Nastavljeno suđenje pripadnicima kriminalne grupe "Vračarci"

U Specijalnom sudu u Beogradu je u nastavku suđenja pripadnicima grupe "Vračarci" optuženim za tri teška ubistva i šest pokušaja teških ubistava, oštećeni Samir Divljanović je ispričao kako je došlo do njegovog ranjavanja.

Specijalni sud, foto: Srđan ilić

Divljanović je rekao da je 29. decembra 2019. godine došao u Beograd iz Novog Pazara nakon što se preko "Skaj" aplikacije povezao sa osobom radi kupovine opojne droge kokain.     

On je dodao da je svoja saznanja preneo tadašnjem načelniku Slobodanu Milenkoviću, koji ga je pozvao da dođe u Beograd kako bi učestvovali u akciji kojom bi utvrdili ko je želeo da proda taj kokain.         

Naglasio je da mu je čim su došli do lokacije gde je trebalo da se vidi sa tim muškarcem, nešto bilo sumnjivo zbog čega se vratio do svog automobila u kojem su bili njegov prijatelj i Milenković i zatražio pištolj, koji je uzeo od tog druga, dok se Milenković protivio njegovoj odluci da nosi pištolj sa sobom.  

Njegov drug, čije ime nije pominjao, bio je u bekstvu i zbog toga nije išao da se nađe sa osobom sa kojom je ugovoren sastanak.    

Dodao je da su tada “svi imali Skaj telefon” i da je on dao takav telefon Milenkoviću mnogo pre tog događaja.      

Divljanović je naveo da je došao na mesto sastanka i čekao muškarca sa kojim je prethodno dogovorio kupovinu kokaina, što su, kako tvrdi, ispratili Milenković i policajci iz njegovog odeljenja, raspoređeni u četiri automobila.  

Te večeri Divljanović je, kako je posvedočio, doneo oko 35.000 evra u slučaju da je trebalo da pokaže ili da taj novac preda muškarcu sa kojim se sastaje.

Kada je naišao muškarac obučen u crno, koji je navukao rolku preko lica i izvadio pištolj i zapucao, Divljanović je, kako navodi, počeo da trči i pucao na napdača.       

On je pojasnio da su nakon njegovog ranjavanja, pripadnici Četvrtog odeljenja dotrčali do njega i zajedno sa njegovim prijateljem ga stavili u kola i odvezli u bolnicu.       

Divljanović je naglasio da nema nikakve veze, niti saznanja o Radoju Zviceru ni o Džoniju (Nikola Vušović), a za sebe je rekao da "penzionisani diler".

Ispričao je da je jerdnom bio osuđen jednom za trgovinu drogom i da nema smisla da on iz Novog Pazara dolazi u Beograd kako bi kupio drogu.     

Na pitanje gde je pištolj iz kog je pucao, Divljanović je rekao da je pitao policajce gde je, oni su mu rekli da su ga bacili.     

S obzirom da se protiv Divljanovića vodi postupak povodom tog događaja za izazivanje opšte opasnosti i ugrožavanje  sigurnosti, sudija mu je dozvolila da ne odgovori na pitanje čiji je bio pištolj.      

Tužilac je Divljanovića pitao da li pridružuje krivičnom gonjenju, na šta je odgovorio da neće da goni nekog za koga nije siguran, a na pitanje sudije da li ističe imovinsko - pravni zahtev je odgovorio da ne ističe.      

Optuženi Aleksandar Milošević je Divljanovića pitao da li je on pucao na njega, a Divljanović je rekao da sigurno nije on jer je viši od njega, dok je napadač bio otprilike njegove visine.  

Od optuženih je rekao da poznaje Jovicu Sovilja, sa kojim je, kako tvrdi, bio u dobrim odnosima, dodajući da se posle ranjavanja povukao na Goliju i da je tamo živeo u vikendici.      

Njegov telefon sa aplikacijom "Skaj" su nakon njegovog ranjavanja uzeli policajci, a kada su ga vratili ta aplikacija je bila ugašena.        

Divljanović je inače na današnje suđenje doveden iz pritvora Okružnog zatvora u Beogradu.      

U nastavku suđenja će biti prikazana pisana dokuemntacija u vezi sa pretresima stanova optuiženih.         

Na optuženičkoj klupi je 28 optuženih, dok je njih 17 odsustno, neki su u bekstvu, a nekoliko njih je u zatvorima u Evropi.    

Prema navodima iz optužnice vođe ove grupe su Nikola Vušović, Uroš Piperski i Radoje Zvicer, koji je inače označen kao vođa "kavačkog" klana.      

U ovom predmetu optuženo je ukupno 45 osoba, dok se u odsustvu sudi 17 , među kojima su i vođe grupe Nikola Vušović, Radoje Zvicer i Uroš Piperski.     

Vušović i Zvicer su u bekstvu zbog čega im se sudi u odsustvu.       

Grupa se tereti za ubistva 20. marta Aleksandra Halabrina, 10. septembra Dragana Ristića, i 17.oktobra 2020. godine Aleksandra Šarca.        

Pokušaji ubistava izvršeni su 7. oktobra na sada pokojnog Lazara Vukićevića, 29. decembra 2019. godine na Samira Divljanovića, 11. maja 2020. na Miloša Nilovića, 27. novembra 2020. godine na Andriju Zarića kao i na Arsenija Stefanovića 1. febraura 2021. godine.

Zvicer i Vušović terete se i da su od 2019. do 2022. godine organizovali grupu, čiji pripadnici su između ostalog cijanidom pokušali da otruju Strahinju Savića koji se nalazio u pritvoru u Crnoj Gori i bio je spreman na saradnju sa istražnim organima te države.

Prikazani oduzeti predmeti od "Vračaraca"

Prikazana je i pisana dokumentacija, među kojom su potvrde o privremeno oduzetim predmetima iz stanova optuženih, kao i pancir i nekoliko mobilinih telefona koji su pronađeni  kod okrivljenog Đorđa Kneževića.

Okrivleni Darko Miletić tvrdio je da novac koji su policijski službenici našli u njegovom stanu, zapravo "crkveni novac" odnosno donacije za građenje crkve, dodajući da je uz novac bila i sveska u kojoj su imena ljudi koji su novac donirali.

U stanu jednog od optuženih pronađen je i pištolj za koji njegovi branioci tvrde da je veštačenjem dokazano da ne može da ispaljuje bojevu municiju.

Optuženi Nikola Kačarević, koji je optužen da je svog prijatelja Aleksandra Šarca namamio u jedan tržni centar gde je i ubijen, je na pitanje sudije o poreklu novca odnosno, 35.000 evra koji je ponađen u stanu u kojem je živeo, rekao da je to porodični novac.

Pojasnio je da su za rođendan ćerke dobili oko 15.000 evra, dok su supruga i on skupljali pare da kupe ćerki lokal, dodajući da je njegova  supruga zaposlena, dok on ima svoju auto-perionicu i rent-a-kar agenciju.

Kačarević je istakao da njegova majka ima građevinsku firmu u Crnoj Gori, te da su oni "dobrostojeća porodica", dok je naveo i da žive u iznajmljenom stanu.

U tom stanu pronađena su i dva ručna sata marke "Roleks", za koje  Kačarević tvrdi da je jedan njegova supruga imala kada su se upoznali, a da je drugi da je on dobio od svoje majke po izlasku iz Sremske Mitrovice.

Luka Cerović je pojasnio da je 71.000 evra, koji novac je uplaćen na njegov račun, što potvrđuje uplatnica koja je pronađena u njegovom stanu,  stekao od prodaje nepokretnosti koju mu je ostavio pokojni otac.

Nakon iznetih dokaza advokati su izneli svoje primedbe na dokaze.

Suđenje se nastavlja sutra prikazivanjem ostatka pisane dokumentacije.  

Prethodno je u sudnici ispitan oštećeni Samir Divljanović koji je rekao da se ne pridružuje krivičnom gonjenju optuženih i ne ističe imovinsko- pravni zahtev. Na optuženičkoj klupi je 28 optuženih, dok je njih 17 odsutno, neki su u bekstvu, a nekoliko njih je u zatvorima u Evropi.  

Krivicu su na prethodnom suđenju negirali Nedeljko Todorović, Luka Cerović, Miloš Miljanović, Aleksandar Milošević, Aleksandar Neumovski, Vladan Miketić, Vladimir Kovačević, Vuk Ursulov, Darko Maletić, Đorđe Knežević, Ivo Bukljaš, Jovan Bošnjak, Nikola Kačarević, Marko Drakula, Marko Tacić, Miloš Raičević, Nikola Božilović, Rajko Topić, Stevan  Mandarić, Filip Grujić, Draško Nikolić, Nikola Vukojević, Ognjen Drašković, Bojan Šotra, Aleksandra Čović, Bogdan Dimitrijević, Dejan Rutanj i Danilo Tešić.

Prema navodima iz optužnice vođe ove grupe su Nikola Vušović, Uroš Piperski i Radoje Zvicer, koji je inače označen kao vođa "kavačkog" klana.

Izvor: Tanjug