgradnju poverenja" tokom svojih početnih napora da posreduju u sukobu između Rusije i Ukrajine, navodi se u nacrtu dokumenta u koji je Rojters imao uvid. 

Te mere bi mogle da uključuju povlačenje ruskih trupa, uklanjanje taktičkog nuklearnog oružja iz Belorusije, suspenziju naloga Međunarodnog krivičnog suda za hapšenje protiv Putina i ublažavanje sankcija. 

Na listi se nalazi i "bezuslovni ugovor o žitu i đubrivu". "Gore pomenute mere imaju za cilj da olakšaju stvaranje ambijenta pogodnog za prekid vatre, a to će omogućiti stranama da izgrade poverenje i da razmotre formulisanje svojih strategija za obnovu mira", navodi se u dokumentu. Sporazum o prekidu neprijateljstava mogao bi da usledi i trebalo bi da bude praćen pregovorima između Rusije i Zapada, navodi se u dokumentu.

Izvor: Tanjug