Kolegijum Skupštine o izbornim uslovima završen bez dogovora (VIDEO)
U Skupštini Srbije je nakon sat i po rada završen sastanak Kolegijuma, na kome nije postignut dogovor o primeni preporuka ODIHR i uslovima koje je opozicija postavila za izlazak na izbore. Kako je nakon sednice rekao Miroslav Aleksić, predsednik Narodnog pokreta Srbije, dogovor je izostao jer vlast nije želela da ispuni zahtev da u istom danu budu održani i beogradski i izbori u onim opštinama koji nisu održani u decembru. Predsednica parlamenta je izjavila da joj je žao što dogovor nije postignut, istakavši da opozicija nije želela da razmotri alternativne predloge.
"Mi smo želeli samo da se izborimo za elementarne izborne uslove, ali vlast nije pristala, jer očigledno nemaju iskrenu nameru da promene izborne uslove... To samo potvrđuje njihovu nameru da i u narednom izbornom procesu nastave da rade sa fantomskim biračima i preseljenjem ljudi iz jedne u drugu opštinu", rekao je Aleksić.
On je istakao da je "vlast u ovom trenutku izabrala izbore bez opozicije", jer, dodao je "mi nećemo da učestvujemo u krađi."
Na pitanje da li to znači da ce bojkotovati beogradske izbore, nije kokretno odgovorio već je rekao da će se videti narednih dana.
Vojislav Mihailović iz koalicije Nada rekao je da opozicija želi da izađe na izbore, ali da ne može pod ovakvim uslovima.
„Ne možemo da izađemo na takve izbore. Kao i da im je želja da i dalje na fiktivne adrese prijavljuju ljude, da drugi odlučuju o sudbini Beograđana, koji tu ne žive. Optimista sam, mislim da će predsednik države izaći u narednih pet dana i reći da će prihvatiti naše zahteve zarad mira. Ali, tek tada kreće dijalog“, rekao je on.
Poslanička grupa "Mi glas iz naroda" podržala je zahtev koalicija "Srbija protiv nasilja" i Nada o jednovremenom održavanju beogradskih i ostalih lokalnih izbora, ali je oštro osudila, kako je navela, što su te koalicije napustile sastanak i prekinule dijalog.
"Podržli smo njihov zahtev mada je vlast imala jaku argumentaciju da to ne učini, jer bi mogla da otvori Pandorinu kutiju", rekao je šef poslaničke grupe Branko Pavlović na konferenciji za novinare.
On je naveo da su ocenili da su tenzije u društvu zbog nepoverenja u izborni proces takve da bi politički bilo dobro ući u taj rizik i ići ka jednovremenom održavanju izbori, iako je skraćivanje mandata na "ivici noža" u pravnom pogledu.
Predsednica parlamenta je na konferenciji za novinare izjavila da nije mogla da prihvati zahtev opozicije o objedinjavanju beogradskih i drugih izbora jer bi to bio vrlo opasan presedan u kojem bi parlament ograničio mandat većem broju lokalnih samouprava.
"Ja sam rekla da ne želim da kao predsednica Skupštine Srbije, prvi put u istoriji, napravim nedemokratski presedan kojim bi mi, kao parlamentarci, ograničili nekome mandat. Mislim da je to opasan presedan koji duboko zadire u demoratske principe. Kada jednom to učinite, tu onda kraja nema. Oko toga nisam bila spremna da razgovaram", rekla je ona.
Ona je rekla da joj je žao što dogovor nije postignut, istakavši da opozicija nije želela da razmotri alternativne predloge koje je iznela.
"Predstavnici opozicije okupljeni oko koalicije 'Srbija protiv nasilja' nisu želeli da razmotre alternativni predlog. Nisam došla da kažem 'ne' već sam od ponedeljka razmišljala šta sam mogla da im ponudim da im izađemo u susret da se dođe do kompromisa. Kompromis je ključna reč", poručila je Brnabić.
Rekla je i da je vlast bila spremna da se beogradski izbori održe 2. juna, što je krajnji rok, a da bi moglo da se razgovara da ostali izbori budu održani ne u julu ili avgustu, nego u septembru ili oktobru.
"Nažalost, oni su to odmah odbili. Kao i da dalje zajedno radimo na primeni preporuka ODIHR. Pa čak i na primeni ova dva njihova zahteva", rekla je Brnabić.
Predlog vlasti je bio i da se, osim sa rukovodstvom RTS-a, razgovara i sa rukovodstvima televizija N1 i Nova S.
Ona je ocenila da ne misli da je dobro u politici razgovarati jezikom ultimatuma, dodavši da se nada da će opozicija ponovo razmotriti ono što im je ponuđeno.
"Moja vrata ostaju otvoreno i time sam zaključila današnji sastanak", rekla je Brnabić.
Predsednica Skupštine Srbije je danas raspisala beogradske izbore za 2. jun.
[related-content]
Sastanku Kolegijuma su prisustvovali predsednica parlamenta Ana Brnabić i šefovi poslaničkih grupa. Bilo je reči o primeni preporuka Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), odnosno o izbornim uslovima.
Sastanak je počeo nešto posle 9 časova, a završio se oko 10.30, a raspravljalo se i o tri zahteva opozicije za predstojeće beogradske i lokalne izbore.
Vlast i opozicija su se prvi put posle decembarskih izbora našli za istim stolom u parlamentu u ponedeljak, 1. aprila, kako bi razgovarali o izbornim uslovima, ali dogovor, kako je rečeno novinarima, nije bio postignut.
Brnabić je posle razgovora rekla da je vladajuća koalicije prihvatila dva od tri zahteva opozicije - da se formira nezavisna komisija koja bi vršila kontrolu i reviziju biračkog spiska i da javni servis počne objektivno da izveštava i da bude svima podjednako dostupan.
Ona je istakla da jedini zahtev koji nisu mogli da prihvate je da beogradski i izbori na lokalu koji nisu održani u decembru budu održani istog dana.
Iz koalicije "Srbija protiv nasilja" su poručili da su dali rok vlastima do danas da odgovore na sva tri uslova.
Na Kolegujim su se odazvale sve poslaničke grupe vladajuće koalicije SNS, SPS, SDPS, JS, PUPS, SVM, Stranka pravde i pomirenja, kao i predstavnici koalicije "Srbija protiv nasilja" i koalicije NADA.
Na sastanak nisu došli predstavnici poslaničke grupe "Mi - glas iz naroda dr Branimir Nestorović", kao i predstavnici poslaničke grupe "Ekološki ustanak" koju vodi Aleksandar Jovanović Ćuta.
Izvor: Insajder, Tanjug