Nova zvezda na atletskom nebu: Od pozajmljenih patika, do obaranja svetskog rekorda (FOTO)

Kada se Kelvin Kiptum prvi put pojavio na prvom većem takmičenju u Keniji 2018. godine, novi maratonski heroj nije imao sopstvenu obuću za trčanje i zato je pozajmio par patika, piše BBC.

Kelvin Kiptum Čerijot iz Kenije proslavlja pobedu i novi svetski rekord na Čikaškom maratonu u Grant Parku u Čikagu, foto: Tanjug/Eileen T. Meslar /Chicago Tribune via AP

Na ovogodišnjem maratonu u Čikagu, dok je postavljao impresivan svetski rekord od dva sata i 35 sekundi, situacija se potpuno promenila jer je nosio najnoviju "super obuću" kompanije Nike, koja mu je, prema nekima, pomogla da postigne ovaj podvig. 

Dok putuje širom sveta i osvaja najzahtevnije staze, priča o njegovom usponu u maratonskom trčanju jednako je neobična kao i koraci koje pravi.

"Ovo je bio dug put kroz moju karijeru", rekao je Kelvin Kiptum, koji je nominovan za "Najboljeg muškog svetskog atletičara godine" prema nominaciji Svetskog atletskog saveza, u razgovoru za BBC Sport Afrika.

"Dugo sam se trudio da ostvarim san o postavljanju svetskog rekorda. Sada se to ostvarilo i zaista sam srećan. Moj život se sada promenio.", kaže kenijski maratonac.

Dolazak Kelvina Kiptuma u Keniju, nakon postavljanja svetskog rekorda svedoči o njegovom novom statusu velike zvezde u rodnoj zemlji. Doček je trajao dva dana, a krenuo je  iz Nairobija, glavnog grada Kenije, do njegovog doma na jugozapadu zemlje.

Šampion Londonskog maratona, koji je u nekim momentima izgledao zatečen pažnjom porodice, prijatelja, državnih zvaničnika i medija, kaže da je gotovo otkazao putovanje na maraton u Čikago, jedan od vodećih maratona na svetu.

"Tokom poslednjih faza mog treninga, bio sam malo bolestan - imao sam povredu prepona i početak malarije", objasnio je.

"Osećao sam se kao da nisam u mogućnosti da se takmičim jer sam trenirao samo dva-tri dana, ali nedelju dana pre (trke) sam se donekle oporavio. Znao sam da sam dobro trenirao oko četiri meseca.", kaže on,.

Trener Gervais Hakizimana, bivši ruandski trkač koji je proveo mesece pokušavajući da postavi svetski rekord sa svojim atletičarom, ubedio je Kiptuma da ne odustane i rekao mu je da "se odmori nekoliko dana i da nastavi sa treninzima".

Saradnja između trenera i atletičara počela je 2018. godine, ali su se prvi put sreli kad je nosilac svetskog rekorda bio mnogo mlađi.

"Poznavao sam ga kad je bio mali dečko, bosonog", rekao je Hakizimana. "Bilo je to 2009. godine, trenirao sam blizu farme njegovog oca, dolazio je i šutirao me u pete i ja bih ga terao.

"Sada sam mu zahvalan na njegovom postignuću."

Kelvin Kiptum Čerijot iz Kenije proslavlja pobedu i novi svetski rekord na Čikaškom maratonu u Grant Parku u Čikagu, foto: Tanjug/Eileen T. Meslar /Chicago Tribune via AP

Put ka izvanrednim trkama

Kiptum može da se pohvali svetskim rekordom, sa dva od šest najbržih vremena u istoriji u trkama na duže staze i tri pobede na tri maratona, ali do pre samo godinu dana Kenijac nikada nije trčao maraton.

Ovaj otac dvoje dece deo je nove generacije kenijskih atletičara koji su započeli karijeru odvajajući se od tradicionalnog puta na kome atletičari počinju na trkačkoj stazi pre nego što pređu na duže distance.

Kiptum kaže da je njegov neobičan izbor jednostavno bio određen nedostatkom resursa.

"Nisam imao novca da putujem na treninge", objasnio je.

"Mesto gde treniram je daleko od atletske staze, pa sam počeo da treniram sa trkačima na otvorenom putu - i tako sam se upustio u maraton."

Prema rečima Hakizimane, Kiptumu je bilo potrebno vreme da se zagreje za ideju trčanja maratona, kojeg je na početku smatrao preteškim.

"Imao je neki strah i radije je trčao polu-maraton, sve do 2022. godine kada je konačno pristao da trči maraton", kaže Hakizimana.

Iako je bio dobar u trci na 21 kilometar, to su ipak duge trke od 42 kilometra koje su Kiptuma katapultirale do globalnog priznanja zahvaljujući njegovim pobedama u Valensiji, Londonu i Čikagu, koje su sve postignute od decembra prošle godine.

Kenija je rodno mesto nekima od najvećih maratonaca na svetu, a među njima se ističe bivši svetski rekorder i dvostruki olimpijski šampion Eliud Kipchoge, ali Kiptum ima osobine koje ga čine posebnim, kaže atletski komentator Martin Keino.

"Stepen samouverenosti koji Kiptum pokazuje u svojoj trci je ono što je potrebno da bi se stiglo do vrha", rekao je Keino za BBC Sport Africa.

"Gotovo da se uzdržava u prvoj polovini maratona, a onda napada drugu polovinu kao niko do sada - takvi trkači su vrlo retki."

Dok trči ka budućnosti, postoji jedna velika briga - a to je da će Kiptumova neverovatna brzina dovesti do povreda.

"On trenira mnogo i ovim tempom postoji opasnost od povrede", nedavno je rekao njegov trener Hakizimana za novinske agencije.

"Predložio sam mu da uspori tempo, ali ne želi. Rekao sam mu da će za pet godina biti gotov, i da mora da se smiri da bi trajao u atletici."

Međutim, Kiptum ima drugačije planove, ističući da ga je svetski rekord motivisao da pokuša da postane prvi čovek koji će oboriti granicu od dva sata u trčanju maratona.

Godine 2019. Eliud Kipchoge - smatran za najvećeg maratonskog trkača u istoriji - jeste trčao ispod dva sata, ali taj rekord nije priznat jer ga nije postavio na takmičenju na otvorenom.

Kiptum crpi inspiraciju od svog sunarodnika i nada se da će se jednog dana takmičiti protiv njega. Takva prilika je moguća na Olimpijskim igrama u Parizu sledeće godine, ako ne ranije.

"Eliud nas sve inspiriše", rekao je Kiptum. "On je uzor za mlade generacije".

"Ako dobijem priliku da predstavljam svoju zemlju na Olimpijskim igrama, to će mi biti prvi put - tako da ću se fokusirati na osvajanje medalje. Imam olimpijski san.", kaže maratonac.

On je možda inspirisao mladog učenika, ali sada Kipchoge može da gleda Kiptuma  ne samo kako obara njegov svetski rekord, već i kako mu otima olimpijsku titulu.

"Dok Eliud završava svoju karijeru", kaže Keino, "mi sada vidimo budućnost maratonskog trčanja ovde u Keniji."

Izvor: BBC