Naučnici protiv naučnika: Troje profesora koji su radili na Studiji o Jadru traže povlačenje naučnog rada prof. Đorđević koja je protiv rudarenja

Tri profesora Mašinskog i Rudarsko-geološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, zajedno sa glavnim naučnikom Kompanije Rio Tinto, predali su dopis naučnom časopisu "Nature - Scientific Reports" u kojem traže ispravku ili povlačenje rada "Uticaj istraživačkih aktivnosti potencijalnog rudnika litijuma na životnu sredinu u zapadnoj Srbiji" autorke Dragane Đorđević i saradnika.

Rio Tinto. Foto: Insajder

Traži se ispravka ili povlačenje rada, kako je saopštila Kompanija Rio Tinto, zbog "velikog broja nedostataka, nedosledno primenjene naučne metodologije i manipulacija činjenicama i referencama na osnovu kojih autori izvlače pogrešne i naučno neutemeljene zaključke".  

Kako je navedeno, na taj način autori rada naučnu i opštu javnost dovode u "zabludu" o potencijalnim uticajima Projekta Jadar na životnu sredinu.  

Dopis je uredništvu magazina "Nature - Scientific Reports" uputio dr Najdžel Stjuard, glavni naučnik Kompanije Rio Tinto, a potpisuju ga i tri profesora Beogradskog univerziteta koji su učestvovali u izradi preliminarnih studija o proceni uticaja na životnu sredinu projekta Jadar: redovni profesor Mašinskog fakulteta dr Aleksandar Jovović, rukovodilac izrade Studija o proceni uticaja postrojenja za preradu rude i deponije industrijskog otpada na životnu sredinu, i redovni profesori Rudarsko -geološkog fakulteta: dr Aleksandar Cvjetić, član tima za izradu Studije o proceni uticaja podzemnog rudnika na životnu sredinu i dr Nikola Lilić, rukovodilac izrade Studije o proceni uticaja podzemnog rudnika na životnu sredinu.    

Uredničkom odboru časopisa "Nature - Scientific Reports" poslat je zahtev da, kako navode, pomenuti rad bude značajno ispravljen ili povučen, navodi Rio Tinto.

Kao primer netačne informacije navode pogrešno navođenje površine koju bi projekat zauzimao. 

"U radu se pogrešno navodi da površina koju bi projekat zauzeo iznosi između 2.031 i 2.431 hektara. Međutim, javno dostupni podaci pokazuju da centralno područje projekta s rudnikom i postrojenjem za preradu obuhvata svega 220 hektara, a sa deponijom industrijskog otpada u dolini Štavice ukupno 388 hektara", piše u saopštenju Rio Tinta.

Kako navode u saopštenju, u radu se navodi i da će se industrijski tečni otpad skladištiti u blizini reka Korenita i Jadar, koje su sklone plavljenju okolnog područja.

"Javno su dostupni podaci, koje Đorđevićeva i saradnici nisu uzeli u obzir, da se predložena lokacija otpada nedvosmisleno nalazi izvan plavnih područja, kao i da je predviđen čvrsti, a ne tečni otpad", navodi se u saopštenju.

Kako je navedeno, ta informacija javno je dostupna već duže vreme.  

"Jasno je da postoji značajna potreba za doprinosima kako srpske, tako i međunarodne naučne zajednice u širem diskursu o potencijalnoj eksploataciji litijuma u dolini Jadra. Međutim, svaki takav doprinos mora pre svega biti činjenično tačan i podvrgnut striktnoj analizi kako bi se obezbedila objektivnost naučne rasprave o ovom projektu", ističe glavni naučnik Kompanije Rio Tinto dr Najdžel Stjuard, navedeno je u saopštenju.

Izvor: Tanjug