NALED: U Srbiji ima više od 3.000 deponija na kojima završava 85 odsto komunalnog otpada

Na deponijama u Srbiji, kojih ima više od 3.000, završava 85 odsto komunalnog otpada, a kako se ne bi stvarala nova smetlišta, prvi prioritet Saveza NALED za zaštitu životne sredine biće da u potpunosti razvije sistem primarne selekcije i kulturu razdvajanja otpada u domovima, saopšteno je danas iz te organizacije.

Ilustracija. Foto: Hermes Rivera/Unsplash

Nova predsednica Saveza i direktorka Ekostar Paka Bojana Perić rekla je na današnjoj sednici tog radnog tela da će se taj cilj postići kroz bolju saradnju sa lokalnim samoupravama i postavljanje više reciklažnih kontejnera, kako bi građanima ponudili izbor za zdravije okruženje.

Masovnija reciklaža, kroz širenje sakupljačke mreže i izgradnju infrastrukture, uvođenje depozitnog sistema za ambalažni otpad i usvajanje Programa razvoja cirkularne ekonomije, kao osnove za rešavanje ekoloških problema, glavni su prioriteti koje će Savez zagovarati pred Vladom, u cilju sprovođenja zelene agende.

Savez će predložiti i unapređenje politike naplate eko taksi i naknada u cilju smanjenja zagađenja vazduha, jer trenutni iznosi ne podstiču velike zagađivače da smanje štetne emisije gasova i nisu srazmerni količini zagađenja.

Ukazano je da je, kako bi Srbija dostigla razvijene evropske zemlje i ispunila zahteve EU, neophodno da uloži više od 10 milijardi evra u očuvanje životne sredine, od čega oko tri milijarde samo u infrastrukturu za reciklažu otpada.

Agencija za zaštitu životne sredine je ove nedelje objavila Izveštaj o upravljanju otpadom u 2021. godini, prema kojem je količina otpada koji se prikuplja na pravilan načina, porasla od 2016. sa 14 na 42 odsto.

Prema njihovoj analizi, od 1.170 očišćenih divljih deponija, u toku praćenja, na 987 lokacija ponovo se vratilo odlaganje otpada.

Izvor: FoNet