Narodni pokret Srbije: Poslanici opozicije podneli predlog za glasanje o nepoverenju Vladi Skupštini Srbije
Poslanici parlamentarne opozicije podneli su u Skupštini Srbije predlog za glasanje o nepoverenju premijeru Milošu Vučeviću, skupivši dovoljan broj potpisa - 84, saopštio je danas Narodni pokret Srbije (NPS).
Predlog je podnet s obzirom na to da je u petak istekao rok za ostavke odgovornih za stradanje 14 osoba 1. novembra na Železničkoj stanici u Novom Sadu, što je zahtev koji su građani ispostavili na protestima.
Razlozi zbog kojih je predloženo glasanje o nepoverenju predsedniku Vlade Milošu Vučeviću su propusti u obavljanju nadležnosti i preduzimanju mera, kao i "nevršenje dužnosti utvrđivanja odgovornosti nadležnih lica, a koji su kršenjem zakona i nevršenjem svoje dužnosti, neadekvatnim reagovanjem i nepreduzimanjem mera doveli do urušavanja bezbednosnog sistema Srbije", navedeno je u obrazloženju predloga.
Ukazano je i da Miloš Vučević nije povodom tragičnog događaja preduzeo niti jedan akt na koji je ovlašćen kako bi se javnost umirila i kako bi se sprečilo da se takvi tragični događaji ponove.
Poslanici navode i da se radi o javnom objektu, da je državno preduzeće Infrastruktura Železnice Srbije bilo investitor, a Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Vlada finansijer radova koji su izvođeni protivno Zakonu o planiranju i izgradnji i drugim propisima, bez prijave radova i sa izabranim stručnim nadzorom, a bez reagovanja na očigledne propuste, što je direktna odgovornost Vlade Srbije.
Opozicija je podsetila da je rekonstruisana zgrada Železničke stanice u Novom Sadu svečano otvorena 5. jula, a da je prijava radova podneta tek 7. oktobra, dok je potvrda o prijavi radova izdata 16. oktobra. Sektor za inspekcijiski nadzor resornog ministarstva dozvolio je da se zgrada pusti u javnu upotrebu bez izdate upotrebne dozvole, ukazale su opozicione stranke.
Poslanici iz redova opozicije su već podneli zahtev za hitno sazivanje sednica odbora za kontrolu službi bezbednosti i za odbranu i unutrašnje poslove, a predložena je jedna tačka dnevnog reda za obe - razmatranje Izveštaja o radu pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova i službi bezbednosti radi utvrđivanja nezakonitosti i nepravilnosti u njihovom radu na protestu u Novom Sadu održanom 5. novembra.
Podsetimo, u petak 1. novembra na Železničkoj stanici u Novom Sadu urušila se nadstrešnica zbog koje je na licu mesta poginulo 14 osoba, dok je jedna preminula 17 dana kasnije. Dve osobe i dalje su teško povređene.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Goran Vesić u međuvremenu je i formalno podneo ostavku na mesto ministra 5. novembra.
Prema poslednjem saopštenju Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu 13. novembra do sada je saslušano 66 osoba, a za taj dan najavljeno da će biti saslušano još pet osoba.
Tužilaštvo je navelo da su, pored ostalih, saslušani ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, odgovorni u "Železnicama Srbije“ AD, "Infrastrukturi Železnica Srbije“ AD, odgovorna lica angažovana na izvođenju radova.
Prema istraživanju Insajdera, državno preduzeće “Infrastrukture Železnice Srbije” koje je, prema Ugovoru, investitor i naručilac posla, do danas nije čak ni predalo zahtev za izdavanje upotrebne dozvole za zgradu Železničke stanice u Novom Sadu.
Izvor: FoNet