Nova pravila za internet u Evropi – hoće li Maska i Zakerberga boleti glava?

Akt o digitalnim uslugama (Digital Services Act), kojim se na prostoru Evropske unije uređuje odgovornost pružalaca digitalnih usluga, juče je stupio na snagu. Ovom uredbom velike internet platforme i pretraživači moraće da preduzmu mere za ublažavanje rizika od dezinformacija, manipulacija tokom izbornih procesa, digitalnog nasilja nad ženama.

Društvene mreže. Ilustracija, foto: Brett Jordan/Unsplash
Društvene mreže. Ilustracija, foto: Brett Jordan/Unsplash

Kako će ovaj propis promeniti internet okruženje u Evropi, ali i Srbiji?

Ministarstvo za evropske integracije za Istinomer navodi da trenutno ne postoje konkretni planovi za usklađivanje domaćih propisa sa ovim dokumentom, s obzirom da je tek juče stupio na snagu. Ali za evoluciju digitalnog prostora Evropske unije, nova pravila su potencijalno „revolucionarna”, prenosi Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) pisanje Istinomera. 

Između ostalog, neke od novih obaveza su uvođenje novih mehanizama koji korisnicima omogućavaju označavanje nezakonitog sadržaja na internetu, zabrana ciljanog oglašavanja na internet platformama koja se temelji na posebnim kategorijama ličnih podataka kao što su etnička pripadnost, politički stavovi ili seksualna orijentacija. 

Korisnici će imati nova prava, uključujući pravo na podnošenje pritužbi platformi, vansudsko rešavanje sporova, podnošenje pritužbi nacionalnom telu ili traženje naknade štete zbog kršenja pravila;

Inače, pre više od 20 godina usvojena je Direktiva o elektronskoj trgovini, koja je uređivala usluge informacionog društva. Kako je od tada tehnologija značajno napredovala, a korisnici interneta su promenili svoje ponašanje u digitalnom prostoru, javila se potreba za novim pravilima. NUNS detaljnije piše o Aktu o digitalnim uslugama koji je stupio na snagu, a koji predstavlja važan set propisa za sigurnije i odgovornije internet okruženje.

Akt o digitalnim uslugama biće konačno primenjen na područuju čitave Evropske unije sredinom februara 2024. godine (do tog trenutka države članice moraju svojim nacionalnim telima proslediti ovlašćenja za primenu novih pravila).

Konkretno, Akt o digitalnim uslugama sadrži mere za suzbijanje nezakonite robe, usluga ili sadržaja na internetu, kao i nove mere za jačanje uloge korisnika i civilnog društva. To uključuje mogućnost da se ospori odluka platforme o moderiranju sadržaja, jača uloga korisnika što znači da postoji transparentnost internet platformi o različitim pitanjima, među kojima i jasan algoritam koji se upotrebljava za preporučivanje sadržaja korisnicama.

 Takođe, jedna od novih obaveza je zaštita maloletnika na svim platformama.

Izvor: NUNS, Istinomer, digital-strategy.ec.europa.eu